شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : شهردار آينده تهران از سياست‌كاري دوري كند
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 - 03:12 کد خبر:50937
شهردارآنلاين: آرمان- احسان اسقايي: در اولين مرحله 28 نامزد از سوي شوراي شهر براي شهرداري تهران معرفي شدند. محسن هاشمي رفسنجاني اعلام كرد كه نامزد شهرداري تهران نخواهد شد تا انسجام شورا حفظ شود. با اين حال بايد صبركرد تا براساس آنچه سخنگوي شوراي شهر اعلام كرده، نامزدهاي نهايي شهرداري تهران مشخص شوند. بعد از اين مرحله اعضاي شوراي شهر برنامه‌ نامزدها را بررسي كرده و در نهايت اعضا در 23 ارديبهشت از بين دو نامزد نهايي، شهردار تهران را انتخاب خواهند كرد. در چند روز آينده رسانه‌ها پيگير مساله انتخاب شهردار تهران خواهند بود. براي روشن شدن مسائل مربوط به شهرداري تهران، «آرمان» با علي تاجرنيا فعال سياسي اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته كه در ادامه مي‌خوانيد.


شوراي شهر تهران اسامي27 كانديدا براي شهرداري تهران را اعلام كرد. آيا اين نامزدها مي‌توانند ‌راهي را كه اصلاح‌طلبان در شوراي شهر آغاز كرده‌اند، ادامه دهند؟

اگر هدف اعضاي شوراي شهر تهران اين است كه رفتار اصلاح‌طلبانه را در شوراي شهر نهادينه كنند، شهرداري و شوراي شهر بايد به امور عمراني شهر پرداخته و از هرگونه سياسي‌كاري دوري كنند. از اين رو من اعتقاد دارم هر ميزان شهردار آينده فاقد حساست سياسي باشد، به‌صورت جدي‌تري مي‌تواند وظايف خود را اجرا كند. در اين صورت شهردار تهران در آينده به‌لحاظ سياسي نيز موفق‌تر عمل خواهدكرد. ضمن اينكه مجموعه اصلاحات به خصوص اعضاي شوراي شهر، نيازمند وفاق و همگرايي هستند. از اين رو اعضاي شوراي شهر بايد از انتخاب هر گزينه‌اي كه به اتحاد اصلاح‌طلبان خدشه وارد مي‌كند، اجتناب كنند.

قدرت رايزني شهردار آينده با نهاد‌هاي قدرت تا چه‌اندازه در موفقيت وي سهم دارد؟

اين اميد به وجود آمده كه انتخاب شوراي شهر به سمت نيرو‌هايي باشد كه علاوه بر كارآمدي، با فكر و دانش واقعي شهر تهران را اداره كنند؛ چيزي كه در گذشته كمتر وجود داشت و به تهران به‌عنوان منبع درآمد، آن هم بدون انديشه و تفكر نگريسته مي‌شد. طرح‌هاي گذشته كه در تهران اجرا شده شرايطي را به وجود آورده كه زندگي به‌شدت دشوار شده است. از اين رو بسيار مهم است كه شهردار تهران بتواند از عهده چالش‌هاي اين شهر برآمده و در عين حال تعامل سازنده‌اي با نهادهاي موثر داشته باشد و چنين گزينه‌اي وجود دارد.

با توجه به گزينه‌هاي اعلام شده و اصرار‌هايي كه برخي از اعضاي شوراي شهر دارند تا محسن هاشمي هم جزو نامزدها باشد، تا ‌چه ‌اندازه عدم وجود اختلاف در انتخاب شهردار تهران را محتمل مي‌دانيد؟

مشكلي كه در كشور ما وجود دارد اين است كه در ائتلاف‌‌ها و قبل از بستن ليست‌ها، به سرانجام فكر نمي‌كنيم و اگر همه جوانب روشن باشد ديگر مشكلي به وجود نخواهد آمد. مهم نيست كه چه كسي از درون يا بيرون شوراي شهر شهردار مي‌شود، مهم اين است كه ما به عهد خود در برابر مردم وفادار باشيم و همه كوشش و توان خود را در راه خدمت قرار دهيم. مهم وفاق و همراهي و ماندن بر اصول اصلاح‌طلبانه است. اگر حضور يكي از نامزدها منجر به عدم وفاق شود، طبيعتا خود او بايد نسبت به موضوع حساسيت لازم را داشته باشد. اين مساله در مورد همه كانديداها صدق مي‌كند. مهم اين است كه اعضاي شوراي شهر بايد به وحدت برسند و اختلاف نظرهاي احتمالي را در كمال آرامش برطرف كنند و به رأي نهايي برسند. اختلاف سم كشنده‌اي است كه مي‌تواند وقايع تلخ گذشته را تكرار كند.