شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : رشد۲۲درصدي پروژه هوشمندسازي شهرهاي جهان
جمعه، 30 شهریور 1397 - 05:00 کد خبر:57468
شهردارآنلاين: تازه‌ترين آمارها نشان مي‌دهد كه پروژه‌هاي مربوط به توسعه شهرهاي هوشمند در جهان تا سال ۲۰۲۲ ميلادي، شاهد يك رشد و افزايش ۲۲ درصدي خواهد بود.


 به نقل از وب سايت businesswire، اينترنت اشياء و شهرهاي هوشمند دو واژه بهم وابسته‌اي است كه اين روزها زياد به گوش مي‌خورد چرا كه امروزه شركت‌هاي فعال در زمينه علم و تكنولوژي با همكاري اپراتورهاي مخابراتي مي‌خواهند، روياي شهر هوشمندي را كه تمامي اشياء و وسايل آن به اينترنت مجهزند و كارها با سرعت بسياري قابل انجام خواهد بود، محقق كنند.

غول‌هاي تكنولوژي و اپراتورهاي بزرگ همچون نوكيا، هواوي، ورايزن و سيسكو مديريت و راهبري شهرهاي هوشمند را هدف اصلي خود قرار داده‌ و رقابت تنگاتنگي را با يكديگر آغاز كرده‌اند، به‌گونه‌اي كه موسسه IDC برآورد كرده است اين پيشگامان تا سال ۲۰۲۱ ميلادي حدود ۱۳۵ ميليارد دلار در زمينه ساخت شهرهاي هوشمند در جهان هزينه خواهند كرد.

حالا به‌تازگي برآورد شده است كه تا سال ۲۰۲۲ ميلادي يعني چهار سال آينده، پروژه‌هاي مربوط به توسعه زيرساخت‌هاي لازم براي شهرهاي هوشمند ۲۲ درصد رشد و افزايش پيدا خواهد كرد و اين بدان معناست كه تعداد زيادي از شهرهاي جهان درصدد برقراري و گسترش فناوري هاي مربوط به شهرهاي هوشمند و اينترنت اشيا درخواهند آمد و شهرداران و شهروندان بسياري نيز از تبديل شدن شهرهايشان به يك شهر هوشمند استقبال بي نظيري خواهند كرد.

به‌عنوان مثال، هند اعلام كرده است كه در بيش از ۱۰۰ شهر اين كشور به‌دنبال انجام پروژه برقراري فناوري و توسعه شهرهاي هوشمند به طور آزمايشي خواهد بود.

همانطور كه آمارها نشان مي‌دهد سرعت انجام اين پروژه‌ها و پيشرفت شهرهاي هوشمند بسيار بالاتر از آنچه كه قبلا پيش‌بيني مي‌شد، گزارش و برآورد شده است و به وضوح نشان‌دهنده استقبال بي‌نظير و چشمگير مردم و دولت‌ها از خدمات شهرهاي هوشمند است.

پيش‌تر بسياري از تحليلگران فعال در حوزه فناوري، سال ۲۰۱۸ ميلادي را نقطه عطف و آغازي براي شهرهاي هوشمند نام‌گذاري كرده بودند چراكه به نظر مي‌رسد توسعه پايدار دولت كشورهاي مختلف جهان مسلتزم توسعه و پيشرفت شهرها و زيرساخت‌هاي شهري آن كشور است كه اين امر به وضوح نشان مي‌دهد در جهاني كه كشورهاي بزرگ و توسعه يافته آن درصدد گسترش زيربناهاي لازم براي شهرهاي هوشمند و ارائه خدمات آن هستند، هر كشوري كه بخواهد از قافله تكنولوژي ساير كشورها جاي نماند، مجبور خواهد بود همگام با آن‌ها در راستاي هوشمندسازي شهرها حركت كند.

موسسه Smart Cities Index به تازگي در جديدترين گزارش خود به بررسي فهرست شهرهاي هوشمند در جهان و شاخص‌هايي كه براي انتخاب اين شهرها در نظر گرفته شده، پرداخته است كه از اين شاخص‌ها مي‌توان به ساختمان هوشمند، جمع‌آوري هوشمند زباله، حفظ محيط زيست، ديجيتالي شدن تمامي امور دولت و كارهاي اداري، دسترسي كامل، راحت و همگاني به اينترنت ۴GLTE ،، فراواني دسترسي به هات اسپات اينترنت واي فاي، استفاده همه‌گير از گوشي‌هاي هوشمند و دستگاه‌هاي الكترونيكي، چگونگي توسعه فرآيند هوشمند شدن شهرها، سرويس به اشتراك گذاري خودرو و تاكسي آنلاين، هوشمند كردن سيستم ترافيك، پاركينگ هوشمند، انرژي پاك، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي برقي و الكتريكي، سرعت بالاي اينترنت و حمل و نقل عمومي هوشمند اشاره كرد.

طبق تازه‌ترين آمار، شهرهاي سنگاپور، لندن، نيويورك، سانفرانسيسكو و شيكاگو از جمله هوشمندترين شهرهاي جهان شناخته شده‌اند.

منبع:ايسنا