شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : محسن هاشمي را كارآمدترين گزينه مي‌دانم
سه شنبه، 28 فروردین 1397 - 03:25 کد خبر:50634
شهردارآنلاين: چه شخصيتي بر كرسي شهردار جلوس مي‌كند؟ اين سوالي است كه هنوز شوراي شهر، كه متولي تعيين شهردار است، پاسخي به آن نداده است. محمدعلي نجفي شهردار مستعفي تهران چند روز پيش در پاسخ به اين سوال كه اگر فردي به جز محسن هاشمي به‌عنوان شهردار انتخاب شود نمي‌تواند بيش از شش ماه دوام بياورد، گفت: «ان‌شاءا... هر كسي كه به‌عنوان شهردار انتخاب مي‌شود تا آخر باقي خواهد ماند. در خصوص انتخاب آقاي هاشمي به‌عنوان شهردار تهران بنده نمي‌دانم اين از مواردي است كه شورا بايد تصميم بگيرد.» اكنون قرار است شوراي شهر درباره شهردار جديد تصميم بگيرد. هر روز در مورد كانديداهاي جلوس بر كرسي بهشت گمانه‌زني مي‌شود اما زمان زيادي طول نمي‌كشد كه اين پيش‌بيني‌ها تكذيب مي‌شود. در راستاي انتخاب شهردار جديد براي تهران و سنگ‌اندازي‌ها در مسير فعاليت دولت حجت‌الاسلام اشرفي اصفهاني فعال سياسي اصلاح‌طلب با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخت كه در ادامه مي‌خوانيد.


شهردار تهران چه ويژگي‌هايي بايد داشته باشد تا با مشكلاتي كه نجفي با آن درگير بود مواجه نشود؟

بافت شهرداري با كل مجموعه وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي اداري متفاوت است. از آنجايي كه شهرداري ارتباط تنگاتنگي با مردم دارد و هر روز مردم به‌نحوي مطالباتي دارند كه از طريق شهرداري بايد انجام شود بنابراين بايد شخصي به عنوان شهردار معرفي شود كه غير از ساخت‌هاي عمراني و آباداني و ساير مسائلي كه يك شهردار بايد داشته باشد، كاملا مردمي باشد، در كارهايش برنامه‌ريز باشد و با دقت مسائل و خواسته‌هاي مردم را پيگيري كند. من با تمام احترامي كه براي دكتر نجفي قائل بودم و هستم ايشان را يك فرد موفق در دو وزارتخانه‌ آموزش و پرورش و وزارت عالي و سازمان ميراث فرهنگي مي‌دانم و تاكيد دارم كه شخصيتي كم نظير و موفق هستند اما ايشان مناسب براي شهرداري نيستند. با شهردار شدن نجفي، خدمات چندين‌ساله او زير سوال مي‌رود و اكنون موفقيت‌هايشان براي مصلحت نظام و كشور و كساني بود كه همفكر و همسو با او بودند. اكنون كه شهردار استعفاي خود را اعلام كرده است بايد شوراي شهر تهران رايزني‌هايي داشته باشند و افرادي كه صلاحيت و شايستگي و توانايي لازم براي برعهده گرفتن بار سنگين خدمات شهري را دارند انتخاب شوند. اين كار بايد بادقت انجام شود تا دوباره اين اتفاق پيش نيايد. اين اتفاق در نهايت سبب لطمه به اتحاد شوراي شهر مي‌شود.

در دور اول انتخاب شهردار و اكنون تاكيد زيادي بر حضور محسن هاشمي در كرسي رياست شهرداري است. با توجه به شناختي كه از او داريد موافق حضور او در شهرداري هستيد؟

90‌درصد مردم تهران كه به ايشان رأي دادند، به اميد شهردار تهران شدنشان بود. آقايان نگران‌اند كه مبادا شخصي از گروه مقابل وارد شورا شود. اكنون اگر آقايان به اين نتيجه برسند كه محسن هاشمي شهردار شود گزينه بسيار مناسبي است و مجموعه شهرداري تهران ايشان را قبول دارد. خدماتي كه ايشان در مترو داشتند بر كسي پوشيده نيست. مردم علاقه‌مند هستند كه ايشان شهردار شوند و اگر شخصي از جناح مقابل هم وارد شوراي شهر شود، تاثير زيادي در تشكيلات چندنفره نخواهد داشت.

به هر حال مردم به ليست يكپارچه اميد رأي دادند. تصور نمي‌كنيد خروج هر يك از اعضا و ورود عضوي با ديدگاه مخالف اصلاح‌طلبي سبب رنجش جامعه رأي‌دهنده شود و از سوي ديگر تصميمات گروهي شوراي شهر مختل شود؟

شايد به اين دليل آقاي محسن هاشمي را مطرح نكردند كه مي‌خواستند كل مجموعه از يك جناح باشد اما مشكلي ندارد اگر فردي از جناح‌هاي ديگر وارد شوراي شهر شود. به‌نظر من بهترين گزينه حتي قبل از مطرح كردن آقاي نجفي، آقاي محسن هاشمي بود.

از بحث شهردار عبور كنيم. تصور مي‌كنيد در نوسانات قيمت ارز، دولت در سايه يعني مخالفان دولت چه نقشي داشتند؟

اين موضوع پيچيده است و نمي‌توان شفاف صحبت كرد. نبايد اين مسائل پيش بيايد تا دلالان فرصت‌طلب سوء استفاده و با اقتصاد كشور بازي و لطماتي را به اقتصاد كشور وارد كنند. همچنين فضا به سمتي برود كه براي تبليغات بيگانگان خوراك تهيه شود و تزلزلي در اقتصاد كشور به وجود بيايد. اين كار دلالان فرصت‌طلب و سودجو بود. اگر دولت بتواند روي 4200 تومان نرخ دلار كه اعلام كرده است بماند و بتواند اين مسائل را ثبات دهد، دچار تزلزل نخواهد شد. به‌نظر من اين كار خوبي است اگر بانك مركزي و دولت بتوانند همكاري كنند اما واقعيت چنين است كه الان اوضاع مناسبي نيست و صرافي‌ها تعطيل شده‌اند و ارجاع داده مي‌شود به بانك‌ها و بانك‌ها بايد خواسته مردم را تامين كنند مخصوصا كساني كه با ارز كار مي‌كنند.

آيا اتفاقات اخير به‌دليل ضعف دولت است؟

دولت تدبير و اميد واقعا شعار تدبير و اميد بايد باشد و نبايد سبب نااميدي و يأس مردم شود. اكنون تزلزلي در اقتصاد كشور رخ داده است كه بازار آشفته است و بي‌جهت مي‌‌بينيم كه قيمت مسكن بيش از 30 تا 40‌درصد افزايش يافته است و قدرت خريد براي مردم بسيار ضعيف است و بر اجاره تاثير گذاشته است. افراد سودجو و فرصت‌طلب هستند كه با اوضاع اقتصادي كشور بازي مي‌كنند و به‌دنبال سوء استفاده هستند.