شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : بازگشت تحريم‌ها براي عده‌اي «سود» دارد
سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397 - 06:26 کد خبر:51992
شهردارآنلاين: پس از خروج يكجانبه آمريكا از برجام، شاهد واكنش‌هاي زيادي در داخل و خارج از كشور بوديم. كشورهاي اروپايي و ديگر طرف‌هاي برجام ضمن محكوم كردن عملكرد ترامپ در خروج از برجام برحفظ اين معاهده بدون آمريكا تاكيد داشتند اما در اين ميان عهدشكني آمريكا خوشحالي صهيونيست‌ها و متحدان عرب منطقه‌اي آنان را در پي داشت و در داخل نيز دلواپسان نتوانستند خوشحالي خود را از اين موضوع پنهان سازند. البته جريان دلواپس كه همواره منافع خود را بر منافع و مصالح ملي ارجح مي‌بينيد، در طول اين چند سال از هرگونه كارشكني و مانع تراشي در راه دولت و ملت كوتاهي نكرده و تمام سعي خود را در جهت بي‌اثر كردن سياست‌‌هاي تنش‌زدايي دولت به‌كار برده است. رفتارهاي اين گروه دلواپس نه تنها در عرصه سياست خارجي بلكه در عرصه داخلي نيز بر خلاف مصالح ملي بوده است. كما اينكه در ماجراي استعفاي شهردار تهران و فشارهاي وارده بر شوراي شهر تهران رد پاي دلواپسان هميشه ديده شده است. پيرامون اين موضوع «آرمان» با غلامرضا حيدري نماينده مردم تهران در مجلس شورا به گفت‌و‌گو پرداخته كه در ادامه مي‌خوانيد.


پس از خروج آمريكا از برجام شاهد واكنش‌هاي زيادي از طرف سياستمداران داخلي و خارجي نسبت به اين اقدام ترامپ بوديم. در اين ميان و در زماني كه اجماع جهاني در محكوميت ترامپ به وجود آمده بود شاهد رفتارهايي در مجلس بوديم كه اذهان جهان را از عملكرد آمريكا به داخل ايران منحرف كرد. ارزيابي خودتان را پيرامون اين موضوع بيان كنيد.

برجام يك معاهده بين‌المللي است كه تصويب و تاييد شوراي امنيت سازمان ملل را نيز دارد و اينكه ترامپ به صورت يكطرفه از آن خارج شده به طور قطع يك عمل مغاير با قوانين بين‌المللي مرتكب شده است. البته نقض معاهدات بين‌المللي توسط آمريكا تازگي ندارد كما اينكه در سال‌هاي گذشته اين كشور از معاهده كيوتو و اخيرا نيز از معاهده پاريس خارج شد و از نگاه جهانيان اينگونه رفتارهاي خلاف عرف بين‌الملل در شأن مردم آمريكا نبوده است و باعث تنزل بيشتر جايگاه ايالات متحده در اذهان عمومي جهانيان مي‌شود. به طور قطع رفتارهاي ترامپ موجب سرشكستي مردم آمريكا شده كما اينكه حزب دموكرات و بسياري از شخصيت‌هاي سياسي آمريكا از جمله اوباما رئيس جمهور سابق و جان كري وزير امورخارجه سابق اين كشور در بيانيه‌هايي رفتار ترامپ را برخلاف مصالح ملي آمريكا قلمداد كردند. از طرف ديگر رهبران اروپا، روسيه و چين به عنوان ديگر طرف‌هاي برجام به شدت رفتار ترامپ را محكوم كردند و بر حفظ برجام بدون آمريكا تاكيد داشتند. واكنش‌هاي جهاني به اين رفتار عهدشكنانه آمريكا حكايت از آن دارد كه نه تنها اذهان عمومي جهان رفتار ترامپ را تاييد نمي‌كند بلكه آن را محكوم نيز مي‌كند. همزمان با چنين رويدادهايي در كمال تاسف برخي از همكاران ما در مجلس در اقدامي هيجاني پرچم آمريكا را آتش زدند و اين كار در شرايط فعلي و از لحاظ تبليغاتي به طور كامل در جهت اهداف تندروهاي آمريكا انجام شد. تمام سعي و تلاش ترامپ و تندروهاي آمريكا در طول اين مدت بر آن بود تا به ملت آمريكا تلقين كنند كه ايران نه تنها با دولتمردان آمريكا بلكه با ملت آمريكا دشمني دارد و تهديدي براي تماميت ارضي آمريكا محسوب مي‌شود. پرچم هر كشوري به عنوان نماد ملي جايگاه ويژه‌اي در ميان ملت‌ها دارد و آتش زدن پرچم يك كشور توهين به همه مردم يك كشور محسوب مي‌شود. در واقع هيچ كسي منكر دشمني سياستمداران آمريكا با ملت ما نيست اما بايد تفاوت زيادي بين رفتارهاي دولتمردان و ملت آمريكا قائل شد. بنابراين اتفاقي كه در روز چهارشنبه در مجلس رخ داد در شأن خانه ملت و در شأن نمايندگان مجلس نبود. البته اين رفتارها مربوط به اقليتي است كه پيش از اين نيز چنين حركاتي از خود نشان داده بودند و هميشه فريادشان بلند بوده است. حركت اقليت مجلس در آتش زدن پرچم آمريكا شباهت زيادي داشت به حمله مشكوكي كه به سفارت عربستان صورت گرفت. آن زمان نيز درست در يك برهه حساس كه افكار عمومي با ما همراه بود، اين اتفاق رخ داد و موجب شد دشمنان كشور از اين حادثه بيشترين بهره‌برداري را انجام دهند. اين بار نيز در زماني كه كشورهاي جهان رفتار آمريكا را نكوهش مي‌كردند، با انعكاس تصاوير آتش زدن پرچم آمريكا در مجلس، اذهان جهانيان تحت تاثير قرار گرفت و دشمنان از اين رفتار استفاده تبليغاتي فراواني كردند. چنين رخدادهاي مشكوك كه به ضرر منافع ملت ما تمام مي‌شود به طور كلي داراي پشت‌پرده‌اي است و اميدواريم خداي ناكرده پشت اين قضايا يك خط مشكوك متصل به خارج از كشور نباشد.

به نظر شما اينگونه حركات كه برخلاف منافع و مصالح ملي است و بازتاب منفي در عرصه بين‌المللي خواهد داشت، از روي ناآگاهي و يا هدفمند و برنامه‌ريزي شده صورت مي‌گيرد؟

اميدواريم كه حركت‌هاي هيجاني مانند آتش زدن پرچم آمريكا در مجلس از روي نا‌آگاهي باشد چرا كه چنين رفتارهايي تنها به سود استكبار، صهيونيست‌ها و دشمنان ملت ايران خواهد بود و مسببان اين حوادث غير مستقيم در جهت منافع دشمنان دست به چنين رفتارهايي مي‌زنند. آتش زدن برجام كار درستي نبود و كساني كه مدعي تبعيت از رهبر انقلاب هستند در واقع با رفتار خود به سندي جسارت و بي‌حرمتي كردند كه مورد تصويب رهبر انقلاب قرار گرفته بود. بنابراين در خوش‌بينانه‌‌ترين حالت مي‌توان از رفتارهاي اقليت پرهياهوي مجلس اين نتيجه را گرفت كه عملكرد آنان از روي نا‌آگاهي صورت گرفته است. تمام مذاكرات برجام با نظر مستقيم رهبر انقلاب صورت گرفته و وزير امور خارجه تنها مجري اوامر رهبري در برجام بوده و جايگاه تصميم‌گيرنده و يا سياستگذار نداشته است. بر همين اساس نيز اين اقدامات صورت گرفته در مجلس مورد تاييد افكار عمومي نيز قرار نگرفت و واكنش‌هاي منفي جامعه را با خود به همراه داشت. مساله‌اي كه بايد به آن نيز در اين خصوص اشاره داشت رفتار رئيس مجلس در برخورد با اين رويداد است. نمي‌توان قضاوت كرد كه آقاي لاريجاني در جريان اين قضايا بودند يا نه اما اين انتقاد بر ايشان وارد است كه نبايد اجازه چنين رفتارهايي را در مجلس مي‌دادند كه برخلاف منافع و مصالح ملي و در جهت اهداف تبليغاتي دشمنان قرار دارد. كمترين انتظاري كه مي‌توان از رياست مجلس داشت، اعتراض و انتقاد وي به اين رفتار بود و نبايد ايشان به سادگي از كنار اينگونه حركت‌ها بگذرند. همصدايي دلواپسان با نتانياهو، صهيونيست‌ها و سعودي‌ها در چنين رفتارهايي به طور كامل واضح است، اما اينكه آيا اين همصدايي و همراهي دلواپسان برنامه‌ريزي شده و هماهنگ با جريان‌هاي معاند خارج از كشور باشد، نمي‌توان قضاوت كرد و بايد دستگاه‌هاي اطلاعاتي كشور اين مساله را پيگيري كنند. با توجه به مساله نفوذ كه مورد تاكيد رهبر انقلاب نيز بوده، دستگاه‌هاي اطلاعاتي نبايد ساده از كنار اين قضيه بگذرند و با حساسيت ويژه‌اي اين مورد را پيگيري كنند. از جهت ديگر در چند سال اخير و به خصوص در طول مدتي كه كشور با تحريم‌هاي ظالمانه‌اي دست‌ به گريبان بود، ما با يك پديده نوظهور مواجه شديم و آن پديده تكنولوژي دور زدن تحريم‌ها بود. در سايه دور زدن تحريم‌ها با نوعي غارتگري و چپاول بيت‌المال و سرمايه‌هاي كشور روبه‌رو شديم كه از دل آن افرادي همچون خاوري و بابك زنجاني بيرون آمدند. اين دو نفر تنها عنصر ناچيزي در فسادهاي اقتصادي مبتني بر دور زدن تحريم‌ها بودند و چه بسا افراد زيادي كه از وضعيت تحريمي كشور به سودهاي كلاني رسيدند. در حال حاضر نيز پرونده برخي از آنان در محاكم قضائي باز است و عده زيادي نيز همچنان آزادانه و در سايه امنيت بوده و منتظر فراهم شدن فرصتي دوباره براي چپاول ملت هستند. بر همين اساس مردم از دستگاه‌هاي اطلاعاتي انتظار دارند تا با كاسبان تحريم بدون درنظر داشتن جايگاه و وابستگي آنان به افراد خاص، برخورد قاطع داشته باشند و اجازه ندهند عده‌اي با سوء استفاده از شرايط تحميلي به كشور، سرمايه‌هاي ملي را تصاحب كنند.

ارزيابي شما از عملكرد مجلس شورا پيرامون برجام چيست و آيا مجلس برنامه‌اي ويژه در همراهي با دولت در نظر دارد؟

در مجموع عملكرد مجلس در موضوع برجام، عملكرد مثبتي بوده است. مجلس نهم به‌رغم فراز و نشيب‌هاي فراوان برجام را تصويب كرد و مجلس دهم نيز در راستاي رفع موانع موجود به تصويب قانون مبارزه با پولشويي اقدام كرد كه كار بزرگي بود چرا كه برخي موانع و تنگناهاي بانكي كشور در عرصه بين‌المللي به دليل نبود اين قانون به وجود آمده بود. بر همين اساس مي‌توان گفت فضاي عمومي مجلس با دولت و منافع ملي همراه است و هرجايي كه لازم باشد و نياز به مصوبه مجلس وجود داشته باشد، مجلس همراه دولت خواهد بود.

برخي سخنرانان در تريبون‌هاي مهم اظهاراتي داشتند مبني بر اينكه تصويب قانون پولشويي در مجلس خيانت است و بر خلاف سياست‌هاي كلي نظام است. نظرتان را در اين خصوص بفرماييد؟

ما اميدواريم كساني كه در اين موضوع تاثيرگذار هستند، به اهميت سخنراني از تريبون‌هاي موثر واقف باشند و در صورت لزوم بزرگان چارچوبي براي آن مشخص كنند. ما در بحث قانونگذاري ابتدا سياست‌هاي كلان ابلاغ‌ شده از طرف رهبر انقلاب را داريم و در مرحله بعد سياست‌هاي كلي اعلام شده از طرف دولت كه مجلس بر اساس اين سياست‌ها و در چارچوب اين ابلاغيه‌ها به بررسي قوانين مي‌پردازد. بر همين اساس انتظار مي‌رود شوراي عالي سياستگذاري در موضوع سخنرانان با هماهنگي بيشتري در جهت سياست‌هاي كلان داشته باشد و نسبت به توجيه آنها اقدام كند. گاه در مواردي ديده مي‌شود كه سخنان برخي از خطبا با سياست‌هاي كلي نظام انطباق ندارد و مي‌توان گفت محصول چنين رويكردي كاهش چشمگير حضور مستمعان است. سخنران بايد به اين مساله توجه داشته باشد كه اين تريبون مقدس است و بايد نسبت به حفظ حرمت جايگاه آن اهميت ويژه قائل شد. بر همين اساس لازم و ضروري است در جهت حفظ انسجام ملي و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي و جلوگيري از بي‌اعتمادي عمومي، چارچوبي بر اساس توصيه‌هاي رهبر انقلاب تعيين شود تا شاهد برخي رفتارها و گفتارهاي متناقض با سياست‌هاي كلي نظام و بر خلاف منافع و مصالح ملي از هيچ تريبوني نباشيم.

در ماه‌هاي اخير انتقادهاي زيادي نسبت به عملكرد فراكسيون اميد در مجلس مطرح شده است. چندي پيش نيز آقاي عارف در سخناني از افرادي سخن گفتند كه با ليست اميد وارد مجلس شدند اما پس از ورود به مجلس به گونه‌اي ديگر رفتار كردند. نظر شما در اين باره چيست؟

اين مطلب در گذشته نيز مطرح شده است. در كمال تاسف برخي از نمايندگان با مناسب ديدن جايگاه اصلاحات در ميان مردم در زمان انتخابات در ليست اميد قرار گرفتند اما بعد از آنكه وارد مجلس شدند نه تنها به فراكسيون اميد وفادار نبودند بلكه برخي از آنان موجب تضعيف فراكسيون اميد نيز شدند. جدا از اين واقعيت كه اين رفتار از نظر عمومي بسيار غيراخلاقي و غير حرفه‌اي است از لحاظ سياسي نيز بزرگ‌ترين لطمه را به خود اين اشخاص در آينده وارد مي‌كند و باعث مرگ زودرس سياسي اين افراد مي‌شود. با چنين رفتارهاي دوگانه و فرصت‌طلبانه‌اي به طور قطع هيچ گروه و جريان سياسي كمترين سرمايه‌گذاري روي اين افراد در آينده نخواهد كرد و آنان هرگز مورد اعتماد عموم قرار نخواهند گرفت. از نظر عمومي افرادي از اين دست دچار دوگانگي شخصيتي هستند و در عرصه سياست هيچ جايگاهي نخواهند داشت.

با توجه به اين موضوع كه شوراي شهر تهران نمايندگان جريان اصلاحات شناخته مي‌شوند و كاركرد آنان در اين شورا به پاي اين جريان سياسي گذاشته مي‌شود‌، عملكرد شوراي شهر تهران را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

اگر بخواهيم نسبت به عملكرد شوراي شهر يك ارزيابي كلي داشته باشيم بايد گفت شوراي شهر تهران در طول اين مدت وحدت و همدلي را از خود به نمايش گذاشت. شوراي شهر تهران در 2 ماه گذشته با تمام قدرت از شهرداري و جايگاه شهرداري تهران دفاع كرد. برخي انتقاداتي نسبت به انتخاب آقاي نجفي توسط اين شورا مطرح مي‌كنند. اگر منتقدان كمي انصاف به خرج دهند متوجه مي‌شوند كه انتخاب آقاي نجفي توسط شوراي شهر يك انتخاب خوب و كارشناسي شده بود. آقاي نجفي يك شخصيت تحصيل‌كرده و فارغ التحصيل دانشگاه شريف هستند كه از اول انقلاب مسئوليت‌هاي زيادي در عرصه مديريتي داشته‌اند. نجفي در مسئوليت‌هاي خود در طول اين سال‌ها به عنوان وزير، معاون رئيس جمهور، مشاور رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه موفق ظاهر شده بود و در طول مدت كوتاهي كه به عنوان شهردار تهران در خدمت مردم بود توانست اقدامات خوبي از خود نشان دهد و مي‌توان گفت كساني كه به اشكال مختلف باعث شدند او نتواند به عنوان شهردار تهران ادامه خدمت دهد در واقع خيانت بزرگي به مردم تهران كردند. در مدتي كه نجفي شهردار بود جريان‌سازي‌هاي زيادي را عليه او شاهد بوديم و گاهي دخالت افراد غير مسئول عرصه را بر شهرداري و شوراي شهر تنگ كرد و موجب استعفاي نجفي شد. در مقابل شوراي شهر تهران نشان داد با يك سياست دقيق نه تنها تحت تاثير اهرم‌هاي فشار قرار نمي‌گيرد بلكه با طي نمودن يك روند دموكراتيك و در چارچوب شايسته‌سالاري و دور از شتاب‌زدگي به بررسي گزينه‌هاي معرفي شده پرداخت و در نهايت توانست يك گزينه برتر را به عنوان شهردار معرفي كند. آقاي افشاني كه به عنوان شهردار تهران انتخاب شده‌اند كارنامه‌اي موفق در مديريت خود دارند و ما اميدواريم كه وي به عنوان شهردار تهران با تمام ظرفيت‌هاي موجود در خدمت شهروندان باشد. انتخاب آقاي افشاني با رأي قاطع اعضاي شوراي شهر حكايت از اجماع كلي اين شورا در انتخاب شهردار دارد. اين يك سرمايه با ارزش براي آقاي افشاني محسوب مي‌شود كه با چنين رأي خوبي به عنوان شهردار انتخاب شده وبايد قدر اين سرمايه را به خوبي بداند و در حفظ آن كوشا بوده و در حل مشكلات و معضلاتي كه كلانشهر تهران با آن درگير است تلاش فراواني داشته باشد.

چه انتظاري مي‌توان از شهردار جديد تهران داشت و او چه اولويت‌هايي را بايد در مديريت شهر تهران در نظر داشته باشد؟

در حال حاضر تهران با مشكلات فراواني همچون آلودگي هوا، ترافيك و معضل بزرگ شهرفروشي مواجه است كه شهردار بايد نسبت بر برطرف نمودن اين معضلات اقدام كند اما مهم‌ترين مساله شهر تهران بحث حمل و نقل و توسعه خطوط ريلي است كه مي‌تواند تاثير بسزايي در كاهش آلودگي و مشكل ترافيك داشته باشد. تهران امروز نيازمند يك تحول بزرگ در امر حمل و نقل و ترافيك است و بايد نسبت به بهره‌برداري از تكنولوژي روز حمل و نقل اقدام شود. به عنوان نماينده تهران و يكي از شهروندان اين انتظار را از افشاني دارم كه با تدبير و تامل پيش برود و ضمن حفظ ساختار فعلي مديريت شهرداري براي تسلط بر اوضاع اين سازمان، پيگير روند شفاف‌سازي و مبارزه با فساد بوده و اجازه ندهد روند فسادخيز گذشته و شهرفروشي نامشروعي كه در يك دوره طولاني وجود داشت ادامه يابد و در پي منافع پايدار براي سامان‌بخشي به شهر تهران باشد.

منبع: روزنامه آرمان