شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : به مذاكره با آمريكا فكر هم نمي‌كنيم
دوشنبه، 26 شهریور 1397 - 08:53 کد خبر:57360
شهردارآنلاين: سخنگوي وزارت امور خارجه تاكيد كرد: حمله به كنسولگري ايران در بصره و همچنين تعرض به سفارت كشورمان در پاريس ارتباطي با يكديگر ندارند و دو حادثه جدا از هم است.


بهرام قاسمي در نشست هفتگي خود با رسانه‌ها در پاسخ به سوالي مبني بر ارتباط داشتن دو حادثه به آتش كشيده شدن كنسولگري ايران در بصره و همچنين تلاش براي حمله به سفارت كشورمان در پاريس گفت: در مورد اين دو حادثه بنده موضع‌گيري داشته و مواضع‌مان را بيان كردم. تصورم اين است كه ارتباطي به صورت مستقيم ميان اين دو حادثه وجود ندارد.

وي افزود: مسئله بصره و حمله به كنسولگري توسط عناصر مشخصي بود كه تلاش داشتند در يك برهه خاص و با توجه به وضعيت عراق براي تاثيرگذاري روابط دو ملت و تحولات داخلي عراق استفاده كنند كه خوشبختانه همان طور كه پيش بيني مي‌شد، استحكام روابط و شناخت دو ملت از يكديگر اجازه نداد كه به اهداف‌شان دست يابند.

سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين بيان كرد: مسئله پاريس هم موضوع ديگري است كه توسط گروهك تروريستي صورت گرفت و ناكام ماند و نتوانستند به سفارت ورود كنند. البته صدماتي را به ساختمان سفارت وارد كردند كه در اين مورد به طور مستمر با جديت با دولت فرانسه صحبت شد و اعتراضات صورت گرفت و آنها هم قول دادند كه تمهيداتي را انجام داده و اقداماتي را در برخورد با متعرضين به عمل آورند. بنابراين اين دو حادثه از يكديگر جدا است.

سخنگوي وزارت خارجه اعلام كرد تصور من اين است كه  رئيس‌جمهور امسال به مانند سال‌هاي گذشته در  مجمع عمومي سازمان ملل متحد شركت و در حاشيه آن با تعدادي از همتايان خود ديدار و رايزني خواهد كرد.

بهرام قاسمي همچنين در مورد چگونگي حضور ايران در نشست شوراي امنيت سازمان ملل كه قرار است يكي از محورهاي آن  ايران باشد و سطح حضور تهران در اين اجلاس خاطرنشان كرد: پس از  اتمام بررسي‌هاي لازم، نحوه حضور ايران در  اين جلسه اعلام خواهد شد.

وي همچنين در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با حمله به سفارت ايران در يونان اظهار كرد : در حال حاضر اطلاعي از اين موضوع ندارم و در جريان جزئيات اين خبر نيستم.

قاسمي همچنين در پاسخ به سوالي در ارتباط با احتمال ديدار نخست وزير ژاپن با حسن روحاني، رئيس‌جمهور كشورمان در حاشيه نشست مجمع عمومي  سازمان ملل  متحد در نيويورك گفت :  اين احتمال وجود دارد كه چنين ديداري در نيويورك انجام شود. نمايندگي ايران در سازمان ملل در حال تنظيم ديدارهاي دو جانبه رئيس‌جمهور با همتايان خود از ديگر كشورها در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد است. من در  حال حاضر  ليست  اين ديدارها را ندارم  ولي  اين احتمال وجود دارد كه چنين  ديداري صورت بگيرد با توجه به اينكه در آن مقطع هيئت‌هايي از كشورهاي مختلف براي شركت در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد به نيويورك سفر مي‌كنند.

قاسمي همچنين در مورد اخبار منتشر شده از سوي روزنامه كويتي الجريده در مورد ديدار سردار قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس با يك مقام آمريكايي در عراق  گفت: اين خبر دروغ است و تكذيب مي شود .

وي همچنين از  روزنامه الجريده كويت به خاطر اخبار دروغي كه در مورد ايران منتشر مي‌كند انتقاد كرد و گفت: اين روزنامه در تهران دفتر و نمايندگي ندارد ولي متاسفانه اخبار جعلي به نقل از دفتر خود در تهران در مورد ايران منتشر مي‌كند كه عموما اين اخبار  همان طور كه اشاره كردم  نادرست است .

سخنگوي وزارت خارجه در ادامه نشست خبري خود در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه با توجه به اينكه در طي روزهاي اخير شاهد حملاتي به سفارتخانه‌هاي ايران در چند كشور اروپايي بوديم و آيا ايران موضوع اخذ غرامت از كشورهايي كه سفارتخانه‌هاي ايران در آنجا مستقر بوده و مورد حمله قرار گرفته، پيگيري مي‌كند يا نه گفت: حتما وزارت امور خارجه اين موضوع را پيگيري مي‌كند. ما در برابر هر تعرضي اعتراض‌هاي خود را انجام داده‌ايم و اگر خسارتي نيز به نمايندگي‌هاي ايران وارد شده باشد، ‌ موضوع اخذ خسارت را دنبال مي‌كنيم و ذره‌اي از اين موضوع كوتاه نمي‌آييم.

وي با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه جدي است، افزود: دولت‌هايي كه سفارت‌خانه‌هاي ايران در كشورشان مستقر هستند، طبق قوانين بين‌المللي موظف هستند كه امنيت اماكن ديپلماتيك ايران را تامين كنند.

اين ديپلمات ارشد كشورمان همچنين در پاسخ به سوالي در ارتباط با علت لغو سفر رئيس جمهور به ازبكستان و همچنين برخي از تحليل‌ها مبني بر اينكه عملكرد وزارت خارجه در حوزه آسياي ميانه و قفقاز ضعيف است، گفت: من فكر نمي‌كنم كه وزارت خارجه در قبال تحولات آسياي ميانه و قفقاز منفعل عمل مي‌كند. من اين تحليل را قبول ندارم. ما روابط گسترده‌اي با اكثر كشورهاي اين حوزه داريم و بر  گسترش آن تاكيد مي‌كنيم.

وي همچنين در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با لغو سفر رئيس جمهور به ازبكستان نيز خاطرنشان كرد: آنچه كه در مورد ازبكستان نيز سوال كرديد را ترجيح مي‌دهم به اين سوال بخش اطلاع‌رساني و ارتباطات رياست جمهوري جواب دهد چرا كه اخبار مربوط به سفرهاي رئيس جمهور در اين حوزه دنبال مي‌شود.

سخنگوي وزارت خارجه همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا ايران شروطي براي مذاكره با آمريكا دارد و آيا اين احتمال وجود دارد كه ايران با آمريكايي‌ها در ارتباط با مسائل موشكي مذاكره كند، گفت: با توجه به اقدام ناشيانه و غيرمتمندانه دولت كنوني آمريكا در خروج از برجام و سياست‌هايي كه اين كشور عليه ايران دنبال مي‌كند، ما به مذاكره با آمريكا فكر نمي‌كنيم چه برسد در ارتباط با شروط آن صحبت كنيم. چنين موضوعي در دستور كار ما نيست. پس قطعا بحثي در مورد شروط آن نيز وجود ندارد. همان طور كه گفتم ما به اين موضوع يعني مذاكره با آمريكا فكر نمي‌كنيم.

قاسمي همچنين با اشاره به برنامه‌هاي ايران براي ارتقا و گسترش توان دفاعي خود گفت: ما سياست‌هاي دفاعي خود را سياستي درست مي‌دانيم. اين سياست‌ها به نفع منطقه و ايران است و ما تصور نداريم در مورد هر چيزي كه به توان دفاعي و توانمندي‌هايمان در اين حوزه برمي‌گردد، با كسي مذاكره كنيم و اين مسائل را بر روي ميز مذاكره بگذاريم.

سخنگوي وزارت خارجه همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه سه سفير ايران با توجه به اجراي قانون بازنشستگي بازنشسته خواهند شد و آيا وزارت خارجه در مورد جايگزين‌هاي آن فكري كرده است، گفت: بله. ما به فكر جايگزين‌هاي آنها در كشور هاي محل ماموريت‌هايشان هستيم. برخي از اين همكاران محترم در انتهاي دوران ماموريت خود به سر مي‌برند و ما به فكر جايگزين كردن افراد جديدي به جاي آنها هستيم. در اين ارتباط اقداماتي صورت گرفته و تا حدودي مسائل پيش رفته است.

بهرام قاسمي همچنين در مورد توييت روز گذشته ظريف به رئيس توييتر در ارتباط با فعاليت‌هاي روبات‌ها در شبكه‌ اجتماعي توييتر و همچنين ري توييت كردن توييت منافقين توسط نيكي هيلي نماينده آمريكا در سازمان ملل در ارتباط با وضعيت حقوق بشر در ايران، گفت: اين گروه‌هاي تروريستي و معاند بدون شك نمي‌توانند بدون حمايت اين كشورها (آمريكا) به حيات خود ادامه دهند و اين امري روشن و مشخص است.

وي همچنين با اشاره به توييت روز گذشته ظريف در ارتباط با فعاليت روبات‌ها در توييتر عليه ايران كه برخي از آنها از سوي منافقين سازماندهي مي‌شوند، خاطرنشان كرد: گردانندگان توييتر بايد به اين مسئله توجه كنند كه آگاهانه و يا ناآگاهانه در دام برخي از اين گروه‌هاي تروريستي اسير شده‌اند و در معرض خشونت و ترور قرار دارند.

وي با بيان اينكه اين نوع افشاگري‌ها مي‌تواند تاثير به سزايي داشته باشد، تصريح كرد: آمريكايي‌ها از اين نوع ابزار در جهت منافع خود و تاثيرگذاري بر افكار عمومي ايران استفاده مي‌كنند و از اين گونه مسائل حمايت مي‌كنند. گرچه قطعا اين اقدامات اثر چنداني بر افكار عمومي ايران نخواهد داشت.

سخنگوي وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوي خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال ايسنا در ارتباط با اخبار منتشر شده مبني بر اينكه پليس امنيتي عراق تعدادي از معترضان به كنسول‌گري ايران در بصره را بازداشت  كرده آيا ايران در جريان جزئيات اين موضوع هست و از ديگر سو وي در اين نشست مطبوعاتي به صورت غير مستقيم نقش برخي از كشورهاي فرامنطقه‌اي در حمله به كنسولگري ايران در بصره را مطرح كرده آيا وي اين موضوع را بر اساس اطلاعات حاصل از جزئيات بازجويي از اين افراد مطرح كرده است گفت:‌ در مورد جزئيات اين موضوع كه نمي‌توانم صحبت كنم. ولي همان طور كه پيش از اين گفته بودم مقامات عراقي و مردم عراق بسيار از واقعه حمله به كنسولگري ايران در بصره متاسف بودند و در حد توان خود تلاش‌هايي را انجام دادند تا عوامل حمله به كنسولگري ايران را مورد شناسايي قرار دهند.

بهرام قاسمي با بيان اينكه تعدادي از مهاجمان دستگير شده‌اند و سرنخ‌هايي از گفت‌وگوهايي كه با آن‌ها شده است در مورد جزئيات اين حادثه به دست آمده است ادامه داد: از همان ابتداي وقوع اين حادثه ما بر اساس اطلاعات كسب شده اين تصور را داشتيم كه جريان حمله كننده به كنسولگري ايران در بصره جريان هدايت شده‌اي است كه با انگيزه‌هاي مشخص از جانب برخي از كشورهاي مشخص هدايت شده بودند و بر اساس اهدافي اين حمله را انجام داده بودند كه خوشبختانه نتوانستند به اهداف مورد نظر خود دست پيدا كنند.

وي ادامه داد:‌ اميدواريم هرچه زودتر گزارش نهايي در مورد جزئيات و عوامل حمله به كنسولگري ايران در بصره را از مقامات عراقي دريافت كنيم و در صورتي كه امكان داشته باشد، بخش‌هايي از اين گزارش را در اختيار افكار عمومي قرار خواهيم داد.

اين ديپلمات ارشد كشورمان همچنين در ارتباط با آخرين وضعيت دانشجوي ايراني در استراليا كه بنا بر اعلام برخي از رسانه‌ها بازداشت شده و مقامات آمريكايي خواهان استرداد او به واشنگتن شده‌اند گفت: من چندي پيش در اين ارتباط موضع‌گيري كردم چيزي به اطلاعات قبلي نمي‌توانم اضافه كنم. موضوع مورد اشاره توسط سفارت ايران در استراليا و سفارت استراليا در تهران در حال بررسي است. منتظر اخبار جديدي در ارتباط با اين موضوع هستيم ولي همان طور كه گفتم تا اين لحظه اطلاعات جديد و قابل بياني دريافت نكرده‌ام.

وي همچنين در مورد تلاش برخي از مقامات كشورهاي اروپايي از جمله آلمان براي اينكه يك سازوكار مستقلي جهت انجام تبادلات مالي و بانكي با ايران فراهم كنند به نحوي كه تحت تاثير تحريم‌هاي آمريكا قرار نگيرد و مستقل از دلار باشد، اظهار كرد: درخصوص تعاملات پولي و بانكي بين ايران و اتحاديه اروپا و همچنين برخي از كشورهاي اروپايي طرح‌هايي بين متخصصان امر در اين حوزه مطرح شده است. گفت‌وگوها در اين زمينه ادامه دارد و اين خوش‌بيني وجود دارد كه سازوكار جديدي كه مطرح شده و بررسي در مورد آن ادامه دارد بتواند تا حدودي برخي از مشكلات در اين حوزه را برطرف كند و برخي از تضمين‌ها و ضمانت‌هاي لازم را به ايران ارائه دهد. چنانچه رضايتمندي تهران را به همراه داشته باشد.

قاسمي با بيان اينكه در مورد اين طرح‌ها تا زمان نهايي شدن آن بايد صبر كرد چرا كه اين مسائل، مسائلي پيچيده و فني است ادامه داد: بايد در مورد اين مسائل بررسي‌هاي همه جانبه صورت بگيرد و ابتكارات و خلاقيت‌هايي نيز به كار گرفته شود.

وي همچنين در مورد برگزاري اجلاس سه جانبه بين ايران، هند و افغانستان در كابل در ارتباط با موضوع بندر چابهار و سفري كه آقاي عراقچي در اين زمينه به اين كشور همسايه داشت و همچنين برخي از موضوعات مطرح شده مبني بر اينكه ايران صادرات برخي از كالاها را به افغانستان ممنوع كرده و در مقابل افغانستان نيز در مقابل واردات برخي از كالاهاي ايراني به اين كشور از طريق  برخي از مناطق مرزي‌اش محدوديت‌هايي ايجاد كرده است توضيح داد: اجلاس سه جانبه‌اي كه برگزار شد اجلاسي مهم بود. سفر آقاي عراقچي به افغانستان سفري سازنده و مفيد بود. در اين سفر آقاي عراقچي با مقامات افغانستان ديدار كردند و همچنين در نشست سه جانبه ايران، افغانستان و هند در ارتباط با موضوع چابهار حضور پيدا كردند. در اين گفت‌وگوها در ارتباط با چگونگي ادامه همكاري‌ها در ارتباط با اين بند هم صحبت شد و ما اميدواريم بر اساس صحبت‌ها و تفاهماتي كه ميان مقامات شركت كننده در اين اجلاس صورت گرفته همكاري‌هاي سه كشور در آينده منجر به توسعه هرچه بيشتر اين منطقه شود.

وي ادامه داد: در ارتباط با برخي از محدوديت‌ها و ممانعت‌ها در مورد ورود و صدور كالا بين ايران و افغانستان و آنچه كه در رسانه‌ها در اين زمينه منتشر شده، در حال بررسي هستيم. فكر مي‌كنيم سوء تفاهمي وجود داشته يا به وجود آمده است كه اين ناشي از برخي از مسائل مرزي است و تصور مي‌كنم با مذاكراتي كه از يكي دو روز گذشته آغاز شده، در آينده نزديك شاهد اين باشيم كه اين مسائل حل شود.

وي گفت: برخلاف آنچه كه در رسانه‌ها مطرح شده اين موضوع را خيلي مرتبط با بحث تحريم‌ها نمي‌دانم بيشتر مسائل دو جانبه است كه در نهايت با مذاكره بين ارگان‌هاي ذي‌ربط حل و فصل مي‌شود.

سخنگوي وزارت خارجه در ادامه نشست خبري خود با رسانه‌ها كه حدود 70 دقيقه به طول انجاميد در مورد آخرين وضعيت پرونده اخراج دو ديپلمات ايراني از سوي كشور هلند و پيگيري‌هايي كه در اين ارتباط از سوي وزارت خارجه صورت گرفته گفت: اين پرونده مفتوح است و حق اقدام متقابل براي ايران كماكان باقي است و ما در زمان خود تصميم مقتضي و لازم را با توجه به پارامترهاي گوناگوني كه در نظر داريم اتخاذ و اجرا خواهيم كرد.

سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه روسها طبق برخي اخبار منتشر شده اعلام كردند كه توليد نفت خود را افزايش خواهند داد و برخي اين موضوع را مطرح كرده‌اند كه روس‌ها با اين اقدام تلاش دارند كه با توجه به تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران بازار نفتي ايران را تصاحب كنند و به نوعي كمبود نفت در بازارهاي جهاني را به خاطر تحريم‌هاي ايران جبران كنند گفت: من با برخي از اظهار نظرها كه در رسانه‌ها در اين زمينه منتشر شده خيلي موافق نيستم. ما با فدراسيون روسيه در حوزه‌هاي مختلف از جمله انرژي تعامل و همكاري داريم.

وي با بيان اينكه همكاري‌هاي ايران و روسيه در حوزه‌هاي مختلف در جريان است و دو كشور در زمينه‌هاي مختلف از جمله انرژي با يكديگر گفت‌وگوها و مشورت‌هايي مستمري دارند، ادامه داد: در اين تماس‌ها ديدگاه‌هاي طرفين شنيده مي‌شود و همكاري‌هاي لازم نيز صورت مي‌گيرد. من در حال حاضر نمي‌توانم به تحليل‌هايي كه شما اشاره كرديد ورود پيدا كنم و يا اين تعبير را به كار ببرم كه اقدام روسيه اقدامي عليه ايران و در راستاي تصاحب بازار ايران است.

وي ادامه داد: تصور مي‌كنم در طي روزهاي آينده مقامات نفتي كشورمان توضيحاتي را در ارتباط با اين مسائل ارائه دهند.

سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين در ارتباط با مباحث مختلفي كه در كشور در مورد حضور يا عدم حضور رييس جمهور در مجمع عمومي سازمان ملل متحد مطرح شده و برخي از تحليل‌ها مبني بر اينكه بين آقاي ظريف و روحاني در ارتباط با سفر رييس جمهور به نيويورك اختلافاتي وجود دارد گفت: همان طور كه پيش از اين نيز گفته‌ايم در اين مورد هيچ اختلاف نظر و ديدگاهي بين وزارت خارجه و رياست جمهوري و اقاي ظريف و روحاني وجود ندارد.

بهرام قاسمي خاطرنشان كرد:‌در مورد موضوعي كه در ابتدا مطرح كرديد ما همه ديدگاه‌ها را دريافت مي‌كنيم و بر اساس مصالح كشور، مقتضيات موجود و انواع پارامترهايي كه مي‌تواند وجود داشته باشد تصميم‌گيري مي‌كنيم. حضور رييس جمهور در مجمع عمومي سازمان ملل امر جديدي نيست. فرصت مهمي است براي استفاده از ابزار ديپلماسي جهت تشريح مواضع و ديدگاه‌هاي كشورمان.

سخنگوي وزارت خارجه همچنين در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري آناتولي مبني بر اينكه  برخي از اتباع افغانستاني از مرز ايران به تركيه مي‌روند و طبق برخي از بررسي‌ها روزانه تعداد زيادي از مهاجران غير قانوني افغانستاني در شهرهاي مختلف تركيه شناسايي مي‌شوند كه از طريق مرزهاي ايران به اين كشور سفر كرده‌اند  و تعدادي قاچاقچي در اين زمينه در دو كشور فعال هستند، گفت: بحث قاچاق بحث جديدي نيست. ما مرزهاي طولاني با برخي از همسايگان‌مان داريم و بعضا در اين مرزها با چالش‌هايي مواجه هستيم.

وي با بيان اينكه در مورد آنچه كه شما اشاره كرديد من اطلاع فني دقيقي ندارم و نمي‌دانم كه اين موضوع چگونه و با چه مكانيزمي صورت مي‌گيرد و اين مهاجران چگونه از افغانستان به ايران و بعد از ايران به تركيه منتقل مي‌شوند گفت: اين موضوع به لحاظ شكل و سازوكار به وزارت كشور و بخش‌هاي ذي ربط امنيتي و انتظامي بازمي‌گردد و شما مناسب است كه اطلاعات لازم را در اين زمينه از آن‌ها جويا شويد.

بهرام قاسمي همچنين در مورد ادعاي اخير جان كري وزير خارجه سابق آمريكا مبني بر اينكه بعد از ترك وزارت خارجه دولت واشنگتن چندين بار با ظريف در حاشيه نشست‌هاي بين‌المللي ديدار كرده و اظهار نظرهايي كه مقامات آمريكايي در اين زمينه داشته‌اند و درگيري به وجود آمده بين آن‌ها در ارتباط با اين ملاقات‌ها گفت: من فكر مي‌كنم جدلي در ايالت متحده آمريكا بين حزب حاكم و حزب اپوزيسيون وجود دارد كه ما نمي‌دانيم كه چقدر از اين مباحث مي‌تواند درست باشد و خيلي هم به مصلحت ما نيست كه به اين مسائل ورود پيدا كنيم و اين مساله داخلي بين مقامات آمريكاست.

اين ديپلمات ارشد كشورمان همچنين در مورد ديدارهاي كري و ظريف نيز گفت: اين ديدارها در ادوار نزديك انجام نشده است ما در دوران مذاكرات برجام با توجه به حضور آمريكا در مذاكرات هسته‌اي با وزير خارجه اين كشور در حا شيه برخي از اجلاس‌ها در ارتباط با اين توافق‌ها گفت‌وگوهايي داشتيم و بعد از اينكه آقاي كري ديگر مسئوليتي در وزارت خارجه نداشتند تصور مي‌كنم كه در حاشيه برخي از اجلاس‌هاي بين‌المللي مثل مونيخ و نروژ ديدارهاي بين آقاي كري و ظريف صورت گرفته است. اين ديدارها رسمي تلقي نمي‌شود چرا كه آقاي كري صاحب پست و منصبي نيستند.

وي با بيان اينكه فكر مي‌كنم نبايد روي مباحثي كه در اين موضوع مطرح مي‌شود تمركز كنيم و در ارتباط با اين مسائل يك نوع رقابت و جنگ داخلي بين احزاب آمريكا در جريان است در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در پاسخ به سوالي در ارتباط با محتواي مذاكرات ظريف و جان كري و نقل قول برخي از رسانه‌ها مبني بر اينكه در اين گفت‌وگوها در ارتباط با مسائل موشكي ايران نيز صحبت شده است گفت: از زمان مذاكرات هسته‌اي چارچوب گفت‌وگوهاي ايران با مقامات آمريكايي مشخص بوده و اين چارچوب در ارتباط با توافق هسته‌اي و برجام است و در مورد غير از بحث برجام صحبتي نشده است.

وي ادامه داد: اگر در راهروهاي عمومي برخي از اجلاس‌هاي بين‌المللي سخني از جانب آقاي كري گفته شده است اين موضوع مذاكره تلقي نمي‌شود.

وي تاكيد كرد: ما نبايد به برخي از مسائلي كه مربوط به ما نيست و بعضا واقعيت نيز ندارد و به مسائل داخلي آمريكا مربوط مي‌شود وارد شويم.

اين ديپلمات ارشد كشورمان همچنين در ارتباط با موضوع حمله به ادلب و نگاه ايران به اين موضوع تصريح كرد: در حال حاضر ادلب در وضعيت خاصي قرار دارد. اين منطقه نقطه مهمي است كه در آن تروريست‌ها و گروه‌هاي مختلف و همچنين مردم در آن حضور دارند. به يك موضوع حساس بدل شده است.

وي با بيان اينكه نگاه ايران در ارتباط با فعاليت تروريست‌ها در سوريه و همچنين حفظ حاكميت ملي اين كشور مشخص است و ما اميدواريم هرچه زودتر اين كشور از وجود تروريست‌ها آزاد شود اظهار كرد: آنچه كه در اين زمينه براي ما مهم است، مسائل انساني و انسان دوستانه است. در حقيقت در كنار سياست‌هاي كلي‌مان در حوزه مبارزه با تروريست و دفاع از حاكميت ملي سوريه، به اين موضوع نيز توجه داريم و اصرار داريم كه مساله ادلب به گونه‌اي حل و فصل شود كه صدمات و تلفاتي به مردم عادي وارد نشود. اين يك اصل اساسي است.

اين ديپلمات ارشد ايراني با بيان اين كه در ارتباط با موضوع ادلب و همچنين ديگر مسائل مرتبط با بحران سوريه تهران به صورت مرتب با دولت‌هاي تركيه، روسيه و سوريه در تماس و رايزني است ادامه داد: ما تاكيد بر اين داريم كه اين نقطه مهم به شكلي آزاد شود كه شاهد تلفات نيروي انساني نباشيم.

وي همچنين بار ديگر با تاكيد بر اينكه حضور ايران در سوريه مستشاري است ادامه داد: ما به درخواست دولت سوريه و در ارتباط با بحث مبارزه با تروريسم به اين كشور ورود پيدا كرده‌ايم و درباره موضوع ادلب موضع جمهوري اسلامي ايران را تشريح كردم. بر اساس اين نگاه تلاش‌ها و اقداماتي در حال انجام است و اميدواريم كه اين مذاكرات و تماس‌ها ثمربخش باشد و اين خواسته ما در مورد ادلب محقق شود.

منبع:ايسنا