شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : علي دايي را خراب نكنيم!
چهارشنبه، 18 مهر 1397 - 04:58 کد خبر:58263
فرهاد عشوندي


علي دايي دلخور است از رفتاري كه در ازاي 11 ماه تلاش براي كمك به زلزله زدگان انجام داده، اما حالا مردم فكر مي‌كنند او متهم است! احتمالا ويدئويي را كه اينستاگرام علي دايي شب گذشته منتشر كرد همگي ديده‌ايد. ويدئويي از روند بازسازي روستاهايي كه با كمك اين ستاره بي‌مانند فوتبال ايران در حال بازسازي است. بعد از زلزله سال قبل كرمانشاه، شرايطي ايجاد شد كه براي كمك رساني به آسيب ديدگان، نياز بود تا در خلأ عدم اطمينان مردم به نهادهاي خيريه، سلبريتي‌ها پا پيش بگذارند و مردم را براي كمك به زلزله زدگان محروم بسيج كنند. در ميان همه اين چهره‌ها، چند نفري بيش از ديگران به چشم آمدند و نقشي كليدي در اين بسيج همگاني داشتند.

علي دايي در كنار نرگس كلباسي و جواد خياباني و صادق زيباكلام! در اين جمع هم بي‌ترديد دايي به دليل شخصيت خاصش بيش از بقيه توانست در بسيج همگاني نقش داشته باشد. او پاي كار ايستاد و سعي كرد تختي‌وار كمك كند به حل مشكل زلزله‌زده‌ها. فقط در يك مورد در جمع‌آوري كمك‌هاي جنسي و اقلام ضروري 21 پالت كالاهاي كودك از كشورهاي خارجي به ايران فرستاده شد و ايرانيان خارج از كشور در اروپا به نام علي دايي چنين كمكي به كودكان زلزله‌زده كردند. درباره كمك‌هاي نقدي هم همه مي‌دانند كه او چقدر كمك جمع آوري كرده و اين كمك‌ها را چگونه صرف ساخت و ساز در آن مناطق كرده است. علي دايي اما از اينكه احضار شده، گفته مي‌شود حساب‌هاي بانكي‌اش را بسته‌اند و طوري برخورد شده كه انگار متهمش كرده‌اند، دلخور است.

بدون ترديد اين حق نهادهاي نظارتي است كه بررسي كنند تا خداي ناكرده كسي مثل يك هنرپيشه جوان سوءاستفاده از اعتماد مردم نكرده باشد اما از سوي ديگر حرف درست علي دايي هم اين است كه اين سرمايه اجتماعي و قدرت سلبريتي‌ها را طوري تخريب نكنيم كه در دفعات بعدي كه كشور نياز به بسيج اجتماعي داشت، سلبريتي‌ها جايگاه اجتماعي‌شان را نزد افكار عمومي از دست داده باشند.

اينكه علي دايي در ويدئوي منتشر شده‌اش مي‌گويد دوست دارد به جاي گل‌هايش، مردم او را به نام شخصيتش بشناسند، سرمايه‌اي است كه براي رسيدنش به آن هم خودش زحمت كشيده و هم جامعه ورزش ايران برايش هزينه پرداخته است. او يك سرمايه بين‌المللي براي ماست و يادمان باشد خداي ناكرده علي دايي را تا زماني كه دارد در مسير مردم و براي مردم گام بر مي‌دارد، خرابش نكنيم. اول به يقين برسيم و اگر براي اداي توضيحات دعوتش مي‌كنيم، نوع برخوردمان با او به مانند يك متهم نباشد. تخريب يكي مثل علي دايي آن هم براي بسيج همگاني كمك، مي‌تواند اثرات سوء براي آينده جامعه‌مان باشد.

 

روزنامه نگار