شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : بسته سياستي باغستان درراستاي تحقق شهرپايدار
چهارشنبه، 18 مهر 1397 - 11:05 کد خبر:58288
شهردارآنلاين: رئيس كارگروه تخصصي امور توسعه پايدار شهري شمس گفت: بسته سياستي باغستان در راستاي تحقق شهر پايدار است.


شانزدهمين جلسه كارگروه تخصصي امور توسعه پايدار شهري شوراي مشورتي سياستگذاري «شمس» قزوين ۱۴۰۴ روز چهارشنبه با موضوع بررسي بسته سياستي باغستان سنتي قزوين برگزار شد.

محمود داوران، رئيس كارگروه تخصصي امور توسعه پايدار شهري شمس، با تاكيد بر اين كه بسته سياستي باغستان بايد تا پايان مهرماه تهيه شود، گفت: بسته سياستي ابعاد مختلفي دارد، اما هسته مركزي آن در چهار محور جمع‌بندي شده است.

رئيس كارگروه تخصصي امور توسعه پايدار شهري ادامه داد: بسته سياستي با محوريت احيا، حفاظت و بهره‌برداري از باغستان سنتي در راستاي تحقق شهر پايدار است و وارد موارد اجرايي و عملياتي موضوع نمي‌شويم، تنها در حوزه سياستگذاري ورود مي‌كنيم.

داوران تاكيد كرد: طرح‌هاي مرتبط با حريم باغستان بايد از تشويق به تغيير كاربري خودداري كند و كليت ۲۵۰۰ هكتار باغستان حفظ شود.

رئيس كارگروه تخصصي امور توسعه پايدار شهري با تاكيد بر اين كه مطالعات نشان مي‌دهد راندمان آبياري باغستان ۳۰ درصد است، خاطرنشان كرد: ضمن اين كه بخش‌هايي از باغستان به آبياري غرقابي نياز دارد، اما بايد براي آبياري از روش‌هاي مدرن و تحت فشار استفاده كرد.

شكوه كرمانشاهيان با تاكيد بر ضرورت اصلاح رفتار مديريتي نسبت به باغستان سنتي قزوين، گفت: شوراي عالي باغستان بايد شيوه‌نامه اجرايي داشته باشد تا بر مبناي آن از ايجاد تغييرات و تخريب باغستان جلوگيري كند.

وي تصريح كرد: مي‌توان با استناد بر قانون تغيير كاربري و تكه شدن زمين‌ها، از توافق‌هاي شهري در محدوده ۲۵۰۰ هكتاري باغستان و انبساط شهري در اين محدوده جلوگيري كرد.

كرمانشاهيان با بيان اين كه يكي از چالش‌هاي باغستان، تاكيد نداشتن بر پژوهش و نبود ارتباط با دانشگاه است، خاطرنشان كرد: مناسب‌سازي ابزار كشاورزي مورد استفاده بايد با توجه به وضعيت موجود باغستان انجام شود.

اين عضو كارگروه افزود: استفاده از روش‌هاي نوين آبياري بايد مورد بررسي قرار گيرد، چرا كه ممكن است با توجه به وجود درختان كهنسال در كنار درختان جوان، امكان تغيير روش آبياري نباشد.

هرمز محمودي‌راد عضو ديگر كارگروه نيز بر تجزيه و تحليل ميزان آب مصرفي باغستان سنتي قزوين در سال‌هاي مختلف تاكيد كرد.

محمدرضا صديقي، نيز با تاكيد بر اين كه براي ساماندهي باغستان قزوين بايد نهادهاي مرتبط با موضوع مشخص شوند، گفت: نقش ساير نهادهاي مرتبط با باغستان سنتي قزوين مشخص نيست و در حوزه ترويج كشاورزي اتفاقي براي باغستان نمي‌افتد.

صديقي با بيان اين كه دولت بايد از حفظ باغستان حمايت كند، اظهار كرد: ارائه راهكارهاي تشويقي و ايجاد موانعي چون جلوگيري از فنس‌كشي به احياي باغستان كمك مي‌كند.

در ادامه اين نشست، سعيد رشوند، با تاكيد بر اين كه به دليل مشكلات كلان كشور، تمام پروژه‌ها با رويكرد اقتصاد مقاومتي انجام مي‌شود، گفت: شرايط اقتصادي جهاد كشاورزي مساعد نيست و خدمات خارج از برنامه‌هاي تدوين شده ارائه نمي‌دهد.

رشوند با تاكيد بر اين كه حقابه باغستان بايد قانونمند شود، گفت: به جاي ايجاد باغ در مناطق بالادست و پايين دست، باغستان سنتي را حفظ كنيم و حريم باغستان را حفظ و مانع ايجاد شود.

اين عضو كارگروه همچنين به نيمه تمام ماندن طرح انگشت‌نگاري گونه هاي بادام و زردآلو در باغستان سنتي اشاره كرد.

عباس زرنگار، نيز در اين نشست گفت: در نشستي با حضور باغداران عمده باغستان قزوين، نيازهاي آن ها را به ويژه در حوزه آب و سهم آن ها از رودخانه، احصا شود.

وي درخصوص تشكيل تعاوني باغستان نيز گفت: طومارهاي حقابه، باغداران را به هم متصل كرده و نيازي به تشكيل تعاوني نيست.

زرنگار با تاكيد بر اهيمت حفظ امنيت باغستان و تاثير آن در احياي باغات گفت: ايجاد ديوار در اطراف قطعات بزرگ مي‌تواند به امنيت باغستان كمك كند.

حيدر باراني نيز در ادامه اين جلسه به مبحث كشاورزي و باغداري پايدار اشاره كرد و گفت: ممكن است با انتقال و استفاده از آب تصفيه‌خانه قزوين در آبياري باغستان، خاك آن از بين برود و استفاده از آب چاه، پايدار نيست.

اين عضو كارگروه تخصصي امور توسعه پايدار شهري در ادامه بيان كرد: باغداران با كشاورزي ارگانيك آشنا شوند تا باغستان به عنوان منبع توليد محصولات ارگانيك معرفي و برند شود. همچنين موضوع فرآوري محصولات باغستان مورد توجه قرار گيرد.

منبع:مهر