شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : «شعار درماني» مشكلات را حل نمي­‌كند
شنبه، 2 تیر 1397 - 04:58 کد خبر:53679
شهردارآنلاين: اين روزها همه از مشكلات اقتصادي كشور مي­گويند. هركسي هم راه‌حلي ارائه مي­كند. اما وضعيت تغيير چنداني نمي­كند. برخي تداوم اين وضعيت براي كشور چالش آفرين مي‌دانند و معتقدند كه شرايط كنوني آتش زير خاكستر است. آتشي كه هرروز گرمايش بيشتر حس مي­شود. در اين ميان مسئولان هم اظهارات بيان مي‌كنند كه مي‌تواند جرقه اين آتش شود. يك روز مي­گويند گوجه‌فرنگي را از محله ما بخريد، يك روز مي­گويند اشكنه بخوريد، يك روز مي­گويند يك وعده غذا بخوريد و حرف‌هايي كه همه از همين جنس است.


چندي پيش نيز ناصر نقويان، استاد اخلاق و پژوهشگر ديني با اشاره به اين‌كه امروز همه جاي ملت درد مي‌كند خواستار رسيدگي مسئولان به دردهاي ملت شد و گفته بود: امروز در كشور بسياري از امور، آتش زير خاكستر است و بايد دست هر كس كه كاري بلد است و اين آتش‌ها را مي‌تواند خاموش كند بوسيد و از او كمك گرفت.

او درعين‌حال تأكيد كرده بود: اگر كارد به استخوان مردم برسد با هيچ‌كس رودربايستي ندارند و با سخنراني و دعاي اللهم عجل لوليك الفرج نمي‌شود جامعه و مردم را اصلاح كرد يا فريب داد.

در همين حال جلال جلالي زاده، نماينده اسبق مجلس و فعال سياسي اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با جامعه ايراني با نقد سياست‌هاي مبتني بر «شعار درماني» پيشنهاد مي­دهد دولت براي حل مشكلات اقتصادي يا مديران نالايق را از كار بركنار كند و يا سخن كارشناسان اقتصادي را بپذيرد.

اخيراً يكي از استادان اخلاق تهران گفتند كه اگر كارد به استخوان مردم برسد ديگر با هيچ‌كس رودربايستي ندارند و بسياري از امور آتش زير خاكستر است. به نظر شما زير اين خاكسترها چه آتشي است؟ 

به نظرم زير اين خاكستر، مشكلات فراوان اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جامعه مثل بيكاري جوانان، فقر و گراني است. مشكلاتي كه اجازه داده نمي‌شود مردم درباره آن‌ها آزادانه نظر بدهند. همچنين اجازه نشر آن‌ها در رسانه‌هاي گروهي و ملي نيز داده نمي‌شود. اين آتش زير خاكستر نارضايتي مردم است كه در وسايل نقليه عمومي، در مغازه­‌ها و در صف نانوايي‌ها، يا ساير صفوف و داخل رستوران­‌ها از طرف افراد مختلف بيان مي‌­شود، ولي اين افراد گاه مي‌ترسند اين‌ها را در نشريات منتشر كنند.

عدم بيان مطالب از سوي روشنفكران و فعالان سياسي و دانشجويي در مجامع مختلف هم هست. اگر دولت و حاكميت ديدگاه‌هاي خودش را در اين زمينه تغيير ندهد، قطعاً آتش زير خاكستر جامعه شعله‌ور خواهد شد و به‌محض پيدا كردن منفذ و مجرايي بروز خواهد كرد. مسئولان نبايد به‌ظاهر امور اكتفا كنند و ظاهر را دليل بر رضايت عمومي بدانند. براي نمونه مسئولان بايد اعتراضات اخير در برخي شهرها مثل اصفهان و كازرون و به‌خصوص اعتراضات دي‌ماه را هشداري براي بروز بيشتر اين حوادث بدانند.

دولت براي حل مشكلات اقتصادي چه بايد بكند؟ به‌خصوص كه اخيراً در مورد سكه و ارز و مسكن مدام شاهد بي ثباتي هاي فزاينده هستيم.

مشكلات اخير درزمينهٔ ارز و سكه پيش آمد، به ساير مشكلات و گرفتاري­هاي ديگري كه در حوزه اقتصاد وجود دارد، برمي‌گردد. دولت به دليل عدم توان در تصميم‌گيري‌هاي سياسي و ديپلماتيك با كشورهاي ديگر، آن‌طور كه بايد نمي‌تواند در مسائل اقتصادي نقش داشته باشد.

قطعاً استفاده از نخبگان اقتصادي و كارشناسان در مديريت اقتصاد و توجه به فعالان بازار باعث شده است كه نوعي عدم امنيت در صادرات و واردات كالاها به وجود بيايد.

به نظر من تا زماني كه مراكز، نهادها، وزارتخانه‌هاي كشور و هر نهاد تصميم‌گيري وظايف اصلي خودشان را انجام ندهند و در وظايف حكومتي و دولتي هم تداخل كنند، ما همواره شاهد اين‌گونه آشفتگي‌ها خواهيم بود.

با توجه به اينكه كنترل اصلي و مهمي از سوي دولت در حوزه اقتصاد وجود ندارد، دچار اين آشفته‌بازار شده‌ايم كه هر كس به بهانه گران شدن دلار و ارز كالاهاي خودش را گران مي‌كند و اين گراني هم موجب شده است كه مردم دچار گرفتاري‌ها و مشكلات بسياري بشوند.  به‌خصوص قشر محروم و فرودست جامعه كه گرفتاري‌هايشان بيشتر است.

به‌طور مصداقي يعني چه‌كار كند؟

دولت بايد نقش اساسي‌اش را انجام دهد. يعني يا مديران نالايق را بركنار كند و يا از ايده و فكر فعالان و كارشناسان اقتصادي و تجربه ديگر كشورها استفاده كند. واقعاً آدم متأسف مي­شود كه كشور ما بااين‌همه منابع  و سرمايه دچار اين مشكلات ناگوار است.

بايد دولت به وعده‌هايي كه به مردم داده است، عمل كند. بايد به ريشه‌يابي اين مسائل توجه كند. به مشكلات اقتصادي اقشار و اصناف مختلف توجه كند. بايد به عملي كردن شعارهاي خودش اهتمام كند. نبايد فقط به شعار اكتفا كند. يعني درزمينهٔ عمل به قانون اساسي و تأمين رضايت و امنيت مردم اقدام كند.

دولت بايد دقت كند كه بدون احقاق حقوق مردم مشكلات همچنان پابرجا خواهد ماند و دولت نمي­‌تواند با «شعار درمان» پاسخگوي مشكلات مردم باشد.

منبع: جامعه ايراني