شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : چرا مشهد به پايگاه تندروها تبديل شده است؟
سه شنبه، 29 خرداد 1397 - 06:23 کد خبر:53525
شهردارآنلاين: خط فكري و چارچوب اعتقادي­ مخالفان دولت در مشهد خيلي محدود و بسته است. بسته فكر مي‌كنند و نگرششان با نگرش باز دولت نمي‌سازد. ازاين‌جهت اين مخالفت‌ها را مي‌كنند. اين حركات نوعي جبران و تشفي خاطر و تسلي خاطر نيز به خاطر شكست در انتخابات نيز هست.


مشهد بار ديگر به صدر اخبار سياسي آمد. اين بار پس از پيامك‌هاي تهديدآميز عليه نمايندگان مجلس به‌منظور تصويب نكردن الحاق ايران به FATF آن‌هم با پيش‌شماره‌هاي مشهد و بعد سخنان امام‌جمعه مشهد، آيت‌الله علم الهدي؛ سخناني كه از آن پيامك‌ها نيز رمزگشايي كرد.علم الهدي  در نماز عيد فطر گفت: «حواستان جمع باشد كه در تاريخ اسمتان دنبال مملكت فروشان نيايد و نگويند شما هم با تصويب FATF جزو مملكت فروشان بوديد».

علي مطهري، نائب رئيس مجلس هم در واكنش به اين سخنان گفت: «اولاً اگر بنا بود نمايندگان مجلس تشخيص‌هاي آقاي علم الهدي را ملاك تصميم‌هاي خود قرار دهند، امروز اثري از جمهوري اسلامي نبود و انقلاب اسلامي را دودستي تقديم آمريكا و اسرائيل كرده بوديم؛ چراكه هميشه انقلاب‌ها بيشترين ضربه را از ناحيه دوستان ناآگاه خود دريافت مي‌كنند. ثانياً اين گفته آقاي علم الهدي شايد بتواند به كشف منشأ پيامك‌هاي بعضاً تهديدآميز ارسالي از مشهد براي نمايندگان در ايام طرح لايحه مرتبط با FATF كمك كند.»

اين ديالوگ‌ها بيانگر تضادي ميان مشهد و پايتخت است. تضادي كه به اعتقاد محسن غرويان، استاد حوزه و دانشگاه ناشي از شكست در انتخابات است و هم به خاطر تفاوت نظر اين دو نوع تفكر.

غرويان در گفت‌وگو با جامعه ايراني تأكيد مي‌كند كه ريشه مخالفت با  FATFريشه در نگراني از شفافيت شبكه مالي كشور دارد. او معتقد است مخالفان هر موضوعي را بهانه مي‌كنند تا به خط‌مشي سياسي و فكري دولت حمله كنند.

در نماز عيد فطر مشهد، آيت‌الله علم الهدي مواضع تندي عليه FATF  گرفت كه موجب اعتراض  نائب رئيس مجلس و برخي نمايندگان شد. نظر شما درباره اين تقابل چيست؟

به‌هرحال همين واكنش‌ها كه امثال آقاي مطهري و ديگران داشتند، بايد در رسانه‌ها منعكس شود. همان‌طور كه آقاي مطهري به‌درستي گفتند، كشور قانون دارد و امور بايد از مسير قانوني آن طي بشود و تشخيص يك نفر نمي‌تواند ملاك قرار بگيرد.

به نظر من اين جوسازي‌ها نظير مداحي كه در نماز عيد فطر تهران انجام شد، به نفع و مصلحت كشور نيست. متأسفانه اين كارهاي اشتباه دارد انجام مي‌شود و تجربه گذشته هم نشان داده است كه اين كارها نتيجه منفي دارد.

ملاك قانون اساسي و مجلس شوراي اسلامي است و قانون‌گذاري بايد از مسير قانوني خودش انجام بشود. لذا اين نوع حركت‌هاي برخي ائمه جمعه يا مداحي‌هاي آن‌چناني، مخالفت با ملت و مصالح كشور است.

به نظر من بايد بگذاريم در مورد مسائل و ازجمله FATF راه قانوني در كشور طي بشود. در اين نوع مسائل بايد نمايندگان ملت تصميم بگيرند. كشور مال مردم است و نمايندگان مردم وكيل ملت هستند و بايد مسائل كشور را با علم و دانش و بر اساس مطالعه تنظيم كنند.

اگر اين نوع جوسازي‌ها را انجام دهيم، در كشور هرج‌ومرج پيش مي‌آيد و هركسي به خودش اجازه مي‌دهد كه از تريبوني كه در اختيار دارد، درباره مسائل كلان كشور نظر بدهد. اگر اين شيوه رونق بگيرد، مجلس و قانون به كجا مي‌روند؟ من فكر مي‌كنم ملت بايد آگاه باشند و رسانه‌ها هم بايد اين مسائل را تحليل كنند تا آگاهي عمومي افزايش پيدا كند.

چرا مشهد خاستگاه اعتراضات اخير شده است. ما در حوادث دي‌ماه سال گذشته و در پيامك‌هاي تهديدآميز به نمايندگان بازهم ديديم مشهد كانون اين اتفاقات بود.

متأسفانه اكثر اين مخالفت‌ها و حركت‌هاي اين‌چنيني از مشهد هدايت مي‌شود يا بخشي از كانون هدايت اين‌گونه حركات عليه دولت مشهد است.

البته واقعيت اين است كه در لايه‌هاي زيرين مردم در كل كشور و خراسان چيز ديگري وجود دارد. يعني همه مردم مشهد اين‌چنين نيستند و اقليتي هستند كه مي‌خواهند خودشان را نشان بدهند ولي هركاري كردند و مي‌كنند نتيجه برعكس مي‌دهد.

فكر مي‌كنيد انتقاد اصلي آن‌ها به چه چيزي است؟

خط فكري و چارچوب اعتقادي­ مخالفان دولت در مشهد خيلي محدود و بسته است. بسته فكر مي‌كنند و نگرششان با نگرش باز دولت نمي‌سازد. ازاين‌جهت اين مخالفت‌ها را مي‌كنند. اين حركات نوعي جبران و تشفي خاطر و تسلي خاطر نيز به خاطر شكست در انتخابات نيز هست.

برخي معتقدند مخالفت اين عده با FATF  به خاطر نگراني آن‌ها از شفافيت در شبكه مالي كشور نيز هست. ارزيابي شما چيست؟

نه خير. من به نظرم خيلي از اين افراد اصلاً نمي‌دانند محتواي FATF چيست. آن‌ها اين موضوع را بهانه مي‌كنند تا به خط‌مشي سياسي و فكري دولت حمله كنند. آن‌ها دانش لازم را ندارند و با جوسازي و شعار مي‌خواند در سطح عمومي هجمه و حمله به دولت را حفظ كنند.

توصيه شما براي مقابله با اين كنش‌ها چيست؟

تنها راه مقابله با اين حركات در انتخابات بايد انجام بگيرد. مردم بايد آگاهي‌هاي لازم را پيدا كنند و براي انتخابات‌هاي آينده چه مجلس و چه رياست جمهوري مردم بايد افرادي را انتخاب كنند كه كشور روبه‌پيشرفت ببرند. راه دموكراتيك براي اين مقابله همين است. البته مطبوعات و سخنرانان و تحليلگران بايد دائماً مردم را ازنظر فرهنگي و اطلاعاتي رشد بدهند. رشد فكري مردم مانع بزرگي در برابر حركت اقليت افراط‌گراست.

منبع: جامعه ايراني