شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : عارف مدير اجرايي خوبي براي شهر تهران نيست
چهارشنبه، 29 فروردین 1397 - 07:40 کد خبر:50695
شهردارآنلاين: انتخاب شهردار آينده به‌رغم مشخص شدن مولفه‌هاي شهردار مطلوب براي شهر تهران از سوي اعضاي شوراي شهر در هاله‌اي از ابهام قرار گرفته است تا 23 ارديبهشت شهردار از سوي شوراي شهر انتخاب گردد. در اين ميان البته گزينه‌هاي متعددي براي شهرداري مدنظر قرار گرفته كه از قرار معلوم تنها گمانه‌زني رسانه‌اي‌ است اما تا اين لحظه دو گزينه يكي محمدرضا عارف و ديگري محسن هاشمي بيش از ساير گزينه‌ها براي شهردار شدن مورد جدل و بحث سياسي قرار گرفته‌اند.


 مهدي آيتي، فعال سياسي در اين رابطه اعتقاد دارد نه صلاح به خروج هاشمي از شوراي شهر است و نه عارف از مجلس و شهردار تهران بايد از لحاظ سياسي اصلاح‌طلب و از لحاظ اجرايي كارنامه درخشاني داشته باشد. گفت‌وگوي «آرمان» با مهدي آيتي را در ادامه مي‌خوانيد.

يكي از اعضاي شوراي شهر براي دادن فرصت اداره شهر به جوانان، از آنها خواسته كه براي رسيدن به اين سمت اعلام آمادگي نمايند. آيا اتخاذ چنين روشي را با وجود مديران باتجربه اصلاح‌طلب مفيد مي‌دانيد؟

شهرداري تهران حساسيت‌هاي زيادي دارد، زيرا به‌لحاظ سياسي شهرداري پايتخت جايگاه مهمي است. به‌لحاظ اين پايگاه سياسي شهرداران گذشته داعيه اين را داشتند كه نامزد رياست‌جمهوري شده و به پست‌هاي حساس و مهم دست پيدا كنند.

ضمن اينكه شوراي شهر دست‌به‌دست شده و شهرداران انتخاب شده در پنج دوره شورا، گاهي از جناح جبهه چپ و گاهي از جبهه راست بوده‌اند. ولي آنچه از نظر اجرايي مهم است اين است كه اداره شهر تهران كه جزو ده شهر بزرگ جهان است و اَبَرشهر حساب مي‌شود، نيازمند علم و دانش و مديريت و صلاحيت‌ها و كفايت‌هاي لازم است. به همين دليل هر شخصي نمي‌تواند كانديداي شهرداري تهران شود و به اين جهت شوراي شهر بايد خيلي دقت كند كه در سياسي‌كاري و ندانم‌كاري گرفتار نشود.

انتخاب آقاي نجفي تا چه‌ اندازه درست بود؟ آيا او توانست نتايج مثبتي از عملكرد خود به نمايش بگذارد؟

براي شهرداري تهران يك فرد قوي، جوان، فعال و آماده به كار لازم است. اميدوارم شوراي پنجم دچار اشتباه نشود. اين مهم است كه شورا به سمت شايسته‌سالاري برود و گزينه اصلح را انتخاب كند. ما امروز شديدا نياز داريم كه پايتخت 12‌ميليوني جمهوري اسلامي را به دست تواناي شهرداري بدهيم كه چه به‌لحاظ بينش سياسي چه به‌لحاظ دانش شهرسازي و چه به‌لحاظ مسائل علوم اجتماعي، مسائل فرهنگي و مسائل اقتصادي و در همه جنبه‌ها توانايي لازم داشته باشد و كارنامه درخشاني از گذشته داشته باشد؛ يعني در جاهايي كه قبلا بوده امتحان خود را به خوبي داده باشد و از مراحل مختلف كارهاي مديريتي اجرايي و فني عبور كرده باشد.

ما نمي‌توانيم كسي را به‌عنوان شهردار تهران انتخاب كنيم كه يا به‌لحاظ جسمي توانايي لازم نداشته باشد يا روحيه و دانش و مديريت اين كار را نداشته باشد.

ارزيابي شما از اتفاقاتي كه در شهرداري تهران افتاد چيست؟

متاسفانه چيزي كه در اين مدت اتفاق افتاد ملاحظات سياسي و مصلحت‌طلبي‌هايي بود كه در شوراي پنجم ديديم و اين به ضرر مردم تهران تمام شد و اكنون مدتي است كه شهر تهران بدون شهردار است و مردم حالت بلاتكليفي دارند و طرح‌هاي عمراني تقريبا متوقف شده است.

حتي مسائل روتين و روزمره مثل طرح ترافيك تهران مدت‌هاست روي ميز شهردار مانده و به اجرا نرسيده است. نمي‌توانيم مردم پايتخت را منتظر بگذاريم. اميدواريم كه تجربه پيش آمده موجب دقت بيشتر شود تا به چنين مسائلي گرفتار نشويم.

از نظر شما گزينه‌هاي جايگزين مناسب براي شهرداري چه كساني هستند؟

به لحاظ سياسي حتما شهردار تهران بايد جزو گزينه‌ها و مديران جبهه اصلاحات باشد اينكه امروز شوراي پنجم در دست جبهه اصلاحات و اعتدال است و به هيچ‌وجه صلاح نيست كه جبهه اصلاحات بخواهد مصلحت‌طلبي كند و شهرداري را انتخاب كند كه مخالف آرمان‌ها و ايده‌هاي اصلاح‌طلبانه باشد. در نتيجه بايد شهردار از نظر سياسي هم‌سو و هم‌جهت با شوراي شهر باشد. به‌لحاظ اجرايي و عملياتي شهردار بايد قبلا سابقه مثبت و درخشاني در كارهاي مديريتي و اجرايي كلان كشور داشته باشد.

چندي است نام‌ محمدرضا عارف براي شهرداري تهران مطرح شده است.

آقاي عارف مدير اجرايي خوبي نيست و در جاهايي كه در دولت اصلاحات خدمت كرده است، در دوره‌هاي مديريتي كارنامه‌اي خيلي قوي نداشته است و حتي در فراكسيون اميد هم ديده مي‌شود كه مي‌توانست مديريت قدرتمندانه‌تري بر فراكسيون اميد داشته باشد. از اين جهت آقاي محسن هاشمي را مناسب نمي‌دانم كه رفتن ايشان از شورا باعث كم شدن يك اصلاح‌طلب و تحول‌خواه از اعضاي شورا مي‌شود و در اين صورت آقاي چمران وارد مي‌شود.

شوراي پنجم به هيچ‌وجه نبايد اجازه دهد آقاي چمران وارد شورا شود چون وي سابقه خوبي در دوره‌هاي گذشته در شورا نداشته است و درضمن بايد درباره حاشيه‌هاي دوره شهرداري آقاي قاليباف و درباره تصميم‌هاي غيراصولي كه در آن دوره گرفته شد، توضيح بدهد. نمي‌توان به آساني پذيرفت كه كسي وارد شورا شود كه درباره اتفاقات مهم دوران مديريت گذشته سكوت كرده است. ايشان به‌عنوان رئيس شورا بايد در مقابل خلاف‌كاري‌ها مي‌ايستاد اما چنين نشد.

درباره صلاحيت آقاي چمران براي ورود به شورا مي‌توان چون و چراي بسيار آورد و رضايت آسان دادن به ورود او اشتباهي بزرگ و تاريخي خواهد بود. بايد با صراحت گفت كه اگر شوراي پنجم يك نفر را از بين خودشان براي شهرداري انتخاب كند، چون در اين صورت به اجبار جايگاه خالي شده به آقاي چمران تقديم مي‌شود، توصيه اكيد مي‌كنم كه اگر شوراي شهر آقاي هاشمي را به‌عنوان شهردار انتخاب كند تا جاي خالي ايشان دودستي به آقاي چمران تقديم شود، يك اشتباه تاريخي بزرگ و گناهي نابخشودني خواهد بود.