شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري و شوراها:: : عدم پاسخگويي جامعه را عصبي مي‌كند
دوشنبه، 21 اسفند 1396 - 04:49 کد خبر:48994
مصطفي اقليما


در تحليل هر ناهنجاري در ابتداي امر بايد به ريشه آن توجه كرد. فقر، اعتياد و غيره هركدام علت و زمينه‌اي دارد. براي تحليل درست هر موضوع بايد ريشه‌ها و علل پيدايش آن را مورد بررسي قرار داد. در مقوله خشم و اينكه چگونه جامعه ما به جامعه عصبي بدل شده موارد مختلفي ايفاي نقش مي‌كند. در وهله نخست مديريت جامعه بايد در سمت و سويي گام بردارد كه سلامت رواني مردم مختل نشود. براي نمونه زماني كه شهرداري اقدام به برخورد با دستفروشان و فروشندگان دوره‌گرد مي‌كند اين خود بر سلامت رواني فرد فروشنده اثر مي‌گذارد.

اين افراد به جاي اينكه از طرق نامشروع دست به قاچاق، دزدي و غيره بزنند با اندك سرمايه‌اي كار فروشندگي انجام مي‌دهند و زماني كه متوليان جامعه به جاي فراهم كردن بسترهاي مناسب رفاهي راه مقابله را پيش مي‌گيرند خود زمينه‌ساز ايجاد خشم مي‌شود. وقتي اين مطالبات كلان‌تر شد و مردم خواست‌هاي عمومي‌تري داشتند و از سوي مقابل مسئولان جواب درستي به اين مطالبات ندادند، آنجاست كه جامعه دچار خشم فراگير مي‌شود و اتفاقات تلخي چون اعتراضات دي‌ماه رقم مي‌خورد كه حاصل آن راهپيمايي، اعتراض، درگيري، تخريب اموال عمومي، ضرب و جرح و حتي قتل مي‌شود.

نگارنده معتقد است مهم‌ترين علل خشونت‌هاي فعلي جامعه را مي‌توان در مواردي چون فقر، بي‌عدالتي، بيكاري، عدم امنيت شغلي و در رأس امور عدم پاسخگويي مديران دانست. همان گونه كه مقام معظم رهبري بارها و بارها به مسئولان گوشزد كردند بايد در جامعه و مخصوصا در انتخاب مديران به دو اصل شايسته سالاري و روحيه پاسخگويي توجه وي‍‍ژه شود. مورد ديگر آن است كه بايد فرهنگ نقدپذيري و اعتراض را به درستي تعريف كنيم.

لازم است مردم بدانند براي بيان نظر وحتي اعتراض از چه راهي و چه شيوه‌اي عمل كنند. بايد راهكارهاي به خوبي تدوين و اجرايي شود. طبيعي است كه وقتي يك شهروند با مشكلي مواجه مي‌شود، نمي‌تواند از خانه صداي خود را به گوش مسئول برساند. او لازم مي‌داند به اجتماع بيايد و به طور علني اعتراض كند. اينجاست كه بسياري از مسئولان ما به غلط مي‌پندارند كه بايد جلوي صداي معترضان گرفته شود تا مبادا آرامش جامعه بر هم بخورد در حالي كه برعكس اين برخشم عمومي و خشم تلمبار شده مردم خواهد افزود.

اگر بخواهيم مشكلات را حل كنيم بايد به علل آن بپردازيم و تا زماني كه معضلات به صورت ريشه‌اي حل نشوند تنها با پاك كردن صورت مساله نمي‌توان كاري از پيش برد. مطمئنا با اجراي شايسته‌سالاري و الزام مسئولان به پاسخگويي جلوي خشم عمومي گرفته مي‌شود و جامعه از سلامت رواني كامل‌تري بهره‌مند خواهد شد.

مددكار اجتماعي