شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري و شوراها:: : آبدانان شهري با قبرهاي ميليوني
چهارشنبه، 20 تیر 1397 - 05:55 کد خبر:54550
شهردارآنلاين: شهرستان آبدانان در جنوب استان ايلام اين روزها علاوه بر گران شدن قبر، با معضلات بسيار جدي در بحث نبود آرامستان بلوك بندي شده و سردخانه مجهز مواجه است.


 امروزه گراني زمين تنها مختص منازل مسكوني نيست، بلكه قيمت آرامگاه مردگان به قدري افزايش يافته است كه قيمت آن پاي به پاي قيمت فضاي مسكوني زندگان در حال افزايش است. چه بسا زندگاني كه نمي توانند سرپناهي براي زندگي دنيوي خود فراهم كنند حال بايد به فكر خريد آرامگاهي با قيمت هاي گزاف براي آخرت باشند.

خرج و مخارج سرسام آور مراسمات ترحيم و دادن ناهار و شامي كه به جاي خيرات براي اموات، در برخي موارد به چشم و هم چشمي تبديل شده است از يك سو و گراني و بالا رفتن قيمت قبر از سوي ديگر، كسب و درآمدي براي زندگان فراهم كرده است و زير سايه بان قبور، درآمد ميليوني كسب مي كنند.

مردم در شهرهاي كوچكي مثل شهرستان آبدانان در استان ايلام نيز با اين مشكل روبه رو هستند و در مقايسه با شهرهاي همجوار كه يك قبر حداكثر با قيمت پنج ميليون ريال به فروش مي رسد، در اين شهرستان، قبرها قيمت هاي مختلفي داشته و همانند منازل زندگان موقعيت هاي متفاوتي براي فروش دارد. هر قبر در اين شهرستان بين ۲۰ ميليون تا ۶۰ ميليون ريال به فروش مي رسد و دلالان قبر در اين شهرستان زير سايه قبر فروشي، پول هاي هنگفتي به جيب مي زنند.

كار به جايي رسيده كه در گوشه و كنار شهرمان، برخي بنگاه هاي معاملات ملكي به عنوان دلال و فروشنده قبور در حال فعاليت مي باشد و براي هر دو دنياي افراد سرپناهي را با قيمت گزاف مي فروشند.

امامزاده سيد صلاح الدين محمد (ع)، آرامستان تاريخي آبدانان

امامزاده ها معمولاً يكي از مكان هايي است كه دفن اموات در جوار آن، اشتياق خاصي را بين مردم بر مي انگيزد و ايجاد آرامستان هايي در كنار امامزادگان از قديم الايام رايج بوده است.

امامزاده سيد صلاح الدين محمد (ع) در شهرستان آبدانان نيز از اين امر مستثني نيست و آرامگاهي از قديم الايام دركنار مرقد اين امامزاده قرار دارد كه امروز روزگار سختي را سپري مي كند.

همين بس كه قدمت برخي قبور در آرامستان آبدانان به حدي است كه تشخيص تاريخ فوت افراد از روي سنگ قبرها ميسر نيست و سنگ هاي اين قبور با نقش و نگارهاي قديمي ديده مي شود. جداي از قدمت اين آرامستان، مهم ترين مشكلاتي كه گريبان گير مردم اين ديار شده، گراني قبور، نداشتن توان مالي برخي افراد براي خريد قبر و نبود برنامه مدون جهت دفن افراد و بلوك بندي اين آرامستان است.

آنچه در حال حاضر به عنوان سندي براي دلالان فروش قبر وجود دارد، نامه اي از سوي اوقاف استان در سال ۹۱ است كه در اين نامه آمده طبق مصوبه كميسيون فروش قبر در بقاع متبركه، قيمت فروش هر حفره قبر در صحن جلوي مطهر امامزاده مبلغ ۲۵ ميليون ريال و در قسمت غربي و جنوبي آن ۱۰ ميليون ريال تعيين شده و همين امر باعث شده كه دلالان فروش قبر، اين نامه را سندي براي فروش قبر بشمار آورند.

متولي آرامستان كيست؟

سيد جهانبخش موسوي از اعضاي هيئت امناي امامزاده سيدصلاح الدين محمد (ع) درباره متولي آرامستان مي گويد: طبق ماده قانوني ۵۵ آرامستان ها، شوراي شهر و شهرداري هر شهرستان متولي آرامستان است و هيئت امناي امامزاده هيچ نقشي در اين خصوص ندارد اما براي جلوگيري از دلال بازي برخي افراد سودجو، زمين هاي اطراف امامزاده كه وقف امامزاده هستند با قيمت ۸ ميليون تا ۱۰ ميليون ريال به عنوان حق جواز دفن براي اموات در نظر گرفته شده است.

سيد محمد ساعدي رئيس هيئت امناي امامزاده سيد صلاح الدين محمد (ع) نيز با بيان اينكه كل ملك امامزاده در سند موقوفه امامزاده ثبت شده است، مي گويد: به دلايل نامشخص قسمت هايي از اين ملك تحت مالكيت چند نفر قبر فروش يا دلال قرار گرفته است كه خود مردم نيز در اين زمينه بي تقصير نبوده و نبايد با دلال ها معامله كنند و به هيئت امنا مراجعه كنند تا زمين هاي موقوفه امامزاده با قيمت هاي مناسب در اختيار آن ها قرار گيرد كه حق جواز دفن نيز به حساب آستان امامزاده واريز مي شود.

يك شهروند آبداناني مي افزايد: چند روز پيش كه مادرم فوت شد، يك قطعه قبر با قيمت ۴۵ ميليون ريال خريدم كه قيمت آن با بهترين نقطه شهر برابري مي كند و هيچ كس مسئول رسيدگي به تنها آرامستان آبدانان نيست.

وي مي گويد: قيمت قبرها در اين مكان متفاوت است. كنار امامزاده ۵۰ ميليون ريال و با فاصله دورتر، هر قبر با قيمت ۳۰ ميليون ريال به فروش مي رسد و برخي افراد بي بضاعت كه مجبورند اموات خود را در تنها آرامستان شهر دفن كنند، تمام سرمايه خود را براي خريد يك قطعه قبر هزينه مي كنند.

دفن اموات در مناطق روستايي

اردشير بوستاني فعال فرهنگي شهرستان آبدانان با بيان اينكه در گذشته روستاهاي اطراف شهرستان اموات خود را در جوار مرقد امامزاده سيد صلاح الدين محمد (ع) ‌دفن مي كردند و همين امر باعث تكميل ظرفيت قبرستان، هزينه هاي زياد اياب و ذهاب روستائيان به اين مكان و ايجاد بازار سياه فروش قبر شده است، مي افزايد: با حمايت هاي حجت الاسلام رفيعي، امام جمعه وقت اين شهرستان، اين مشكل حل و با رهنمودهاي خود باعث شد دفن اموات مردم روستانشين در همان روستا انجام شود كه قدم بزرگي در خصوص جلوگيري از افزايش قيمت قبر در آن زمان برداشته شد.

وي مي گويد: ‌مسئولان چه راهكاري براي اتفاقات غير مترقبه منجر به مرگ افراد دارند؟ براي پاسخ اين سؤال، بايد از سال هاي گذشته به دنبال چاره انديشي مناسب و بهبود وضعيت نابسامان آرامستان آبدانان بودند.

نبود سردخانه اموات در سايه بي تدبيري

علاوه بر گراني قبر در شهر آبدانان و نبود آرامستان مناسب در اين شهر و نداشتن برنامه مدون و بلند مدتي براي ايجاد آرامستان، نبود سردخانه اموات هم يكي ديگر از مشكلات و معضلات اين شهرستان شده است.

در شهرستان پنجاه هزار نفري آبدانان، تنها يك سردخانه وجود دارد كه آن هم در بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص) اين شهرستان قرار دارد و طبق گفته مسئولان بيمارستان، اين سردخانه تنها براي بيماران فوت شده بيمارستان است كه در طول چند سال گذشته، به دليل نبود سردخانه در اين شهرستان، مورد استفاده عموم نيز قرار گرفته است.

نبود آرامستان و سردخانه اموات بارها توسط امام جمعه آبدانان در تريبون نمازجمعه اين شهر بيان شده است. حجت الاسلام حسين حاجيلري امام جمعه آبدانان با انتقاد از نبود آرامستان در اين شهر، مي گويد: اقداماتي كه تاكنون براي ايجاد آرامستان صورت گرفته، به هيچ وجه كافي نبوده و به نتيجه مطلوب نرسيده است.

نقش شهرداري در ايجاد آرامستان و سردخانه

حال جداي از گراني قبر در آبدانان و نگراني از خانه مردگان، چرا شهرستاني با ۵۰ هزار نفر جمعيت از وجود سردخانه مناسب و مجهز بي بهره است؟

سيد حرمت الله موسوي مقدم رئيس شوراي اسلامي شهر آبدانان با اشاره به اينكه تهيه قبر در اين شهر به معضل بزرگي تبديل شده كه خود بدتر از معصيت ايجاد شده براي افراد است، مي گويد: بارها اعلام كرديم كه بايد مكاني غير از مكان فعلي آرامستان در آبدانان تهيه شود چرا كه آرامستان فعلي گنجايش ندارد.

وي مي افزايد: جمعي از مردم كه قطعه زمين مشتركي دارند اعلام آمادگي كردند كه با قيمت مناسب، اين قطعه زمين را در اختيار شهرداري بگذارند تا آرامستان جديد احداث شود.

رئيس شوراي اسلامي شهر آبدانان با بيان اينكه براي تملك و ايجاد زيرساخت هاي لازم اين قطعه زمين، اعتباري بيش از ۵ ميليارد ريال نياز است، گفت: اين قطعه زمين با مساحت بيش از ۴ هكتار و با ايجاد زير ساخت هاي لازم و بلوك بندي قبور، مشكل نبود قبر را براي ۲۰ سال آينده رفع مي كند.

وي در ادامه با تأكيد بر اينكه براي تملك اين قطعه زمين به اعتبار از سوي استانداري نيازمنديم، تصريح كرد: با تملك اين قطعه زمين، براي جلوگيري از ورود دلال ها به فروش قبر به هيچ وجه پيش فروش قبر وجود نخواهد داشت و قيمت ها هم بر اساس نرخ شهرداري خواهد بود تا از افزايش قيمت فروش قبر در شهرستان جلوگيري شود.

حال با توجه به اهميت احداث آرامستاني قابل دسترس در مركز شهر آبدانان و به دنبال آن ايجاد سردخانه مناسب، تنها راه جلوگيري از دلال بازي برخي افراد سودجو و ساماندهي بازار متلاطم فروش قبر در اين شهر، اختصاص اعتبار لازم براي خريد قطعه زميني براي ايجاد آرامستان جديد در اين شهر ضروري به نظر مي رسد.

منبع:مهر