شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : بزرگ‌ترين چالش شهرداري تهران مالي است
جمعه، 25 اسفند 1396 - 11:42 کد خبر:49233
شهردارآنلاين: مديريت شهر تهران مخصوصا بعد از آقاي قاليباف براي هر كسي كار سختي خواهد بود. قاليباف مدير اجرايي قدرتمندي بود و نمي‌توان اين را كتمان كرد. منتها در هشت سال مسئوليتش بي ضابطه عمل كرد و اين مساله كار را براي مديران بعدي مشكل مي‌كند. فكر مي‌كنم هر شخصي به‌عنوان شهردار برگزيده شود كار سختي دارد.


شهردار تهران به‌گونه‌اي بسيار غيرمنتظره استعفاي خود از اين سمت را تقديم شوراي شهر كرد. استعفايي كه با توجه به مدت كوتاه قبول مسئوليت محمدعلي نجفي (كمتر از شش ماه) به وقوع پيوسته و حواشي گوناگوني را پديد آورده است. 

اينكه به چه دليل يا دلايلي نجفي ادامه فعاليت در شهرداري را به‌صلاح نديده و آيا عوامل بيروني در استعفاي وي دخيل بوده يا مشكلات داخلي شهرداري و يا حتي مشكل پزشكي كه از سوي برخي مطرح مي‌شود، سوالاتي است كه هنوز پاسخي براي آنها مطرح نشده است. در تحليل علل اين استعفاي ناگهاني و آينده شهرداري تهران، «آرمان» با عبدا... ناصري، فعال اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته كه در ادامه آن را مي‌خوانيد.

به‌نظر شما استعفاي آقاي نجفي از شهرداري تهران در اين مقطع زماني اتفاق درستي بود؟

فكر نمي‌كنم در اين زمان استعفاي ايشان كار درستي بوده باشد. اين استعفا به‌نوعي منطبق بانظر شورا و رأي قاطع شورا در انتخاب نجفي نيست. ايشان اگر از روز اول اين پست را نمي‌پذيرفت ايرادي وارد نبود اما امروز و با گذشت كمتر از يكسال از قبول مسئوليت نمي‌تواند توجيه مناسبي داشته باشد. به‌نظر بنده كنار رفتن ايشان به‌صلاح نيست و بايد كارشان را ادامه دهند.

فكر مي‌كنيد مشكلات دروني شهرداري در استعفاي شهردارموثر بوده يا فشارهاي بيروني؟

مطمئنا جناب نجفي دلايل خاص خودشان را داشته‌اند. فشارهايي كه به شهرداري وارد شد كاملا قابل پيش‌بيني بود. بنده به‌عنوان يك شهروند و حامي انتخاب آقاي نجفي معتقدم ايشان بايد جوانب كار را بررسي و اين فشار‌ها را پيش‌بيني مي‌كرد. اينكه در آغاز راه و تنها بعد از چند ماه مسئوليت را كنار بگذاريم اتفاق مثبتي نيست.

به‌نظر شما دليل اين فشار‌ها بيشتر مربوط به اتفاقات اخير برج ميلاد بوده است؟

فكر نمي‌كنم. در برج ميلاد كه اتفاق خاصي رخ نداد و يك جشن ساده بود كه برخي بيش از حد بزرگ‌نمايي شد. البته با موضع‌گيري آقاي نجفي هم مخالف بودم. نبايد اصلا به آن پرداخته مي‌شد. مطمئن باشيد اگر اين اتفاق در زمان مديريت قاليباف رخ مي‌داد به سادگي از آن مي‌گذشتند.

در بحث مبارزه با فساد هم من با شناختي كه از شخص آقاي نجفي دارم، به پاكدست‌بودن ايشان و عزم جدي او براي مقابله با فساد، ايمان دارم. او بدون توجه به فشارها و سنگ‌اندازي ديگران با شجاعت پرونده متخلفان شهرداري سابق را به قوه قضائيه ارجاع داد و در اين باب هم نمي‌توان ايرادي به ايشان گرفت. از ديد بنده آنچه مي‌توان به‌عنوان دليل اصلي اعمال فشار بر شهردار تهران از آن ياد كرد، رأي قاطع مردم به اصلاح‌طلبان و تركيب يكدست شوراي شهر است كه براي بسياري اتفاق خوشايندي نيست و خواهان تغيير شرايط هستند.

با اين تفاسير آينده شهرداري را چگونه مي‌بينيد؟

درباره آينده شهرداري اين شوراي شهر است كه تصميم نهايي را مي‌گيرد. بايد ديد كه آيا اصلا شوراي شهر استعفاي آقاي نجفي را قبول مي‌كند يا خير.البته به‌نظر بنده شهردار نبايد از ميان اعضاي شوراي شهر انتخاب شود. اگر اين اتفاق رخ دهد يكپارچگي موجود در شوراي شهر از ميان خواهد رفت.

درباب افرادي كه نامشان مطرح شد بايد عرض كنم، پيروز حناچي از مديران توانمند شهرداري است و قبلا هم در دولت سمت داشته‌اند. بنده ايشان را از لحاظ قدرت اجرايي و تخصص فرد توانمندي مي‌دانم و لايق اين جايگاه، وليكن مناسباتي در حوزه مديريت كشور حاكم است و از آنجايي كه شهرداري تهران هم جايگاه سياسي پيدا كرده و حساسيت‌ها روي آن زياد است كه نمونه‌هايي از آن را در مورد فشارهايي كه بر روي آقاي نجفي بود ديديم، فكر مي‌كنم فشارها روي آقاي حناچي بيشتر خواهد بود و بعيد مي‌دانم به خاطر شرايط سياسي، امكان فعاليت پيدا كنند.

به‌نظر شما مهم‌ترين چالش‌هاي شهردار آتي تهران چه خواهد بود؟

مديريت شهر تهران مخصوصا بعد از آقاي قاليباف براي هر كسي كار سختي خواهد بود. قاليباف مدير اجرايي قدرتمندي بود و نمي‌توان اين را كتمان كرد. منتها در هشت سال مسئوليتش بي ضابطه عمل كرد و اين مساله كار را براي مديران بعدي مشكل مي‌كند. فكر مي‌كنم هر شخصي به‌عنوان شهردار برگزيده شود كار سختي دارد.

شهردار بايد به پشتوانه حمايت شوراي شهر و البته رأي قاطع مردم اهداف و برنامه‌هاي خود را با قدرت پيش ببرد. انتظار از شخص آقاي روحاني و دولت است كه با شهرداري همراه شود و درصدد رفع مشكلات اين مجموعه، كه درصدر آن موانع و كمبودهاي مالي است، برآيد. اميدوارم چه آقاي نجفي در سمت خود باقي بماند و چه فرد ديگري جايگزين شود، اتفاقات مثبتي براي تهران رقم بخورد.