شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : پيامك ويلاهاي ارزان را جدي بگيريم؟
سه شنبه، 17 مهر 1397 - 05:52 کد خبر:58239
شهردارآنلاين: پيامك ويلاهاي ارزان قيمت مدتي است براي تهراني‌ها ارسال مي‌شود. ويلاهايي كه معمولا قيمت‌هاي نازلي دارند و نرخ آنها از قيمت خانه در تهران بسيار پايين‌تر است. اين موضوع در شرايطي رخ مي‌دهد كه اگر آگهي‌هاي فروش ويلا در سايت املاكي‌هاي بزرگ كشور را بررسي كنيد متوجه مي‌شويد قيمت ويلاهاي شمال با آن چيزي كه براي شهروندان تهراني پيامك مي‌شود، زمين تا آسمان تفاوت دارد.


«با ١٠٠ ميليون تومان صاحب ويلا در شمال شويد.» اين متن كوتاهي است كه براي بسياري از شهروندان تهراني پيامك شده است. آگهي ويلاي ٥٠ ميليون توماني در حالي منتشر مي‌شود كه بررسي فايل‌هاي فروش ويلا نشان مي‌دهد مالكان اين ساختمان‌ها، قيمت‌هاي ميلياردي را براي فروش ويلاهايشان تعيين كرده‌اند. اما ماجرا چيست؟ موضوع ويلاهاي ٥٠ متري را با بسياري از املاكي‌هاي شمال كشور و البته مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه املاك كشور در ميان گذاشته‌ايم تا راز اين آگهي‌هاي وسوسه برانگيز را فاش كنند.

پيامك ويلاهاي ارزان را جدي بگيريم؟

پيامك ويلاهاي ارزان قيمت مدتي است براي تهراني‌ها ارسال مي‌شود. ويلاهايي كه معمولا قيمت‌هاي نازلي دارند و نرخ آنها از قيمت خانه در تهران بسيار پايين‌تر است. اين موضوع در شرايطي رخ مي‌دهد كه اگر آگهي‌هاي فروش ويلا در سايت املاكي‌هاي بزرگ كشور را بررسي كنيد متوجه مي‌شويد قيمت ويلاهاي شمال با آن چيزي كه براي شهروندان تهراني پيامك مي‌شود، زمين تا آسمان تفاوت دارد.

به عنوان مثال يكي از سايت‌هاي بزرگ املاك كشور فايل‌هاي ويلاي خود را با قيمت‌هاي ميلياردي براي فروش گذاشته است. به عنوان مثال ويلاي ٥٠٠ متري در نوشهر، سنگسرا سه خوابه و چهار طبقه با استخر آب گرم با قيمت  ٣,٥ ميليارد تومان براي فروش گذاشته شده است. ويلاي ديگري كه براي فروش در يكي از املاكي‌هاي بزرگ تهران آگهي شده است يك ويلاي ٦٠٠ متري يك طبقه در كلاردشت است كه با قيمت يك ميليارد و ٧٠٠ ميليون تومان براي فروش گذاشته شده است.

مورد ديگر ويلايي ٥٠٠ متري در سيسنگان و سه طبقه است كه سوپر لوكس توصيف شده است. اين ويلا با قيمت ٣,٥ ميليارد تومان براي فروش گذاشته شده است. ميان فايل‌هاي ويلا، كوچكترين متراژ يك ويلاي ١٠٠ متري در بابلسر و شخصي ساز است كه با قيمت ٢٧٠ ميليون تومان براي فروش گذاشته شده است.

اما ماجرا چيست؟ ويلاهاي ارزان‌قيمت شمال چه رازي دارند؟

ويلاي بدون سند نخريد

اين يك ضرب‌المثل واقعي است كه هيچ ارزاني بي‌حكمت نيست. در سال‌هاي اخير افراد زيادي با اين تبليغ كه ويلاي خود را با قيمت پايين مي‌فروشند، كلاهبرداري‌هاي بي‌شماري انجام داده‌اند. در واقع كسي كه قصد خريد ويلا در شمال را دارد هم بايد حواسش به قيمت زمين باشد هم قيمت ساخت خانه تا در جريان قيمت‌هاي واقعي باشد و اگر ديد فردي ويلاي خود را زير قيمت مي‌فروشد به ادعاي او شك كند.

در واقع دلايل زيادي وجود دارد براي اينكه يك مالك ويلاي خود را زير قيمت بفروشد كه يكي از مهمترين دلايل اين كار، نداشتن سند است.

ماجرا از اين قرار است كه مالكان ويلاهاي بدون سند، ملك خود را به چند نفر مي‌فروشند و مدام بابت سند زدن امروز و فردا مي‌كنند و آخر سر هم كلاه همه خريداران را برمي‌دارند.ا

البته احتمال ديگري هم براي كلاهبرداري از ويلاهاي بدون سند وجود دارد. برخي مالكان كلاهبردار كه ويلايشان سند ندارد وقتي با اصرار مشتري براي ارايه سند مواجه مي‌شوند، پيشنهاد مي‌دهند كه به شوراي شهر بروند تا اعضاي شورا صحت مالكيت زمين را تأييد كنند، اما صحت مالكيت زمين به تنهايي كافي نيست چون ممكن است مالك از بابت زمين مشكلي نداشته باشد اما ويلا به صورت غيرمجاز ساخته شده باشد.

مورد ديگري هم كه بايد هنگام خريد ويلا به آن توجه كنيد اين است كه بايد هم زمين سند داشته باشد هم ملكي كه در آن ساخته شده است. اگر مي‌بينيد كه فروشنده فقط سند زمين را ارايه مي‌كند مطمئن باشيد مشكلي در ميان است چون براي خريد و فروش هم بايد سند زمين وجود داشته باشد هم سند خانه، در غير اين صورت ممكن است ساخت خانه غير مجاز بوده باشد كه در اين صورت امكان تخريب آن از طرف شهرداري وجود دارد.

مناطق ناامن و ويلاهاي ارزان

فكر كنيد چيزي حدود ١٥٠-١٠٠ ميليون تومان هزينه كنيد و ويلايتان را تجهيز كنيد، اما در سفر بعدي متوجه شويد حتي پلاك‌هاي برق و نرده‌هاي فلزي را هم كنده و به سرقت برده‌اند. اين ماجرا بارها و بارها براي بسياري از مالكان ويلا در شمال اتفاق افتاده است.

در واقع يكي ديگر از دلايل فروش ارزان ويلا در شمال به ناامن بودن منطقه برمي‌گردد.از آنجايي كه خريداران نمي‌توانند شناخت كاملي از محله‌ها داشته باشند،اقدام به خريد ويلا در مناطق ناامن و نامناسب مي‌كنند و گمان مي‌برند چون ويلايشان را با قيمت پايين خريداري كرده‌اند سود برده‌اند.از آنجايي كه مالكان ويلاها در طول سال معمولا مدت كمي در منزل خود سكونت دارند پس براي دزدها و خلافكارها بهترين گزينه براي دزدي هستند.پس هنگام خريد ويلا به محله آن هم توجه كنيد و اگر مي‌بينيد قيمت يك ويلا پايين‌تر از حد معمول است، به دنبال دلايل آن بگرديد.

بهتر است در چنين مواقعي كه واقعا قصد خريد ويلا داريد حتما از يك فرد بومي و مورد اطمينان مشاوره بگيريد تا كلاه سرتان نرود.

زمين‌هاي وراثتي و مشكل‌دار

هنگام خريد ويلا حتما حواستان به وضعيت زمين ملك باشد. يكي ديگر از روش‌هاي كلاهبرداري در فروش ويلاهاي شمال كشور اين است كه صاحب ملك، زمين را به صورت قراردادي مي‌فروشد و ادعا مي‌كند كه سند ندارد و بنچاقي است. بعد از مدتي صاحب زمين پيدا مي‌شود كه نسل دوم يا سومي است كه زمين به او ارث رسيده و ادعاي مالكيت مي‌كند. در چنين شرايطي هم معمولا با مشاهده اسناد و مداركي كه ورثه در اختيار دارد، حق مالكيت زمين را به او مي‌دهند و در اين ميان كسي كه ويلا را خريده كلاه بزرگي به سرش مي‌رود.

ويلاهاي غيرمجاز ارزان هستند

روش ديگري كه با استفاده از آن كلاهبرداري مي‌شود اين است كه افراد فرصت‌طلب و سودجو به صورت غير قانوني اقدام به تغيير كاربري زمين مي‌كنند و در زمين‌هاي كشاورزي يا وقف شده ساخت و ساز مي‌كنند. در اين شرايط، سازنده ويلا براي اينكه زودتر به پول برسد و كلاهبرداري‌اش لو نرود، ملك را زير قيمت مي‌فروشد و زماني كه سازمان بازرسي، شهرداري و اوقاف حكم به تخريب ويلا مي‌دهند فقط با خريدار مواجه هستند چون فروشنده كلاهبردار متواري شده و كلاه بزرگي سر خريدار ساده گذاشته است. بنابراين هنگام خريد ويلا حسابي بايد حواستان جمع باشد تا با چنين مشكلاتي رو به‌رو نشويد.

ويلا با آب و برق دزدي!

ممكن است ملكي كه تصميم به خريد آن داريد، آب، گاز و برق داشته، اما كنتور نداشته باشد. آبفا، شركت برق و گاز به راحتي به  ويلاهاي غيرمجاز انشعاب آب و برق و گاز نمي‌دهند.  برخي سازنده‌هاي ويلاها براي اينكه هزينه زيادي هنگام ساخت نكنند از خانه‌هاي اطراف به صورت موقت آب و برق مي‌گيرند، اما اين موضوع را با خريدار ويلا در ميان نمي‌گذارند. با اين شرايط شما مي‌مانيد و يك ويلاي بدون آب و برق و گاز كه بايد با مدت‌ها دوندگي به اداره‌هاي مربوطه برويد و با صرف هزينه‌اي زياد اقدام به خريد قانوني كنتورهاي آنها كنيد. مورد ديگري كه ممكن است منجر به كلاهبرداري شود، متراژ ويلا است. فروشندگان ويلاها در شهرك‌هاي نوساز بخشي از زمين بلوارها و بلوك‌ها را هم به ملك اضافه مي‌كنند. به عنوان مثال هنگام خريد به شما مي‌گويند ويلا ٢٠٠ متر مساحت دارد اما وقتي خودتان متر مي‌كنيد متوجه مي‌شويد مساحت آن كمتر است. به همين دليل براي خريد ويلا حتما بايد با افراد متخصص مشورت كنيد و حواستان به همه چيز باشد.

از كجا مشاوره بگيريم؟

« در دادگستري ٤ جمله را به وفور مي‌شنويد: كلك خوردم، نخوانده امضا كردم، چشم بسته اعتماد كردم، مشاور متخصص و خوب نداشتم.» اين را مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه املاك كشور به «شهروند» مي‌گويد و توضيح مي‌دهد: شهروندان بايد بدانند هرچيز ارزاني بي‌حكمت نيست و بسياري از ويلاهاي شمال كشور مشكلات جدي دارند و به همين دليل ارزان فروخته مي‌شوند.

او ادامه مي‌دهد: اين ويلاهاي ارزان ممكن است به صورت غيرمجاز تغيير كاربري داده باشند، وضعيت سندشان مشخص نباشد يا مالك مشخص نداشته باشند.

رئيس اتحاديه املاك كشور تاكيد مي‌كند: مشتريان بايد بدانند براي خريد ويلا در شمال بهترين مشاوران دهياري‌ها هستند و مردم بهتر است براي استعلام وضعيت ويلاي مورد نظرشان از آنها كمك بگيرند. ضمن اينكه خريداران ويلا دقت كنند كه ويلاهايشان را از سازنده‌هاي سرشناس و پيمانكاران معروف خريداري كنند.

منبع: شهروند