شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : ولايتي: با بازگشت تحريم‌هاي آمريكا از پا نمي‌افتيم
سه شنبه، 3 مهر 1397 - 12:24 کد خبر:57699
شهردارآنلاين: عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در شرايط فعلي دنيا كه غيرقابل پيش‌بيني به نظر مي‌آيد، چاره اين است كه به فكر خود باشيم و به هيچ كس و هيچ كشوري اطمينان نكنيم مگر اين‌كه از همكاري و همراهي آن اطمينان قطعي داشته باشيم.


علي‌اكبر ولايتي در همايش هفته دفاع مقدس كه صبح روز سه‌شنبه در دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد گفت: كشور ما به لحاظ جغرافيايي همواره مورد طمع بوده و مردم ايران نيز همواره از آن دفاع كرده‌اند. از يونان و روم ديگر خبري نيست و كمتر كشوري است كه سابقه ايران را به لحاظ فرهنگي داشته باشد و با اين همه تهاجمي كه انجام شده كشورمان و فرهنگ‌مان حفظ شده است. ايران از زمان صفويه تا الان، 25 جنگ و 11 توافق صلح داشته‌ است.

وي ادامه داد: صفويه در حفظ و باز تعريف ايران اسلامي نقش اساسي و مثبت داشته و حرف‌هاي برخي در رد آن صحيح نيست. بخش اعظم كتاب‌هاي شيعه بعد از صفويه نوشته شده است و اهل بيتي بودن ايران را صفويه تثبيت كرد.

ولايتي در بيان و ستايش جوانمردان ايراني در طول تاريخ كه برگرفته از جوانمردي علي (ع) بوده است گفت: الان هم بسيجي‌ها، جوانمردان ما هستند. امام علي (ع) سرآمد "فتيان" بودند و سربداران و بسيجيان همان جوانمرداني هستند كه نداي "لا فتا" را سر مي‌دهند.

رييس هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه با اشاره به شعار "تا انقلاب مهدي، نهضت ادامه دارد" اظهار كرد: بله. نهضت ادامه دارد و اين شعار درستي است. در شرايطي كه وضعيت دنيا امروز بدتر از  هر زمان ديگري است و تنش‌ها و موازنه‌هاي سياسي به بالاترين سطح رسيده وضعيت ما بهتر از ديگران است. از معاهده "يالتا" تا كنون هيچ وقت وضع دنيا به اين بدي نبوده است كه حتي نتوان براي آينده پيش‌بيني كرد. 

وي ترامپ را هفت‌تيركش افسارگسيخته و كابوي آمريكايي خواند و افزود: كار به جايي رسيده است كه كشور كوچكي مثل مالديو را ترامپ تهديد به تحريم مي‌كند يا براي دنيا و كشورهاي بزرگ و كوچك شاخ و شانه مي‌كشد. امروز با وضع بي سر و ساماني مواجهيم كه از قرن 20 تا كنون بي‌سابقه است. اين مرد (ترامپ) مخبط (پريشان عقل) كاباره‌دار، كازينودار به جان دنيا افتاده است و در اين شرايط چاره اين است كه به فكر خود باشيم و به هيچ كس و هيچ كشوري اطمينان نكنيم مگر اين‌كه اطمينان قطعي داشته باشيم.

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل ادامه داد: ما نوعي از همكاري را در منطقه شكل داديم كه ابداع ايران است و با فكر و تدبير مقام معظم رهبري پيگيري شد. ما همكاران فعال و نيمه فعال منطقه‌اي در ميان كشورها داريم كه مي‌تواند نقطه قوت باشد. 

ولايتي با انتقاد از برخي افراد در كشور كه سياست‌هاي منطقه‌اي كشور را زير سوال مي‌برند گفت: علي (ع) مي‌گويد مردمي ذليل نشدند، مگر در خانه نشستند تا دشمن به سراغ‌شان بيايد. متاسفانه بعضي‌ها قلم به مزدند و برخي جاهل و شق سومي وجود ندارد. مي‌گويند ايران در عراق چكار دارد؟ بايد بگويم اگر همت ايران و كردهاي عراق نبود الان تانك‌هاي اسراييلي در مرزهاي ايران بودند. اقتدار ما در منطقه به اين شكل است كه نتانياهوي دوره‌گرد وقتي به اروپا رفته بود، گفته بود اگر بخواهيم مراكز هسته‌اي ايران را بزنيم، حزب‌الله با صد هزار موشك خاك ما را به توبره مي‌كشد. برخي مي‌گويند خودمان احتياج داريم چرا بايد به كشوري مثل لبنان كمك كنيم؟ بايد گفت كه جوانان لبنان جانشان را در دست گرفتند تا از ما و امنيت ما در منطقه دفاع كنند. دشمنان ما به دنبال پايين كشيدن پرچم مقاومت در منطقه هستند و تلاش دارند اين فرياد و ندا را خاموش كنند.

وي با بيان اين‌كه دشمن به دنبال آن است كه ما هسته‌اي و موشكي نباشيم و در منطقه نيز بروز و ظهوري نداشه باشيم گفت: پاسخ ما اين است كه اينجا خانه ماست و اينها حق ما هستند و اين‌گونه نيست كه اجازه بدهيم انگليس و آمريكا در منطقه باشند اما ايران نباشد.

ولايتي درباره نگاه به سياست خارجي در آينده تصريح كرد: تجربه نشان داده است كه هر وقت يك قدم عقب بنشينيد، بايد صد قدم عقب برويد. خيلي‌ها به شما لبخند مي‌زنند اما از پشت خنجر مي‌زنند و بايد مراقب بود. نه اينكه بگوييم قطع رابطه كنيم اما بايد با هوشمندانه و مدبرانه رفتار كنيم. 

وي به ديدارهايش با مقامات روسيه و چين و حمايت آنها از ايران در شرايط تحريم اشاره كرد و گفت: تحريم‌ها و نياز ما به دلار با حمايت اين كشورها و استفاده از پول كشورهاي ديگر در معادلات تجاري كم مي‌شود. اما يك عده سعي دارند دلار را به همه چيز ربط دهند در حالي كه فقط 20 درصد اقتصاد ما به دلار وصل است. پس ما مي‌توانيم آينده‌اي روشن بسازيم و با بازگشت تحريم‌هاي آمريكا از پا نمي‌افتيم. 

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل به مقاومت مردم يمن در برابر زورگويي‌هاي عربستان و متحدانش اشاره كرد و افزود: از يمني‌ها ياد بگيريم كه چگونه در برابر تهديد و تحريم مقاومت مي‌كنند. به جاي لباس لنگ مي‌بندد و اسلحه به دست دارند و چند تكه نان خشك دستشان است با پاي پياده و سعودي‌ها از دست اين‌ها عاجز شدند.

ولايتي در پايان گفت كه  "يقين بدانيد عربستان از يمني‌ها در يمن شكست خواهد خورد."

منبع:ايسنا