شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : چه كساني از شفاف سازي دولت ناراحتند؟
دوشنبه، 17 اردیبهشت 1397 - 06:17 کد خبر:51595
شهردارآنلاين: هر جامعه‌اي براي رويارويي با چالش‌ها و تهديدهاي پيش رو نيازمند انسجام و وحدت مي‌باشد و لازمه انسجام و وحدت وجود نشاط، اميد و اعتماد عمومي در بستر جامعه است. دولت تدبير و اميد با رويكرد گسترش اميدواري در كشور پا به عرصه سياسي گذاشت و نويد روزهاي خوب و پرنشاط به مردم داد اما در طول ۵ سال گذشته، مشكلات و موانع زيادي موجب شد تا دولت نتواند آنچنان كه بايد در تحقق آرمان‌هاي خود موفق ظاهر شود. از يك سو جريان‌هاي دلواپس كه جايگاه اجتماعي خود را از دست داده‌اند و از سوي ديگر دشمنان و بدخواهان خارجي موجب شدند تا آثار اقدامات دولت روحاني در جامعه نمود پررنگي نداشته باشد. در چنين شرايطي، برخي نيز با تبليغات رسانه‌اي سعي دارند كه عملكرد دولت را به زير سوال برده و بدون در نظر داشتن منافع و مصالح ملي و با سوءاستفاده از وضعيت موجود، به اهداف سياسي خود نائل شوند. پيرامون اين موضوع و مشكلات پيش روي دولت تدبير و اميد «آرمان» با اشرف بروجردي فعال سياسي اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته است كه در ادامه مي‌خوانيد.


به عنوان شخصي كه از نزديك با بدنه دولت در ارتباط است، عملكرد دولت تدبير و اميد را چگونه ارزيابي مي‌كنيد و آيا به نظر شما اين دولت توانسته در راستاي اهداف كلان گفتمان اصلاحات عمل كند؟

پيرامون عملكرد دولت آقاي روحاني و بررسي كارنامه دولت يازدهم و دوازدهم بايد به يك نكته اساسي توجه داشت و آن وضعيت كشور در زماني است كه اين دولت زمام امور اجرايي را در دست گرفت. بايد توجه داشت به اين واقعيت كه آقاي روحاني كشور را در يك شرايط ويژه كه به شدت از لحاظ اقتصادي و بين‌المللي تحت فشار بود از دولت قبل تحويل گرفت و با تدبير و اعتدال كشور را از آن وضعيت بحراني تا حدي كه در توان داشت خارج كرد. مساله ديگر اين است كه 5 سال پيش در ميان گزينه‌هاي مطرح رياست جمهوري آقاي روحاني بهترين گزينه از نظر اصلاح‌طلبان بوده و هنوز هم بهترين گزينه هستند.

اين مطلب درست است كه آقاي روحاني با حمايت جريان اصلاحات به پيروزي رسيدند و بايد به اين نكته تاكيد كنم كه به رغم برخي انتقادها هنوز هم جريان اصلاحات از آقاي روحاني حمايت مي‌كند. چرا كه آقاي روحاني باعث شد پس از يك دوره سخت كه اصلاح‌طلبان به حاشيه رفته بودند، بار ديگر بتوانند در فضاي سياسي كشور حضور يابند و مطالبات خود را بيان كنند. در واقع بحثي كه برخي نيروهاي سياسي به نام اصلاح طلبان بر عليه دولت مطرح كردند و به طور ويژه مورد استقبال جريان‌هاي رقيب و منتقد روحاني قرار گرفته است، بيش از آنكه پروژه‌اي سياسي و مورد اجماع اصلاح‌طلبان باشد، رويكردي فردي است. اصلاح‌طلبان دفاع از روحاني را تا پايان دوره رياست جمهوري‌اش جزو برنامه راهبردي خود مي‌دانند. اين حمايت در حالي است كه بسياري از اصلاح‌طلبان همچنان در حاشيه قرار دارند و به كار گرفته نشده‌اند. بنابراين حمايتشان از روحاني به هيچ وجه ناشي از معادلات قدرت نيست. بر همين اساس اعتقاد دارم كه اصلاح‌طلبان از اينكه روي شخصي همچون آقاي روحاني سرمايه‌گذاري كردند پشيمان نيستند چرا كه ايجاد فضايي براي مطرح شدن دوباره گفتمان اصلاح‌طلبي، نتيجه اعتماد به روحاني بود. همه آنچه گفته شد به اين معنا نيست كه اصلاح‌طلبان هيچ نقدي را به عملكرد دولت وارد نمي‌دانند يا برنمي‌تابند. نقد عملكرد نهادها طبيعي‌ترين حق شهروندان است و به شفاف‌سازي بيشتر و اصلاح امور كمك مي‌كند. البته گروه‌هايي همچون دلواپسان وجود دارند كه مي‌خواهند آقاي روحاني به موفقيت دست پيدا نكند. اين گروه‌ها رسانه، روزنامه‌ و تريبون‌هايي كه مخاطبان بسياري دارد را در اختيار دارند اما مهم اين است كه امتحانشان را پس داده‌اند.

به نظر شما جريان دلواپس در اين سال‌ها چه هدفي را با چه انگيزه‌اي دنبال كرده است و آيا دولت توانسته است نسبت به رفتارهاي كارشكنانه اين جريان انحصارطلب واكنشي مناسب از خود نشان دهد؟

مخالفان دولت در شرايط كنوني پس از شكست‌هاي پياپي در انتخابات و از دست دادن جايگاهي كه در مديريت اجرايي كشور داشتند و از طرف ديگر سقوط پايگاه اجتماعي آنان به نوعي دچار سرخوردگي شدند. دلواپسان در هيچ برهه‌اي به دنبال مطالبات ملي نبوده و نيستند و تنها دغدغه آنها تسلط بر امور سياسي و اجتماعي است. براي اين افراد منافع شخصي فراتر از منافع ملي است و به همين جهت در اكثر مواقع منافع ملي را فداي منافع گروهي و شخصي خود كرده‌اند و بارها ديده‌ايم كه با بحران آفريني‌هاي سياسي، اجتماعي و حتي بين‌المللي، منافع كشور و نظام را به خطر انداخته‌اند و به همين جهت است كه بايد گفت به‌رغم ادعاهايي كه اين افراد دارند متاسفانه هرگز دلسوز نظام اسلامي و كشور نبوده و نيستند. در واقع آنها در عدم توفيق دولت و تحقق وعده‌هاي آقاي روحاني نقش بسزايي دارند زيرا از همان روز اول در مباحث مختلف سياسي اجتماعي و بين‌المللي عليه دولت يازدهم و دوازدهم سم پاشي تبليغاتي مي‌كردند و تا آنجايي كه در توان داشتند مانع تراشي كرده‌اند و هنوز هم دست از اين اعمال خود بر نداشته‌اند. يكي از مهم‌ترين خصيصه‌هاي دولت روحاني شفاف سازي است به اين معني كه آقاي روحاني بسيار مايل هستند در همه امور شفاف و روشن با مردم سخن بگويند و مردم را در جريان امور قرار دهند در حالي كه مخالفان دولت نشان داده‌اند با ملت شفاف نبوده‌اند. اگر خصوصيت ذاتي دولت اصلاحات را در ايجاد مردمسالاري ديني و تحقق جامعه مدني بشناسيم دولت تدبير و اميد را بايد به تحقق آرمان شفاف‌سازي شناخت. 

اما همانطور كه در دوره اصلاحات با بحران سازي‌هاي مختلف بر سر راه دولت مانع ايجاد شد، امروز نيز مخالفان دولت و بخش‌هاي تندرو و افراطي براي تحقق آرمان دولت در ايجاد فضاي شفاف با هدف مبارزه با فساد و رانت‌خواري و ويژه‌خواري، مانع‌تراشي مي‌كنند. با نگاهي به دوره‌اي كه دلواپسان در قدرت اجرايي كشور حضور داشتند به اين واقعيت دست مي‌يابيم كه آنها در شفاف سازي و جلب اعتماد ملي شكست خورده‌اند و نتيجه مديريت آنان پرونده‌هاي فسادهاي گسترده اقتصادي است كه هنوز هم مفتوح هستند و هرازگاهي بخشي ديگر از آن فسادها افشا شده و پرونده‌اي جديد از سوء مديريت آنان در محاكم قضائي باز مي‌شود. بنابراين از رفتارهاي بحران آفرين جريان مخالف دولت به اين نتيجه مي‌رسيم كه آنها با هرگونه شفاف سازي و بيان حقايق توسط دولت و اصلاح‌طلبان مخالف هستند و طبيعي است كه در مسير شفاف سازي كشور ايجاد مانع كنند. البته پيش از اين هم گفته‌ام كه آقاي روحاني به عنوان رئيس دولت دلش نمي‌خواهد فضاي جامعه دچار تلاطم و آشفتگي شود لذا براي آرام نگه داشتن كشور گاهي اوقات نكاتي را مطرح مي‌كنند و بياناتي كنايه‌وار دارند.

با توجه به آينده نامعلوم برجام و احتمال خروج آمريكا از اين معاهده و تشديد تحريم‌ها، به نظر شما دولت بايد چه سياستي را در پيش گيرد تا آثار منفي اين مساله در جامعه كمتر نمايان شود؟

بحث خروج از برجام وقتي مطرح مي‌شود بايد از دو زاويه مورد بررسي قرار گيرد. يكي اينكه طرف مقابل از برجام خارج شود و ديگري اين است كه ايران از اين معاهده خارج شود. هر كدام از اين دو وضعيت خاص خود را در پي خواهد داشت. ايران هرگز از اين معاهده خارج نمي‌شود مگر آنكه اقدام عليه برجام از طرف مقابل در لغو آن صورت گيرد. ما بر اساس باورها و اعتقادات ديني و مذهبي خود مبني بر پايبندي به عهد و پيمان و توصيه به وفاي عهد، همچنان بر سر اين توافق بوده و هستيم اما طرف مقابل تا امروز به عهد خود وفا نكرده است و به تعهداتي كه در برجام ذكر شده جامه عمل نپوشانده و درست برخلاف آنچه كه در اين معاهده بين‌المللي ذكر شده رفتار كرده است. بر اساس آموزه‌هاي ديني و مذهبي اگر كسي كه با او عهدي مي‌بنديد به عهد و پيمانش پايبند نباشد، شما ديگر ملزم به پايبندي به آن پيمان نيستيد. بنابراين اگر آمريكا به هر دليلي اين معاهده را نقض كند بايد ما اين حق را براي خود محفوظ بدانيم كه دست به اقدام متقابل بزنيم اما بايد هرگونه اقدام متقابل بر اساس منطق و در نظر داشتن منافع كشور باشد و از هرگونه اقدام هيجاني كه تبعات سنگين براي كشور داشته باشد برحذر بود. البته به طور حتم اگر برخي در صدد افزايش فشار و تشديد تحريم‌هاي ظالمانه عليه كشور باشند ما نيز براي عبور از اين وضعيت تدابير ويژه‌اي خواهيم داشت.

چندي پيش دلواپسان و حاميان آنان به خودرو وزير امورخارجه حمله كرده و آقاي ظريف را متهم به دروغگويي كردند. همچنين در رسانه‌ها و مطبوعات خود آقاي ظريف را به دليل مذاكراتي كه در برجام داشته ناكارآمد معرفي كردند. به نظر شما آيا دستگاه ديپلماسي كشور در خصوص برجام ضعيف و ناكارآمد وارد شده است؟

برجام يك مساله شخصي نبود كه مسئول آن آقاي ظريف يا آقاي روحاني باشد. برجام نتيجه‌اي بود كه همه اركان نظام و در راس آن رهبر انقلاب در خصوص آن اتفاق نظر داشتند و نمي‌توان گفت كه يك نفر و حتي يك دولت در اين خصوص تصميم گيرنده بوده بلكه حاصل خرد جمعي و تصميم كلي نظام بوده است. در ماجراي برجام مشاهده كرديد اين گروه از هيچ تلاشي براي تخريب دولت و آقاي روحاني كوتاه نيامد و امروز هم در قالب‌هاي ديگري همان رويكرد خودشان را نشان مي‌دهند. معتقدم موضوع دست‌هاي پشت پرده بسيار واضح و روشن است. جريان مخالف دولت كه از اين معاهده ناراحت و خشمگين است، تنها به اين دليل است كه روزهاي سخت تحريم براي آنان سراسر منفعت بود و تحريم‌ها براي عده‌اي از آنان سودهاي سرشاري به ارمغان آورد. بنابراين طبيعي است كه از روز اول با برجام مخالفت كنند و عليه اين معاهده بين‌المللي تبليغات منفي به راه بيندازند. بنابر اين بايد با ايجاد فضاي شفاف از بروز دوباره فسادهاي اقتصادي كلان كه در گذشته شاهد آن بوديم جلوگيري به عمل آوريم و نگذاريم بار ديگر عده‌اي با سوء استفاده از چنين موقعيت‌هايي كه كشور و ملت درگير مشكلات اقتصادي هستند، از راه‌هاي گوناگون اموال ملت را چپاول كنند و از قبل مشكلات كشور سودهاي كلان به دست آورند.

با توجه به حوادث دي‌ماه عده‌اي بر اين عقيده بودند كه پايگاه اجتماعي اصلاحات متزلزل شده است. با توجه به مسائل پيرامون اين وقايع جايگاه اجتماعي گفتمان اصلاحات را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

ماجراي دي ماه به اعتقاد من سياسي نبود. البته با برنامه‌ريزي و حمايت جريان مخالف دولت اين اعتراضات شروع شد اما به سرعت كنترل اوضاع از دست آنان نيز خارج شد و به دست دشمنان انقلاب افتاد. اعتراضات دي ماه حاصل مشكلات شديد اقتصادي و اجتماعي بود. مشكلاتي كه به دليل سوء مديريت چندين ساله در كشور به وجود آمده و آثار و تبعات آن را در جامعه به صورت معضلات اجتماعي، بيكاري، فقر و فساد مي‌بينيم. اين مطلب را نمي‌توان قبول كرد كه برخي مي‌گويند در اعتراضات دي ماه مردم از اصلاح‌طلبان عبور كردند. در حوادث دي ماه بحث اصلاح‌طلب و اصولگرا مطرح نبود گرچه شعارهايي در اين زمينه داده شد اما واقعيت مطالبات مردمي بود كه مي‌خواستند صدايشان شنيده شود. اين يك واقعيت انكار ناپذير است كه جامعه امروز ما حال و روز خوبي ندارد. حوادث دي ماه يك زنگ خطر براي مسئولان كشور بود تا صداي مردم را بشنوند و نسبت به مطالبات مردم بي‌تفاوت نباشند. بايد به شرايط جامعه و وضعيت بين‌المللي ايران توجه شود و اين نكته نيز در نظر گرفته شود كه هر مطالبه‌اي براساس نيازهاي مبتني بر واقعيت‌ها و ظرفيت‌هاي متن جامعه مطرح شود، در غير اين صورت جز ايجاد فضاي متشنج نتيجه‌اي به بار نخواهد داد.

يكي از مباحثي كه دولت تدبير و اميد بر آن همواره تاكيد داشته است موضوع جريان آزاد اطلاعات و عدم محدود سازي جامعه و فضاي مجازي بوده‌ است اما امروز مردم شاهد هستند كه گويا آقاي روحاني به عنوان رئيس شوراي عالي امنيت ملي در اين زمينه اختيار چنداني ندارد و يك پيام‌رسان با بيش از 40 ميليون نفر فيلتر مي‌شود. نظرتان را در اين خصوص بفرمائيد.

بحث فيلترينگ شبكه‌هاي اجتماعي و به خصوص فيلتر شدن تلگرام كاملا يك برنامه حساب شده در جهت ناكارآمد نشان دادن دولت روحاني بود. همانطور كه قبلا هم اشاره كردم منافع عده‌اي در بحران‌آفريني تامين مي‌شود. اجبار مردم به استفاده از پيام‌رسان داخلي كاري بيهوده است چرا كه اين تشخيص با خود مردم است كه از كدام پيام‌رسان استفاده كنند. البته ما هم دوست داريم از پيام‌رسان داخلي استفاده كنيم اما نه پيام‌رساني كه با رانت‌هاي ويژه در جهت فربه كردن افرادي خاص به وجود آمده باشد و با محدود كردن مردم به وسيله فيلترينگ بخواهند براي خود جذب مشتري كنند. به طور قطع همانطور كه وزير ارتباطات گفته بودند نمي‌توان در مقابل جريان سريع اطلاعات و فناوري مانع ايجاد كرد.

در همين چند روز اخير هم مردم بار ديگر از فيلترشكن‌هايي استفاده مي‌كنند كه اين روزها در اختيار همه قرار دارد و به طور قطع اين روند فيلترينگ ادامه پيدا نخواهد كرد و احتمالا به زودي به حال قبل بازخواهد گشت. اينكه مي‌گويند به تقاضاي مردم اين پيام‌رسان فيلتر شده حرف درستي نيست چرا كه آنان نمي‌توانند از طرف مردم حرف بزنند. كسي مي‌تواند سخنگوي مردم باشد كه اقبال عمومي به او وجود دارد. در مقابل نيز در صورتي مي‌توانند مدعي باشند صداي مردم هستند كه اين مساله به محك آزمايش گذاشته شود؛ بنابراين بايد مشخص شود كساني كه مي‌گويند صداي مردم هستند بر چه مبنايي نمايندگي خود را از جانب مردم اعلام مي‌كنند. راه‌اندازي شبكه‌هاي اجتماعي داخلي و پيام‌رسان‌هاي داخلي بسيار كار پسنديده و مفيدي است، البته به شرط آنكه در انحصار عده‌اي خاص قرار نداشته باشد و فضاي يك رقابت سالم ايجاد شود و از طرف ديگر اين پيام‌رسان‌ها بتوانند اعتماد مردم را نيز به دست آورند. مسئولان قبل از آنكه بخواهند دست به اقدامات اينچنيني بزنند بايد با مردم حرف بزنند و دغدغه‌هاي مردم را برطرف كنند. مردم نبايد احساس نا امني و خطر كنند. برخي متاسفانه مردم را محرم نمي‌دانند و رفتارهاي خصمانه نسبت به مردم دارند. برخي بدون در نظر گرفتن مصالح كشور و نظام تنها راه تقابل با مردم را در پيش گرفته‌اند بدون آنكه به تبعات اين برخوردها بينديشند. اگر آنگونه كه اين افراد مدعي هستند، حفظ نظام در اولويت قرار دارد، بنابراين براي حفظ نظام بايد براي مردم و خواسته‌هاي مردم ارزش قائل بود و آنان را تحت لقاي خيمه نظام حفظ كرد. لازم است به همه كساني كه برخوردهاي سلبي با مردم و جامعه دارند توصيه كرد كه براي حفظ نظام دست از اين رفتارها بردارند و مردم را بيگانه نپندارند و با مردم گفت‌وگو كنند تا از مشتعل شدن تنش‌هاي خاموش جلوگيري كنند.

ارزيابي شما از عملكرد شوراي شهر تهران به عنوان منتخبان شهروندان و اقبال گفتمان اصلاحات در حوزه مديريت كلانشهر تهران چيست؟

اصلاح‌طلبان در شوراي شهر تا اين لحظه هماهنگ و يكدست ظاهر شدند و به رغم مشكلات فراواني كه با آن مواجه بودند، توانستند تا امروز عملكرد خوبي از خود نشان دهند. البته استعفاي نابهنگام آقاي نجفي مشكلات زيادي براي شوراي شهر ايجاد كرد اما شوراي شهر توانست با مديريت صحيح از بروز اختلافات جلوگيري كند و حتي منافع شهر و شهروندان را فداي منافع گروهي و جناحي خود نكردند و سعي دارند با تمام ظرفيت‌هاي موجود نسبت به انتخابي اصلح جهت مديريت كلانشهر تهران اقدام كنند. البته مشكلات امروز شورا نبايد مانعي بر سر راه مبارزه با فساد و تخلفات صورت گرفته در شهرداري ايجاد كند چرا كه برخورد با متخلفان و كساني كه با سوء استفاده از موقعيت‌هاي خود به مردم خيانت كرده‌اند و اموال عمومي را تصاحب كرده‌اند از مطالبات اصلي شهروندان است.

منبع:آرمان