شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : تزئينات گنبدسلطانيه درمعرض ديدعموم قرارمي گيرد
دوشنبه، 23 مهر 1397 - 05:34 کد خبر:58445
شهردارآنلاين: مديركل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان زنجان گفت: در آينده نزديك تزئينات زيباي گنبد سلطانيه را در معرض ديد عموم قرار خواهيم داد.


يحيي رحمتي با اشاره به آخرين وضعيت تزئينات گنبد سلطانيه، گريزي به استقرار مرمت‌گرهاي ايتاليايي در اواخر دهه ۵۰ براي مرمت گنبد سلطانيه زد و تصريح كرد: بعد از بيش از ۴۰ سال، براي اولين‌بار توسط مرمت‌گران و متخصصان پايگاه ميراث جهاني سلطانيه، روپوشي كه بر روي تزئينات زده شده بود، برداشته شد و مراحل نهايي رسوب‌زدايي و رفع آسيب انجام مي‌شود.

وي  با بيان اينكه در آينده نزديك اين تزئينات زيبا را بعد از 4 سال در معرض ديد عموم خواهيم گذاشت، ادامه داد: اين تزئينات منحصر به فرد بوده و كساني كه گنبد سلطانيه را ديده‌اند، مي‌دانند كه تزئينات ايوان‌ها و گچ‌بري‌هاي ايلخاني در آن قسمت از بنا بي‌نظير است و جالب اينكه اين تزئينات در بخش‌هاي ديگر بنا تكرار نشده است، لذا رونمايي از اين تزئينات مراحل نهايي خود را سپري مي‌كند كه سعي مي‌كنيم تا سه ماه آينده به اين مهم جامه عمل بپوشانيم.

مديركل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان زنجان در رابطه با كاوش‌هاي ارگ سلطانيه نيز اظهار كرد: پيشنهاد اين كاوش‌ها داده شده است، چون كاوش‌ها در حوزه ما نبوده و در حوزه پژوهشكده باستان‌شناسي است، به همين خاطر اولويت‌هاي كاوش را اعلام كرده‌ايم كه به محض صدور مجوزها، كاوش‌ها شروع خواهد شد.

رحمتي  با تاكيد بر اينكه قصد داريم به واسطه اين كاوش‌ها بستر گنبد سلطانيه را بيش از گذشته براي پذيرش و بحث بازديد گردشگرها آماده كنيم، افزود: در همين راستا، از دروازه شمالي، پياده‌راه‌سازي توسط چوب كه طول آن نزديك به ۲۰۰ متر است، انجام شده و مسير بسيار مناسبي است كه كار نهايي آن انجام شده است.

مديركل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان زنجان در پاسخ به اين سئوال كه سرنوشت كاوش‌هاي مسجد جامع سلطانيه به كجا انجاميده است، گفت: در كاوش‌ها مجموعه اطلاعات و ديتاهايي كه از يك سايت توسط باستان‌شناسان توليد مي‌شود، يك طرف قضيه بوده و مجموعه آثاري كه بعد از اين كاوش از زير خاك بيرون كشيده مي‌شود، از اهميت زيادي برخوردار است.

منبع:مهر