شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : جزئيات دستگيري متهم اصلي سكه ثامن و همسرش
چهارشنبه، 18 مهر 1397 - 11:24 کد خبر:58296
شهردارآنلاين: رييس پليس فتاي ناجا جزئيات دستگيري متهم اصلي سكه ثامن و همسرش را تشريح كرد.


سردار سيدكمال هاديانفر در نشست خبري صبح امروز خود درباره دستگيري متهم اصلي سكه ثامن اظهاركرد: از حدود دو سال قبل فردي به نام زاهدي فرد، در يكي از شهرستان‌هاي كشور مجوز فعاليت خود براي خريد و فروش سكه را دريافت كرد، اما مدتي بعد فعاليت خود را به فضاي مجازي و ديگر شهرهاي كشور از جمله تهران گسترش داد.

وي با بيان اينكه بيش از ۳۵ هزار نفر عضو اين سايت بودند، افزود: حدود ۶۰۰۰ نفر هم در اين سايت تراكنش مالي داشتند.

رييس پليس فتاي ناجا درباره نحوه فعاليت اين سايت، گفت:  در اين سايت فضايي تحت عنوان سيگنال به وجود آمده بود كه كاربران هرچه بيشتر فعاليت مي‌كردند، به عنوان افراد موفق در سايت معرفي مي‌شدند. به طوريكه در اين ميان فردي شناسايي شد كه ۱۰۰ ميليون سرمايه‌گذاري كرده و بعد از سه ماه سرمايه‌اش به هفت ميليارد افزايش يافته بود.

وي با بيان اينكه در اين سايت بحث تبادل فيزيكي سكه مطرح نبود، ادامه داد: اين فرد سايت را به حالت يك سايت قماربازي تبديل كرده و افراد تنها امتياز سكه را تحت عنوان ثامن خريداري مي‌كردند، اما در واقع سكه و طلايي به آنان داده نمي‌شد و افراد در سود آن سهيم مي‌شدند كه البته سودي به آنان پرداخت نمي‌شد.

هاديانفر درباره مبالغي كه در مورد سكه ثامن مطرح مي‌شود، گفت: مبالغي كه تحت عنوان ۱۰ هزار تا ‌۱۵ هزار ميليارد تومان مطرح مي‌شود صحيح نيست وعمدتا از سوي ضدانقلاب مطرح مي‌شود،  گزارش‌هاي ما ۱۷۰۰ ميليارد تومان تراكنش بود كه تاكنون ۱۸۰۰ نفر از مالباختگان آن شناسايي شده و به فتا يا مرجع قضايي مراجعه كرده‌اند.


وي افزود:  اين افراد مدعي هستند مبالغي از ۱۰ ميليون تومان تا ۱۰ ميليارد تومان از آنان كلاهبرداري شده است.

رييس پليس فتاي ناجا شهرهاي تهران، مشهد و تبريز را داراي بيشترين مالباخته در پرونده سكه ثامن اعلام كرد و افزود: اين فرد كاملا با برنامه ريزي در تاريخ ۲۳ شهريورماه به دوبي رفته و از آنجا به كشور ثالث گريخته بود كه با هماهنگي به موقع پليس فتا، دستگاه قضايي و دستگاه ديپلماسي اين فرد دستگير شد و به كشور منتقل شد.
هاديانفر با بيان اينكه متهم از مدت‌ها قبل برنامه فرار خود و همسرش را چيده بود، گفت: اين فرد حتي پس از دستگيري اعلام كرد كه زمان فرارش از كشور را طوري برنامه ريزي كرده بود كه كشور درگير تعطيلات تاسوعا وعاشوراي حسيني باشد، اما خوشبختانه مأموران ما لحظه‌ به لحظه اين فرد را رصد مي‌كردند.‌

وي با بيان اينكه همسر اين فرد نيز در كشور ثالث دستگير شده و در فرودگاه تبريز به كشور تحويل داده شد، خاطرنشان كرد: اين فرد و همسرش در ۳۱ بانك كشور حساب داشتند كه ۸۰ ميليارد تومان پول نقد در آنها بود كه اموال اين فرد نيز توقيف شد.

رئيس پليس فتاي ناجا همچنين از دستگيري شش متهم اصلي سكه ثامن خبر داد و گفت: شش نفر از همدستان اين فرد نيز دستگير شدند و حتي طراح اين سايت نيز 7 ميليارد تومان براي طراحي آن پول گرفته بود.

هاديان‌فر با بيان اينكه اين اقدام يك نوع كلاهبرداري و مصداق بارز قماربازي است گفت: متاسفانه مجوزهاي لازم از سوي صنف مربوطه از آن شهرستان و وزارت صمت كه اين نهاد را صادر كرده بود در اختيار اين سايت قرار گرفته، اما اين فرد با سوء استفاده از اين مجوزها كار ديگري كرده بود و متاسفانه نهادهاي صادر كننده مجوز نيز نظارتي بر فعاليت اين فرد نداشتند.

وي با بيان اينكه عدم نظارت دستگاه‌هاي صادر كننده، مجوز را به دستگاه قضايي منتقل كرديم، خاطرنشان كرد: براساس قانون مبارزه با پولشويي وزارت اقتصاد موظف بوده كه بر فعاليت اين سايت نظارت كند اما كم كاري كرده از سوي ديگر اين مجوزها سبب اعتماد نسبي مردم به اين سايت‌ شده بود.

رئيس پليس فتاي ناجا با اشاره به فعاليت دو ساله سايت سكه ثامن افزود: تا پيش از التهابات بازار اين سايت چندان رونقي نداشت، اما پس از بروز نوسانات در بازار مشتريان اين سايت افزايش يافته چرا كه با افزايش قيمت سكه و طلا ارزش سرمايه‌گذاري‌ها نيز افزايش مي‌يافت.

هاديان‌فر در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر اينكه آيا صدور مجوز براي فعاليت اين سايت غير قانوني بوده؟ اظهاركرد: مجوزي كه اين سايت دريافت كرده براي فعاليتي كه بعدها انجام داده نبوده است و اتفاقا انتقاد ما از عدم نظارت نيز مربوط به همين مورد است، چرا كه اين فرد ابتدا از صنف مربوطه مجوز خريد و فروش خرد طلا را دريافت كرده و سپس براي خريد و فروش اينترنتي مجوز اي‌نماد گرفته، اما در ادامه بحث خريد و فروش طلا مطرح نبوده و اين فرد تنها به شكل كلاهبرداري و قماربازي فعاليت كرده است.

هاديان‌فر در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه متهم اصلي سكه ثامن بخشي از پول‌ها و اموال كلاهبرداري شده را از كشور خارج كرده است گفت: بايد براي استرداد اين اموال اقدامات لازم صورت بگيرد.

وي درباره مبالغ كلاهبرداري شده نيز خاطرنشان كرد: خود "زاهدي‌فر " مبالغي را مطرح مي‌كند كه همسرش نيز يكسري مبلغ را مطرح كرده است اما براي پليس عدله مهم است به همين دليل ما در حال ريكاوري و بررسي سرورهاي اين سايت در تهران و مشهد هستيم.

به گفته هاديان‌فر تنها در يك مورد متهم ۵۰ ميليارد تومان را از كشور خارج كرده كه اقدامات براي استرداد اين مبلغ در حال انجام است.

وي همچنين درباره رسانه‌اي شدن ماجراي دستگيري اين فرد نيز گفت: رسانه‌اي شدن خبر آمدن اين فرد به كشور سبب شد تا آسيب‌هايي را در رسيدگي به اين پرونده ببينيم و مشكلاتي را براي ما ايجاد كرد، با اين وجود ما در حال رسيدگي و بررسي اين پرونده هستيم و تحقيقاتمان همچنان در اين زمينه ادامه دارد.

هاديان‌فر درباره استرداد و دستگيري اين فرد نيز گفت: خوشبختانه با هماهنگي به موقع ميان دستگاه قضايي،‌ پليس،‌ اينترپل و دستگاه ديپلماسي روند استرداد اين فرد به سرعت انجام شد به طوري كه متهم طي پنج روز دستگير و به كشور منتقل شد كه به نظر مي‌رسد در مورد ديگر متهمان اگر چنين هماهنگي انجام شده بود ما زودتر مي‌توانستيم موارد ديگر را نيز دستگير كنيم.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر اينكه به نظر مي‌رسد كه مقامات غير دولتي راحت‌تر از مقامات دولتي فراري از كشور دستگير مي‌شوند چرا كه در مورد خاوري چنين اقداماتي انجام نشد گفت: از نظر پليس مجرم، مجرم است و فرقي نمي‌كند كه چه مقامي داشته باشد. بنابراين مجرم فراري دولتي و غير دولتي نداريم، اما اگر هماهنگي‌ها بهتر انجام شده بود قطعا در موارد ديگر نيز به نتايجي نيز مي‌رسيديم.

وي درباره وضعيت سايت‌هاي مشابه نيز اظهاركرد: حدود ۸ سايت ديگر نيز كه فعاليتي شبيه به سكه ثامن داشته و عينا مانند آن نبودند از سوي مركز پيشگيري پليس فتا شناسايي شده و در حال رصد هستند كه طي روزهاي آينده با هماهنگي مقام قضايي دستورات لازم در مورد آنان اتخاذ خواهد شد.

منبع:ايسنا