شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : رصد آنلاين وضعيت بافت‌هاي فرسوده با راه‌اندازي «پيشخوان توسعه محله‌اي»
چهارشنبه، 11 مهر 1397 - 04:30 کد خبر:58014
شهردارآنلاين: مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران از راه‌اندازي «پيشخوان توسعه محله اي» با همكاري سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري خبر داد.


 كاوه حاجي علي اكبري با بيان اين كه بافت‌هاي فرسوده و ناكارآمد شهر تهران با مسائل متعدد اجتماعي، اقتصادي، كالبدي، فعاليتي و زيست محيطي مواجه هستند كه در شكل‌گيري و تداوم شرايط نابسامان آن‌ها مؤثر بوده، خاطر نشان كرد: پرداخت صرف به جنبه‌هاي كالبدي در فرآيند نوسازي، نمي‌تواند پاسخگوي مسائل مذكور باشد.

مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران با تأكيد بر اين كه اقدامات بازآفريني و نوسازي در بافت‌هاي فرسوده شهر مي‌بايست جامع بوده و در راستاي چشم انداز و اهداف مشخص و در چارچوب برنامه، با گذر از ابعاد كالبدي، توسعه همه‌جانبه آن‌ها را مدنظر قرار دهد، اظهار داشت: اين امر محور اصلي رويكرد سازمان نوسازي شهر تهران است كه در قالب برنامه توسعه محله‌اي و اقدامات اجرايي ذيل آن پي‌گيري مي‌شود.

علي اكبري تصريح كرد: توسعه محله‌اي به مجموعه‌اي از اقدامات اجتماعي، اقتصادي، كالبدي و محيطي اطلاق مي‌شود كه از طريق برنامه‌ريزي مشاركتي با همه دخيلان تعريف و با همكاري آنان اجرا و سبب ارتقاء كيفيت زندگي ساكنين در محلات شهر مي‌شود.

وي افزود: توسعه محله‌اي، مبتني بر رويكردهاي متأخر برنامه‌‌ريزي و جريان‌ بازآفريني شهري بوده و در تدوين برنامه 5 ساله سوم شهرداري نيز به عنوان يكي از سطوح اصلي توسعه مطرح شده است تا با ارتقا زيست‌پذيري محلات، توسعه متوازن و مطلوبي براي همه محلات شهر تهران رقم بخورد.

علي اكبري از راه اندازي سامانه "پيشخوان توسعه محله‌اي" خبر داد و در اين باره خاطر نشان كرد: با عنايت به ضرورت توجه به ابعاد، معيارها، سنجه‌ها و استانداردهاي ملاك عمل و اهميت ارزيابي مداوم شاخص‌هاي توسعه محلات و برنامه‌ريزي براي ارتقا كيفيت‌هاي زيستي، سازمان نوسازي شهر تهران، سامانه "پيشخوان توسعه محله‌اي" را با همكاري سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري راه اندازي كرده‌است تا با رصد آنلاين وضعيت محلات در حوزه‌هاي مختلف، و اعمال تبعيض مثبت به نفع محلات كم‌برخودار، در برنامه‌ريزي و بودجه‌بندي عادلانه و نيز پي‌گيري اقدامات اجرايي مؤثر، كيفيت زندگي و رضايتمندي ساكنان اين محلات افزايش يابد.