شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : 60 درصد كساني كه در اعتراض‌ها حضور داشتند، شاغل بودند
یکشنبه، 20 اسفند 1396 - 11:10 کد خبر:48971
شهردارآنلاين: وزير كشور مي‌گويد: در مورد اعتراض‌هاي اخير دي ماه، به اين نتيجه نرسيديم كه يك گروه، طيف و جناح يا معاندين و ضد انقلاب‌ها اعتراض‌ها را از بيرون سازماندهي كرده باشند. اين حرف به معناي اين نيست كه معاندين و مخالفان از اعتراض‌ها سوء‌استفاده نكرده باشند چون هم در تشديد، هم در هدايت و هم براي بهره‌برداري نهايت تلاش خود را كردند.


به گزارش «شهردارآنلاين»، روزنامه ايران با رحماني فضلي وزير كشور مصاحبه اي انجام داده كه بخشي از آن را مي خوانيد:

بعد از اعتراض‌هاي دي ماه، رئيس جمهوري خواستار ارائه گزارش دقيق و جامعي از حوادث رخ داده، افرادي كه در اين درگيري‌ها كشته يا زخمي شدند، همچنين چرايي و چگونگي اين رخدادها شدند. حسب اعلام وزارت كشور، اين گزارش تهيه و تقديم رئيس جمهوري شد. نكات قابل تأمل اين گزارش چه بود؟

در اين گزارش عوامل، بسترها، زمينه سازها، شتاب دهنده‌ها، محركين و مسببين، آثار و نتايج آن همراه با پيشنهادهاي ما در حوزه‌هاي فوق آمده است. هدف ما تهيه و ارائه يك جمع بندي كامل، دقيق و واقع بينانه بود و در همين راستا حتي از افرادي كه بازداشت شده بودند، نظرخواهي كرده و پرسيديم دلايلشان، شرايطشان و خواسته‌شان چيست و چطور به صحنه اعتراض‌ها آمدند؟

نتيجه اين بررسي‌ها چه بود؟

در خلال اعتراض‌ها و پس از آن اينگونه عنوان شد فشارهاي اقتصادي و مسائلي مثل بيكاري، وزن بالايي در شكل دادن اعتراض‌ها داشت. در حالي كه اين همه ماجرا نبود. نتايج تحقيقات ميداني نشان داد بيش از 60 درصد كساني كه در اعتراض‌ها حضور داشتند، شاغل بودند. 

در حالي كه اگر بيكاري و درخواست شغل، عامل اصلي اعتراض‌ها بود بايد شمار بيكاران حاضر در اعتراض بسيار بيشتر از اين تعداد بود؛ يا اگر فشارهاي اقتصادي مهم‌ترين انگيزه بود، اعتراض‌ها بايد در حاشيه شهرها ديده مي‌شد؛ در حالي كه اين گونه نبود. همچنين گفته شد افرادي كه از سمت مؤسسات مالي متضرر شده‌اند، اكثريت جمعيت معترضان را تشكيل مي‌دادند در حالي كه آمار نشان مي‌داد اين افراد حضور بسيار اندكي در اين اعتراض‌ها داشتند.

خب پس عامل اصلي چه بود؟ آيا جريان خاصي آن را هدايت مي‌كرد؟


برخي نارضايتي‌ها هم در حوزه سياسي، هم اقتصادي، هم اجتماعي و فرهنگي و امنيتي بود. همچنين ما در تحقيقات خود به هيچ وجه به‌ سازمان يافتگي اعتراض‌ها نرسيديم؛ به‌عبارت واضح‌تر به اين نتيجه نرسيديم كه يك گروه، طيف و جناح يا معاندين و ضد انقلاب‌ها اعتراض‌ها را از بيرون سازماندهي كرده باشند.


 اين حرف به معناي اين نيست كه معاندين و مخالفان از اعتراض‌ها سوء‌استفاده نكرده باشند چون هم در تشديد، هم در هدايت و هم براي بهره‌برداري نهايت تلاش خود را كردند.
چند نفر در اعتراض‌ها شركت داشتند؟


با حضور مكرر برخي افراد، حدود 100 هزار نفر و بدون تكرار حدود 40 تا 45 هزار نفر. بنا به آمار دستگاه‌هاي ميداني، عموم مردم به اعتراض‌ها نپيوستند. هيچ جريان سياسي‌اي نيامد؛ احزاب و گروه‌ها واقعاً نيامدند؛ كارگران نيامدند؛ اقليت و اقوام نيامدند؛ دانشجويان نيامدند.

ويژگي ديگر اين اعتراض‌ها، ابعاد وسيع آن بود. ظرف يكي دو شب به 100 شهر رسيد و در 42 شهر، درگيري داشتيم... اين يافته‌ها بر اساس تحقيقات ميداني بود، اما در بررسي‌هاي عميق‌تر به عوامل ديگر كه بستر اصلي حوادث بودند مي‌رسيم و متأسفانه هنوز هم در معرض آن حوادث هستيم.

اين بسترها چيست؟
اول تغيير نسل است؛ بعد از 39 سالي كه از انقلاب اسلامي مي‌گذرد، با نسلي مواجهيم كه در چارچوب نظام و ارزش‌هاي ديني، سلايق، باورها، تفكرات، اعتقادات، روابط، خواست‌ها، مطالبات و نيازهاي متفاوتي دارد كه حتماً بايد به آن توجه كنيم، عدم توجه به اين موضوع، موجب انباشتگي نارضايتي مي‌شود و سرخوردگي هم بالاخره خودش را يك جا نشان مي‌دهد. موضوع ديگر، تغيير سبك زندگي است.

يكي از نكات قابل تأمل در رويداد‌هاي دي ماه اين بود كه اعتراض‌ها به شهر‌ها و شهرستان‌هايي كشيده شد كه شايد خيلي ها اسم اين شهرها را تا آن زمان نشنيده بودند.
چون سطح انباشتگي نارضايتي‌ها بالا رفته و عمومي شده بود و در هر كجايي كه امكان بروز پيدا مي‌كرد، ابراز مي‌شد وگرنه همان طور كه گفتم سازمان يافتگي نديديم. بايد واقعاً عبرت بگيريم، اما به‌نظرم خيلي‌ها عبرت نگرفتند. بايد عبرت بگيريم و به مردم بايد احترام بگذاريم...

يكي ديگر از مسائلي كه در خلال اعتراض‌ها و بعد از آن مطرح شد، نحوه مواجهه نيروي انتظامي با معترضان بود. آقاي روحاني گفتند نيروي انتظامي بدون اسلحه به خيابان آمد و آرامش را به خيابان‌ها بازگرداند. مديريت نيروها به چه شيوه‌اي بود تا هم آرامش به خيابان بازگردد و هم به تعبيري كار از دست خارج نشود؟
اعتراض‌هاي دي ماه در 100 شهر بود؛ معلوم نبود ليدرها چه كساني هستند؛ موضوع اعتراض، سياسي صرف نبود و در 40شهر به خشونت تبديل شد. خيلي با سال 88 فرق مي‌كرد. از يك جنس نبود. در مواجهه با اين اعتراض‌ها نخستين تصميم ما اين بود كه مردم به آن نپيوندند.

چگونه مانع پيوستن مردم شديد؟


محدودسازي كرديم. با گروه‌هاي مختلف از جمله جريانات سياسي، دانشجويي، كارگري، رسانه‌اي و كساني كه مي‌توانند طرف قضيه باشند، صحبت كرديم تا اين مسأله تشديد نشود. 
دوم اين‌كه ما مي‌دانيم مردم اگرچه مشكلات اقتصادي دارند، اما اولويت اول‌شان، امنيت است. وقتي اعتراض‌هاي دي ماه به خشونت و افراط كشيده شد، مردم صف‌شان را جدا كردند. بنده به‌عنوان رئيس شوراي امنيت به معاون سياسي صدا و سيما زنگ زدم و گفتم همه آنچه را كه در خيابان‌ها اتفاق افتاده پخش كنيد تا مردم ببينند اينهايي كه در خيابان هستند، دنبال امنيت و اقتصاد و... نيستند.
 اگر خاطرتان باشد وقايع روز پنجشنبه شروع شد، اما نخستين تصاوير روز شنبه دو روز بعد پخش شد. وقتي به صدا و سيما گفتم پخش كنيد، با تعجب پرسيدند: «آتش‌سوزي‌ها را هم نشان دهيم؟» گفتم: «اول آتش‌سوزي‌ها را نشان بدهيد» چرا؟ چون معتقديم مردم امنيت‌شان را دوست دارند و نمي‌خواهند امنيت به هم بخورد.

درباره بازداشتي‌هاي حوادث دي ماه آمار متعدد و متناقضي منتشر شد؛ علت اين تناقض چه بود؟


از 700 تا 5 هزار نفر مطرح است كه همه درست است. وقتي ما مي‌گوييم بازداشتي يعني كساني كه حداقل يك شب را در بازداشت مانده‌اند. ولي عده‌اي در محل تجمعات بودند اما جزو معترضان نبودند و3-2 ساعت بعد آزاد شدند.

برخي كانال‌ها و البته افرادي مثل علي مطهري عنوان كردند سرآغاز تجمعات در مشهد، هواداران يك چهره سياسي بوده است؟


نه؛ اين گونه نبود كه يك جريان به‌صورت سازمان يافته آمده باشد. البته كانال‌هايي بود كه به يك جريان سياسي منتسب است و مطالب و تصاوير را بازنشر مي‌داد، اما وقتي با آن جريان سياسي صحبت كرديم گفتند كه كار ما نبود؛ چون اگر مي‌خواستيم فراخوان بدهيم در 50 كانالي كه در اختيار داريم فراخوان مي‌داديم نه يك كانال.

با توجه به اين‌كه امروز رسيدگي قضايي به پرونده متهمان خيابان پاسداران شروع مي‌شود بفرماييد واقعيت ماجراي دراويش در خيابان پاسداران تهران چه بود؟
ماجراي خيابان پاسداران تهران يك طراحي و توطئه بود تا با تحريك و تهديد و ايجاد اغتشاش‌هاي محلي موضوع را به‌ مناطق مختلف كشانده و دامنه آن را تا سطح ملي گسترش دهند و كشور را متلاطم كنند، اخبار دقيقي داريم كه افراطيون اين جريان به‌دنبال كشته‌‌سازي بودند تا با دادن كشته بتوانند انگيزه لازم را براي تحريك ايجاد كنند اما نيروي انتظامي با درايت و دادن فرصت و با مذاكرات و با همه اقداماتي كه ناشي از تحقق خرد ورزي، هوشمندي و احساس مسئوليت اين نيرو بود تلاش كرد اين موضوع اتفاق نيفتد.
براي ما غير قابل باور بود يك خشونت طلب افراطي پشت يك ماشين مي‌نشيند و انسان‌هاي بي‌گناهي كه مطلع از اطراف خودشان نيستند ماشين را به‌طرف آنها هدايت كند كه نمونه اين عمليات‌ها را در جريان خشونت طلب افراطي داعش ديده‌ايم. معدود افرادي كه به ظاهر از عرفان و دل و عشق و آزادي صحبت مي‌كنند به‌طور وحشيانه‌اي با خنجر و دشنه و شمشير وارد شدند و ما خواستيم تا صف اكثريت اين جريان از صف اقليت آنها جدا باشد. 
ما انتظار داشتيم و داريم كه جريان اكثريت با عقلانيت و منطق و درايت، اين جريان اقليت افراطي را شناسايي كنند و صف خود را از آنها جدا كنند وگرنه جمهوري اسلامي ايران و نيروهاي امنيتى و انتظامى در برخورد با خشونت و افراط لحظه‌اي ترديد نمي‌كنند.
 بعد از خويشتن داري، مدارا و مديريت و برنامه‌ريزي صحيحى كه نيروي انتظامي و شوراي تأمين در تهران در آن شب‌ها به‌عمل آورد و با هدايت‌هايي كه صورت گرفت، موضوع به‌ نحو مطلوبي ساماندهي شد.
اين‌كه نيروي انتظامي بخواهد با يك غائله‌اى با صد يا هزار نفر را به‌عنوان كساني كه به حقوق عمومي تجاوز مي‌كنند و امنيت عمومي را مورد خدشه قرار مي‌دهند و موجب نارضايتي مردم مي‌شوند برخورد سريع و قاطع كنند كار بسيار ساده اى است اما مي‌دانستيم كه آنها به‌ دنبال چه هستند بنابر اين نيروي انتظامي فرصت داد و كار اطلاعاتي دقيق كرد و تمام سرشاخه‌هاي اينها را شناسايي كرد و درست در زماني كه اتمام حجت‌ها بر همه اينها تمام شد ظرف ۱۰ تا ۱۵ دقيقه نيروي انتظامي وظيفه خود را انجام داد.
ما اقتدار را در خرد و عقلانيت مي‌دانيم ما اقتدار و شجاعت را در كاهش هزينه‌ها مي‌دانيم.