شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : راهكار كاهش تلفات ناشي از تصادف در جاده هاي ايران
جمعه، 8 تیر 1397 - 05:37 کد خبر:53965
شهردارآنلاين: براساس آمارهاي رسمي سالانه ۱۵ هزار و ۹۰۰ نفر درايران در اثر حوادث ترافيكي جان مي‌بازند و ۷۶۸ هزار مصدوم اين حوادث نيز به بيمارستان‌ها منتقل مي‌شوند. به عبارتي ديگر مي‌توان گفت نيم درصد مردم ايران به دليل حوادث ترافيكي در سال بستري مي‌شوند و علاوه بر خسارات اجتماعي بسيار هزينه‌هاي درماني فراواني را نيز به همراه دارد. در حالي كه كارشناسان مهمترين عامل در تصادفات را خطاهاي انساني مي‌دانند، برخي معتقدند، ايمني جاده و البته ايمني خودرو به راننده كمك مي‌كند تا جاده‌هاي پرخطر را نيز با خسارت جاني و مالي كمتري پشت سر بگذارد. فربد زاوه، كارشناس خودرو در گفت‌وگو با جامعه ايراني درباره راهكار تلفات ناشي از تصادفات تاكيد مي كنيد:«راه حل اين ماجرا در كلام ساده است. به طوري كه با تغيير تكنولوژي و اجراي استانداردهاي روز دنيا مي‌توانيم اميدوار باشيم كه ميزان فوت و جرح ناشي از تصادف كاهش پيدا كند.»


سالانه شمار زيادي تصادف در كشور رخ مي‌دهد كه شمار زيادي از اين تصافات منجر به فوت يا جرح مي‌شود؟دلايل اين حجم تصادفات در كشور را كه از استانداردهاي جهاني فراتر است چه مي‌دانيد؟  ايمني پايين خودروها در اين مورد چقدر دخيل است؟

آمار تصادفات و آمار تلفات را بايد از دو منظر نگاه كرد. نخست اينكه ما در كشور با معضل تعدد تصادفات مواجهيم. شايد اين موضوع چندان به خودرو مربوط نباشد، چرا كه خودرو را هر چقدر هم كه امن و مطابق با تكنولوژي هاي روز دنيا بسازيم باز هم آن كسي كه به اتومبيل فرمان مي‌دهد راننده است و فرمان اشتباه راننده و يك مشكل فني در جاده مثل يك چاله يا پيچ غيراستاندارد مي‌تواند منجر به تصادف شود. از سوي ديگر شاهد هستيم كه خيلي اوقات بي توجهي راننده نيز مي‌تواند حوادثي را در پي داشته باشد. خيلي از ما فراوان ديده‌ايم كه معمولا به علائم راهنمايي و رانندگي كه در جاده‌ها وجود دارد توجه كافي نمي‌شود. به طوري كه  مثلا روي تابلويي هشدار داده شده كه با سرعت ۳۰  كيلومتر در ساعت حركت كنند، اغلب رانندگان اين عدد را رعايت نمي‌كنند . مستقل از اينكه خودروهاي ما ايمني لازم را دارند يا نه اين بي‌توجهي و ناآشنايي به قوانين و فرهنگ ضعيف رانندگي در ايران منجر شده است كه آمار تصادف در كشور خيلي زياد شود.

اما مورد ديگري كه بايد به آن توجه جدي شود، آمار تلفات ناشي از تصادف است.متأسفانه بسياري از تصادفات  در كشور منجر به فوت يا جرح مي شود. اينجاست كه موضوع ناامني خودروها آزار دهنده مي شود. يعني وقتي كه راننده در هنگام رانندگي اشتباهي مي‌كند؛ اين اشتباه منجر به فوت يا معلوليت او مي‌شود. در واقع ناوگان ما در شرايطي است كه خيلي اجازه اشتباه به راننده نمي‌دهد و معمولا نخستين اشتباه، آخرين اشتباه خواهد بود. راه حل اين ماجرا در كلام ساده است. به طوري كه با تغيير تكنولوژي و اجراي  استانداردهاي روز دنيا مي‌توانيم اميدوار باشيم كه ميزان فوت و جرح ناشي از تصادف كاهش پيدا كند. اما اين موضوع باعث نمي‌شود كه ميزان تصادفات كاهش پيدا كند.

اگر بخواهيم در براي كاهش تصادفات اقدامي ترميم كننده انجام دهيم چه بايد بكنيم؟

اگر ما بخواهيم در حوزه تصادفات كاري كنيم، بايد فرهنگ رانندگي را تغيير دهيم. چندي پيش آمار ديدم كه نشان مي‌داد سالانه بيش از ۳۶۵ هزار تصادف در كشور ثبت مي‌شود و نزديك به ۱۶ هزار نفر بر اثر تصادفات در دم جان خودشان را از دست مي‌دهند. ولي موضوع اين است كه همان ۳۶۰ هزار عدد بسيار بزرگي است و صرفاً با گذاشتن دوربين در جاده يا قايم شدن پليس براي جريمه رانندگان و جلوگيري از تخطي آنها از سرعت مجاز مشكل حل نمي‌شود. چرا كه مسائل منجر به تصادفات ما صرفاً سرعت نيست  وعمدتاً  به دليل رعايت نكردن فاصله طولي ، حق تقدم ، رانندگي نكردن بين خطوط، بي توجهي به شرايط جاده و ايمني خودرو و جاده برمي گردد. از سوي ديگر شاهد ناآگاهي پليس از تخلفات يا حتي بي توجهي آنها به برخي از تخلفات هستيم. مثلا در خيلي از مواقع ، بسياري از تخلفات به چشم پليس نمي آيد كه از جمله آن مي توان به سبقت از راست يا رعايت نكردن فاصله طولي يا  سرعت كمينه  و … اشاره كرد. اين موضوع نشان مي دهد علاوه بر اينكه مانيازمندي تا به شهروندانمان در خصوص رعايت مقررات راهنمايي و رانندگي آموزش دهيم به ماموران راهنمايي و رانندگي نيز در مورد انواع تخلفات نيز آموزش دهيم.

راهنمايي و رانندگي اگر قصد دارد تا تعداد تصادفات را كاهش دهد، بايد در صدور گواهينامه و فرهنگ رانندگي كار كند و در همين راستا اقداماتي نيز براي افزايش ايمني خودرو ها صورت گيرد. مخصوصا در خصوص اقلام ارزان قيمت و پرتيراژ كه ضريب جرح آنها نسبت به خودروهاي گران قيمت بيشتر است. اما واقعيت اين است كه اگر همين امروز همه خودروها را استاندارد و ايمني شان را به روز كنيم ، باز هم در كوتاه مدت نمي توانيم آمار فوت و جرح را كاهش دهيم، چراكه حدود ۱۹ ميليون خودرو در ايران تردد مي‌كنند كه از اين ۱۹ ميليون خودرو حدود ۱۷ تا ۱۸ ميليون خودرو ايمني پاييني دارد، يعني اگر تصادف كنند ضريب فوت و جرح آنها بالا خواهد بود.به همين دليل به يك بازه زماني بيش از ده سال  زمان نياز داريم تا آمار فوت و جرح را كاهش دهيم. براي اين موضوع نيز نيازمنديم تا هرچه سريعتر اقدامات ابتدايي را آغاز كنيم. در هر حال بايد صنعت خودروسازي ما با تحول همراه شود چرا كه فوت و جرح هاي ناشي از تصاذفات هزينه هاي زيادي براي كشور و خانواده اش ايجاد مي كند.

درسالهايي كه خودرو در كشور توليد شد، شايد بيش از هر چيز ايمني خودرو ها ناديده گرفته شد. شركت هاي معتبر مسير ايمني خودروهايشان را چطور پيمودند ؟ آيا اميدي هست كه ما نيز در ايران اين مسير را بپيماييم؟

افزايش ايمني خودرو از لحاظ فني تعريف مشخصي دارد و كاملا كمي است . معني آن اين است كه براي ساخت اتاق ايمن براي خودرو بايد از فولاد ضخيم تر و با كيفيت تري استفاده كرد، تعداد ايربگ ها را زياد كنيم و سيستم هاي كنترل كننده را افزايش داد، همه اينها به معناي آن است كه قيمت تمام شده خودرو افزايش پيدا مي‌كند.

امكان ندارد شما موفق شويد تا خودرويي بسازيد كه پنج ستاره ايمني اروپا را داشته باشد و قيمت آن ۵ هزار دلار باشد. خودرويي كه يورو ۶  داشته باشد، آلايندگي آن در حد استاندارد باشد، حتي پنج ستاره هم ، بلكه سه ستاره ايمني را نيز گرفته باشد و قيمت آن از ۵ هزار دلار تجاوز نكند، وجود ندارد. پس وقتي سخن از توليد خودروي با كيفيت مي شود، معني آن اين است كه ما بايد خودروهاي را توليد كنيم  كه گرانتر هستند. اين گران تر كردن خودروها به قيمت افزايش ايمني يك اثر جانبي دارد و آن هم اين است كه چون قدرت خريد اغلب مردم به چنين ماشينهاي نمي رسد، مجبور مي شوند تا از خودروهاي قديمي تري استفاده كند و در نتيجه ايمني كلان نه تنها ممكن است بهبود پيدا نكند كه حتي بدتر هم شود. يعني عليرغم اينكه شما قصد داريد ناوگان جديدتري را وارد كنيد، استفاده مكرر از خودروهاي قديمي‌تر موجب مي شود كه ايمني پايين بيايد.

آيا براي عبور از اين بحران راهي وجود دارد؟

براي اينكه بتوانيم از لحاظ اقتصادي اين هزينه‌ها را براي مردم قابل تحمل كنيم ، بايد شرايط مالي خريد خودرو را تغيير دهيم. بين شرايط بانكي كشور و ايمني خودروها رابطه ساده اي وجود دارد. اگر خودرويي را به جاي ۲۰ ميليون تومان با ۴۰ ميليون تومان با كيفيت و ايمني بهتر توليد كرديم بايد بتوانيم با شرايطي كه در همه جاي دنيا آن را انجام مي دهند، خودرو را به دست مشتري برسانيم. به طوري كه با اقساط كم بهره طويل المدت و ليزينگ هاي كم بهره ، اين امكان را در اختيار مشتريان قرار مي دهيم  كه خودرو گرانتر اما با ايمني و كيفيت بهتر خريداري كنند. اگر به اين شيوه شروع به فروش خودرو كنيم اين مشكل قدرت خريد كاهش پيدا مي كند.

منبع:جامعه ايراني