شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : اجتناب ناپذير دانستن كودك آزاري، شانه خالي كردن از مسئوليت است
سه شنبه، 17 مهر 1397 - 08:59 کد خبر:58241
شهردارآنلاين: عاطفه كياني نژاد، مشاور خانواده و روانشناس كودك گفت: اينكه يك معلم يا مربي نمازخوان باشد يا حجاب خود را رعايت كند هيچ تضميني براي اين نيست كه بتواند با يك كودك برخورد مناسب داشته باشد و يا اينكه خشم خود را در مقابل ديدگان دانش‌آموزان كنترل كند.


وجود پديده كودك‌آزاري در مهدكودك‌ها و مدارس موضوعي است كه مربوط به امسال نيست بلكه اين آسيب اجتماعي ناشي از نهادينه شدن خشونت اجتماعي در جامعه ايران است.اساسا بخش عمده‌اي از فشارهاي اجتماعي و اقتصادي روي افراد آسيب‌پذير جامعه پياده مي‌شود و همين موضوع باعث افزايش خشونت‌هاي خانگي و يا محيطي بر عليه كودكان در مهدكودك ها و مدارس مي‌شود.

در همين راستا سيدحسن موسوي چلك مديركل دفتر مديريت عملكرد سازمان بهزيستي ابراز كرده بود كه كودك آزاري در مهدكودك‌ها و مدارس اجتناب‌ناپذير است. اين سخن در نگاه اول منطقي به نظر مي‌رسد اما بار رواني كه بر جامعه مي‌گذارد اين است كه اين موضوع كودك آزاري امري بديهي و طبيعي جلوه داده مي‌شود و از اين رو افراد به خود اين اجازه را مي‌دهند كه براي تخليه خشمشان كودكان را مورد آزار و اذيت قراردهند.

تا زماني كه در جامعه مهارت كنترل خشم و خود باوري در سنين پايين آموزش داده نمي‌شود كماكان پديده‌هايي مانند كودك آزاري و دانش‌آموز آزاري و پرخاشگري و … روز به روز افزايش پيدا خواهد كرد.

دكتر عاطفه كياني نژاد ، مشاور خانواده و روانشناس كودك در گفت‌وگو با جامعه ايراني ضمن انتقاد از صحبت هاي مطرح شده توسط مديركل دفتر مديريت عملكرد سازمان بهزيستي گفت: كودك آزاري در تمامي كشورها وجود دارد اما نمي‌توان عنوان كرد كه كودك آزاري اجتناب ناپذير است چون مطرح كردن اين موضوع باعث مي‌شود اوليا و مربيان مهد براي خود اين حق را قائل شوند كه اگر گاهي كودك را كتك زديم و يا تحقير و مسخره كرديم اشكال ندارد در صورتي كه اين‌ گونه نيست.

كياني نژاد افزود: اين درست است كه انسان‌ها اشتباهاتي دارند منتهي از آنجايي كه اين اشتباه ممكن است گاهي آسيب شديدي به يك انسان ديگر كه ناتوان بوده و توانايي دفاع از خود را ندارد، وارد كند دقيقا در اين زمان بايد مراقبت‌هاي خود را افزايش داده و حساسيت‌هاي شديدتري نشان دهيم.

مي‌توان گفت كودك‌آزاري وجود دارد ولي نه اينكه اجتناب ناپذير است

اين روانشناس باليني عنوان كرد: شخصا اين جمله را كه قضيه كودك آزاري اجتناب ناپذير است، محكوم مي‌كنم چون اين جمله عواقب و تاثيرات بدي دارد.مي‌توان گفت كه در مهدكودك‌ها و خانه‌ها موضوع كودك آزاري وجود دارد ولي نه اينكه اجتناب ناپذير است.

وي با انتقاد از صحبت‌هاي مديركل دفتر مديريت عملكرد سازمان بهزيستي نسبت به بديهي دانستن كودك آزاري در مدارس و مهدها گفت: بيان اين مطلب كه كودك آزاري اجتناب ناپذير است، شانه خالي كردن از مسئوليت بوده و قطعا نبايد از اين موضوع غفلت كرد. قبول داريم كه ممكن است مسئولين نتوانند همه موانع را رفع كنند ولي وقتي اين جمله را بيان شد وجدان شخصي افراد تضعيف مي‌شود و به خود اين حق را مي‌دهند كه رفتارهاي خشونت آميزي داشته باشند.

پديده كودك‌آزاري قابل كنترل است

كياني نژاد از عملي بودن كنترل كودك‌آزاري در مدارس و خانه‌ها سخن به ميان آورد و گفت: فقط كافيست مسئولين بخواهند پديده كودك‌آزاري را كنترل كنند زيرا كه اين پديده كنترل‌پذير است و با اطلاع رساني مناسب مي‌توان جلوي وقوع اين پديده را گرفت.بايد آگاهي بيشتري به خانواده‌ها و مهدهاي كودك داد كه اساسا چه رفتارهايي كودك‌آزاري محسوب مي‌شود و عواملي آن چيست تمامي اين آموزش‌ها قطعا مي‌تواند تاثيراتي در از بين بردن پديده كودك‌آزاري داشته باشد.

خشونت خانگي يكي از دلايل طلاق است

اين مشاور در ادامه از اهميت كنترل خشم سخن در جامعه سخن به ميان آورد و گفت: اهميت آموزش كنترل خشم از آنجايي است كه امروز مشاهده مي‌شود خيلي از طلاق‌ها به خاطر اين عدم كنترل صورت مي‌پذيرد و فرد ادعا دارد كه همسر من نمي‌تواند خشم خود را كنترل كند و خشونت خانگي يكي از دلايل طلاق است.

اكثر قتل‌هاي ناخواسته در دعواهاي خياباني به دليل عدم كنترل خشم اتفاق مي‌افتد

كياني‌نژاد عنوان كرد: كنترل خشم موضوع بسيار مهمي است چون خيلي از روابط به دليل عدم كنترل خشم خراب مي‌شود و بسياري از زندگي ها را متلاشي مي‌كند.اكثر اوقات قتل‌هاي ناخواسته در دعواهاي خياباني به دليل عدم كنترل خشم اتفاق مي‌افتد. كنترل خشم بايد از كودكي به آن پرداخته شود و دليل عدم پرداخت به اين موضوع در آموزش و پرورش پر بودن محتواي آموزشي مدارس با موضوعات ديگر است كه شايد از نظر خيلي‌ها در درجه اهميت بالايي قرار داشته باشد ولي از نظر عده ديگر اين طورنباشد.بايد بررسي شود اولويت‌هاي آموزشي در مدارس چيست؟

وي اضافه كرد:به طور كلي مبحث مهارت‌هاي كاربردي و روزمره زندگي اگر در سر فصل آموزشي مدارس قرار گيرد تاثير خيلي خوبي در نسل هاي آينده خواهد گذاشت.متاسفانه اولوليت‌هاي آموزشي در مدارس موضوعات ديگري است كه اساسا عموميت ندارند و كاربردي نيستند.

كاربردي نبودن آموزش هاي اجتماعي و مهارت زندگي در مدارس

اين مشاور مطرح كرد:يكي از دلايلي كه كودكان خيلي علاقه به مدرسه رفتن ندارند همين كاربردي نبودن آموزش‌هاي اجتماعي و مهارت‌هاي زندگي است.كمتر بچه‌اي را سراغ داريم كه عنوان كند با خوشحالي به مدرسه مي‌رود و يا فضاي مدرسه را دوست دارد.

اين مدرس دانشگاه در رشته مشاوره مطرح كرد:بخش عمده‌اي از عدم استقبال دانش‌آموزان براي رفتن به مدرسه محتواي آموزشي است كه در مدارس وجود دارد و كودك احساس مي‌كند مطالعه اين موضوعات براي او كاربردي نيست .به همين دليل اگر مباحث آموزشي ما كاربردي نشود ؛رسيدگي به آسيب‌هاي اجتماعي غير قابل كنترل‌تر مي‌شود.

كياني‌نژاد سهم ديگر عدم استقبال دانش‌آموزان براي رفتن به مدرسه را برخورد بد مربيان و معلمين دانست و گفت:متاسفانه معلم بودن گرچه شغل بسيار سختي است و حساسيت‌هاي بسيار بالايي دارد اما در گزينش افراد متاسفانه نظارت اصولي و كارشناسي وجود ندارد.

از هر قشري براي تدريس استفاده مي‌كنند
وي ادامه داد:در جامعه هر فرد تحصيلكرده‌اي كه نتوانسته شغل مناسبي براي خود دست و پا كند؛تدريس را انتخاب كرده در نتيجه متقاضيان تدريس در مدارس افزايش پيدا مي‌كند واين موضوع سبب شده است كه از هر قشري براي تدريس استفاده كنند.با توجه به اين شرايط لازم است گزينش‌هاي روانشناختي وجود داشته باشد تا فردي كه شناخت كامل‌تري نسبت به كودكان دارد،انتخاب شود.

كياني‌نژاد عنوان كرد:گزينش‌هايي كه معمولا آموزش و پرورش دارد؛مذهبي است به عنوان مثال اينكه يك معلم يا مربي نمازخوان باشد يا حجاب خود را رعايت كند هيچ تضميني براي اين نيست كه بتواند با يك كودك برخورد مناسب داشته باشد و يا اينكه خشم خود را در مقابل ديدگان دانش‌آموزان كنترل كند.

اين مدرس دانشگاه در رشته مشاوره افزود:وقتي گزينش‌ها مذهبي باشد افرادي كه گرايشات مذهبي سفت تري دارند،استخدام مي‌شوند و مسلما چون اين افراد روي اطاعت به عنوان شاخصه اصلي عبوديت ايمان دارند و اعتقادشان اين است كه بايد بي‌چون و چرا اطاعت كرد؛همين موضوع را در ارتباط با كودكان پياده مي‌كنند.

اين مدرس دانشگاه جامع علمي كاربردي اضافه كرد:وقتي ديدگاه اطاعت محض بر معلمين حاكم باشد،كودكان نيز بايد حرف معلم را به عنوان بزرگتر پذيرفته و اگر اعتنايي به حرف معلم نداشته باشند؛ سخت تنبيه خواهند شد چون تنبيه براي عدم اطاعت جزوي از باورهاي مذهبي است.در كل گزينش هايي كه در آموزش و پرورش وجود دارد گزينش‌هاي شخصيتي نيست بلكه گزينش‌هاي عقيدتي و سياسي است كه تاثيري روي ارتباط مربي و با كودك ندارد.

كياني نژاد در پايان از راهكارهاي كاهش خشم در مهدكودك ها و مدارس سخن به ميان آورد و گفت: راهكارهايي كه مي تواند خشم در مدارس و مهدكودك ها را كاهش دهد اين است كه آن معلم اولا بايد احساس امنيت شغلي كند دوما بايد احساس كند حقوق كافي براي زندگي دارد و از طرف دولت حمايت مي شود كه اين مسائل مي تواند تاثير بسيار زيادي در روحيه معلمين داشته باشد تا بتوانند كودكاني آگاه و فكور تربيت كنند و آموزش مهارت هاي كنترل خشم نيز مي تواند به كاهش خشونت در جامعه منجر شود.