شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : دود هورالعظيم غرب خوزستان را فراگرفت
سه شنبه، 3 مهر 1397 - 08:28 کد خبر:57679
شهردارآنلاين: مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان با اشاره به ادامه آتش سوزي در هورالعظيم از سه ماه گذشته تا كنون گفت: دود غليظ ناشي از اين آتش سوزي از شب گذشته شهرستان هاي غرب استان را فراگرفته و تا اهواز نيز گسترش يافته است.


احمدرضا لاهيجان زاده اظهار داشت: اين آتش سوزي در بخش عراقي هورالعظيم رخ داده و از ساعت يك بامداد امروز وارد اهواز شده و تا هم اكنون آلودگي هوا ناشي از دود در محدوده كلانشهر اهواز ادامه دارد.
وي افزود: با توجه به اينكه جهت وزش باد از غرب به شرق بوده، دود را به شهرهاي داخل استان منتقل كرده است.

*سه ماه بي آب
رئيس اداره حفاظت محيط زيست هويزه نيزاظهار داشت: تصاوير ماهواره اي از هورالعظيم نشان مي دهد كه ديروز حدود 6نقطه كانون دود در اين تالاب فعال بوده است.
محمد ساكي گفت: اين شهرستان از ديروز با دود غليظ مواجه بوده و شدت دود به اندازه اي است كه شعاع ديد را نيز كاهش داده است.
وي شرايط آبي هورالعظيم را بسيار نامطلوب توصيف كرد و افزود: حقابه اين تالاب در تابستان امسال تامين نشده و از تير ماه هيچ آبي از رودخانه كرخه وارد هورالعظيم نشده و ورودي به آن صفر بوده است.
ساكي با اشاره به اينكه هورالعظيم به وسيله جاده هاي جنگي به پنج مخزن تقسيم شده اظهار داشت: مخزن 3 و 4 اين تالاب تقريبا خشك است و به ويژه وضعيت مخزن 3 هيچ آبي ندارد.
آتش سوزي هورالعظيم در خاك عراق از اوايل تير امسال آغاز شده است. دود ناشي از اين آتش سوزي تا بيش از يكصد كيلومتر فراتر رفته و گاهي تا هشت شهرستان را درگير مي كند، به طوري كه در روزهاي گذشته علاوه بر دشت آزادگان، هويزه، اهواز، كارون، حميديه و باوي، شهرهاي شادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر نيز در برخي روزها تحت تاثير اين دود قرار گرفته اند.
رييس جمهوري اوايل شهريور ماه براي ورود جدي وزارت امور خارجه به مساله آتش سوزي هورالعظيم و مذاكره با كشور عراق دستور ويژه صادر كرده، همچنين شوراي عالي امنيت ملي مصوب كرده است كه هياتي براي مذاكره با كشور عراق تشكيل شود. 
جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري نيز اخيرا در شوراي عالي آب گفته بود كه ايران آمادگي همكاري با عراق براي خاموش كردن هورالعظيم را دارد، اين در حاليست كه ناآرامي هاي عراق و تعرض به دفتر كنسولگري ايران در بصره عراق، روند اعزام اين هيات را در ابهام فروبرده است.
مرحله نخست عمليات آتش نشاني به وسيله 2 بالگرد و يك هواپيماي آبپاش از 29 تير تا سوم مرداد انجام شد و مرحله دوم از 11 تا 15 مرداد متوقف شد. به گفته مسئولان اين عمليات تاثيري در خاموش شدن آتش نداشته بنابراين متوقف شده است اما با اين حال مرحله سوم خاموش كردن هور از اواخر مرداد از سرگرفته شد. 
بر اساس گزارش اداره كل محيط زيست خوزستان ميزان ذرات معلق در روزهايي كه دود اين آتش سوزي در شهرستان هاي خوزستان منتشر مي شود تا چهار برابر بيش از حد استاندارد افزايش مي يابد، اگر چه اندازه گيري آلاينده هاي گازي انجام نشده است.
مديركل هواشناسي خوزستان نيز گفته به دليل دود غليظ ، ديد افقي در بعضي از روزها به كمتر از 50 متر نيز رسيده است. 
هورالعظيم، آخرين بازمانده تالاب هاي بين النهرين در جنوب غربي كشور در خوزستان قرار دارد. يك سوم اين تالاب در ايران و دو سوم در عراق واقع شده است. تابستان امسال هيچ آبي از كرخه وارد هورالعظيم نشده است.
بيش از 2 هزار هكتار از بخش ايراني هورالعظيم نيز در تابستان امسال دچار آتش سوزي شد.

منبع:ايرنا