شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : حضور زنان در ورزشگاه منع قانوني ندارد
سه شنبه، 22 اسفند 1396 - 09:03 کد خبر:49079
شهردارآنلاين: داستان ورود زنان به ورزشگاه روزبه‌روز به نقطه نهايي نزديك و نزديك‌تر مي‌شود. اكنون به‌نظر مي‌آيد دولت عزم خود را جزم كرده تا مخالفان اين اتفاق را مجاب كند كه حضور بانوان در استاديوم‌هاي ورزشي مغايرتي با آموزه‌هاي شرعي ندارد، اخلالي در نظم عمومي و اخلاق جامعه ايجاد نمي‌كند و برعكس شادابي و نشاط را در جامعه زنان متجلي مي‌سازد.


در سفر اخير جياني اينفانتينو، رئيس فيفا به ايران و ديدار با حسن روحاني، هر دو طرف ابراز اميدواري كردند كه اين محدوديت هرچه زودتر برداشته و در استاديوم‌هاي ورزشي به روي بانوان باز شود. بازي استقلال و العين فرصت ديگري بود براي آزمودن آستانه تحمل مخالفان. اتفاقي كه قرار بود در آن براي ورود بانوان خبرنگار به ورزشگاه تمهيدات لازم فراهم شود و وزارت ورزش كارت ورود آنها را هم صادر كرد. 

از اين رو در باب موانع قانوني ورود زنان به ورزشگاه و همچنين راهكارهاي پيش رو براي برداشته شدن موانع فريده غيرت، وكيل دادگستري و فعال زنان با «آرمان» گفت‌وگويي كرده كه در ادامه مي‌خوانيد.

از نظر حقوقي و براساس قوانين عادي آيا ممانعتي براي ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود دارد؟

اولين نكته‌اي كه مي‌خواهم به آن اشاره كنم همين است. در هيچ ‌جاي قانون اساسي بند و ماده و تبصره‌اي وجود ندارد كه در آن ذكر شده باشد كه بايد مانع از ورود زنان به استاديوم‌هاي ورزشي شد. اينكه عده‌اي مخالف اين امر هستند و از آن جلوگيري مي‌كنند به هيچ ‌عنوان استناد قانوني ندارد و صرفا نظر شخصي است و خلاف رأي دولت است.
 اگر فردي چه حقوقي و چه غيرحقوقي نظر ديگري دارد و اين ممنوعيت را قانوني مي‌داند به بند و تبصره مربوطه استناد نمايد آنگاه قبول خواهيم كرد و حق اعتراض هم نداريم چون قانون است و لازم الاجراء اما به‌عنوان يك حقوقدان به شما اطمينان مي‌دهم كه در هيچ جاي قانون اساسي چنين موردي ذكر نشده است. افراد يا بخش‌هايي كه مخالف ورود بانوان به ورزشگاه‌ها هستند، بهتر است موضوع را روشن كنند.

 بايد قبول كنيم كه زنان نيمي از جامعه هستند. آنها هم حق دارند در اين مسابقات شركت كنند و از اين اتفاق بهره ببرند. اين مساله به شادابي جامعه كمك مي‌كند و جلوي انزوا و افسردگي زنان را مي‌گيرد.

پس از ديد شما چنين ممانعتي خلاف قانون است؟

هيچ‌كس حق ندارد به‌طور يك‌جانبه و سرخود و خلاف نظر دولت و وزارت كشور جلوي ورود زنان به ورزشگاه‌ها را بگيرد.
 ضمن اينكه نيروي انتظامي بايد به دو مرجع پاسخگو باشد؛ مرجع رسمي دولت است كه بايد پاسخ دهد كه با كدام مجوز و دستورالعمل جلوي ورود زنان را گرفته و مرجع ديگر مردم هستند كه امروزه به وضوح حق حضور بانوان در استاديوم‌ها را خواستار شده‌اند و از نيروي انتظامي در همين راستا انتظار دارند.

اخيرا شاهد آن هستيم كه در برخي از كشورهاي اسلامي با ايجاد محيط‌هاي جداگانه شرايط را براي حضور بانوان در ورزشگاه‌ها فراهم كرده‌اند. به‌نظر شما در ايران هم مي‌توانيم با انجام اين كار مشكل را حل كنيم؟

من از اساس فكر مي‌كنم حضور خانواده‌ها در ورزشگاه مشكلي ايجاد نمي‌كند. چهار دهه پيش اين اتفاق رخ مي‌داد و مشكلي نبود. اين سوال كه چرا الان بايد حضور توام مرد و زن و خانواده مشكل آفرين شود بحث ديگري است. به هر صورت باز هم اگر كساني فكر مي‌كنند با تفكيك جايگاه‌ها مشكل حل مي‌شود، مي‌شود انجام داد. بايد ديد آيا با انجام اين كار نظر مخالفان تغيير مي‌كند؟ آيا قانع مي‌شوند يا نه؟

به طور معمول ديده مي‌شود كه در مسابقات ورزشي خارج از كشور مسئولان و سفرا همراه خانواده‌هاي خود در ورزشگاه حاضر مي‌شوند و منعي براي اين مساله ندارند. چرا بايد اين ممنوعيت در داخل اعمال شود؟

محيط آنجا اين اجازه را مي‌دهد. كسي ممنوعيت قائل نيست و نياز به پاسخگويي وجود ندارد. فرد مدير و مسئول زماني كه مشاهده مي‌كند حضور خانواده‌اش آسيبي ايجاد نمي‌كند، شأن آنها حفظ مي‌شود و مخاطره‌اي ندارد، به‌راحتي در ورزشگاه حاضر مي‌شود. ولي خب؛ در داخل مساله فرق مي‌كند.

به‌نظر شما براي اينكه اين ممنوعيت برداشته شود چه اقداماتي بايد صورت گيرد؟

پيگيري دولت نقش اصلي را ايفا مي‌كند. البته اين نكته را اضافه كنم كه منظور از دولت تنها رئيس‌جمهور و معاونانش و قوه مجريه نيست و بخش‌هاي مهم ديگري در اين موضوع نقش موثر دارند. در مجموع همه بايد همت كنند و دست‌به‌دست هم بدهند،‌ از خود سعه صدر نشان دهند. بايد بر اين نكته تاكيد كرد كه نه‌تنها در اين مورد بلكه در بسياري از موارد ديگر توجه به ‌نظر و خواسته علما و مراجع اهميت دارد و در مواردي حتي تعيين‌كننده است. اميدوارم در اين مورد هم نظر علما مساعد باشد و با نظر آنها اين مشكل حل شود.