شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : ملاقلي‌پور متاثر از جريان جنگ بود
پنجشنبه، 17 اسفند 1396 - 17:20 کد خبر:48813
بهناز شريفي-شرق: ١١ سال از زماني كه يكي از كارگردان‌هاي خوب سينماي ايران، رسول ملاقلي‌پور، را از دست داديم مي‌گذرد؛ نامي كه بيش از هر چيز با ساخت آثار دفاع مقدس گره خورده است. بسياري كه تجربه كاركردن با او را داشته‌‌اند، از دغدغه‌مند‌بودن او در ساخت چنين آثاري صحبت مي‌كنند و اينكه با تمام قدرت و توانش در زمينه سينماي جنگ كار مي‌كرد. فرهاد اصلاني از جمله بازيگراني است كه تجربه همكاري با زنده‌ياد ملاقلي‌پور را در فيلم «سفر به چزابه» تجربه كرده است. شنيدن خاطره همكاري با او و چگونگي ساخت اين آثار از زبان او خالي از لطف نيست كه شما را به خواندن آن دعوت مي‌كنيم.


«سفر به چزابه» همان‌طور كه يكي از آثار درخشان كارنامه زنده‌ياد رسول ملاقلي‌پور است، از كارهاي ماندگار شما هم محسوب مي‌شود و هنوز هم ديدني است. از تجربه كاركردن با رسول ملاقلي‌پور صحبت كنيم و ويژگي‌اي كه به‌عنوان بازيگر در آثار او ديديد.

به اعتقاد من رسول ملاقلي‌پور متأثر از جريان جنگ بود. اساسا به شكل وظيفه به اين موضوع نگاه مي‌كرد و در موردش حرف مي‌زد و فيلم مي‌ساخت. همان‌طور آثاري كه در سينماي جنگ ساخت، موفق بود و به يادگار ماند. شايد پررنگ‌ترين نكته‌اي كه از كارگرداني او در خاطرم مانده است، شهودي‌بودن او در ساخت فيلم‌هايش بود. با قدرت و اعتمادبه‌نفس كافي كارش را آغاز مي‌كرد و پيش مي‌برد. مي‌دانست از ساخت فيلم‌هايش چه منظور و هدفي را دنبال مي‌كند و در نهايت تكليفش با خودش روشن بود. «سفر به چزابه» تجربه ويژه و خوبي برايم بود. حضور در اين فيلم نه‌تنها تجربه در بازيگري را برايم بيشتر كرد، بلكه شناختم از جنگ و فضاي دفاع مقدس را بيشتر كرد.

‌فضاي كار براي بازيگر در آثار ملاقلي‌پور چطور بود؟

انصافا قدر بازيگر را مي‌دانست، لحن كاملا متفاوتي داشت، شايد كمي عصبي بود، اما به‌شدت آدمي احساسي بود و براي عواملش، خصوصا بازيگري كه كارش را بلد بود، ارزش زيادي قائل مي‌شد. به‌هرحال شرايط ساخت فيلم با الان متفاوت بود و فيلم‌برداري نگاتيو انجام مي‌شد. نگاتيو بايد به لابراتوار مي‌رفت و ظاهر مي‌شد، اما درحال‌حاضر فيلم‌برداري ديجيتال كار را ساده‌تر كرده است، مونتاژ هم زمان فيلم و كارهايي كه براي كيفيت آثار به‌لحاظ فني انجام مي‌شود زمان كمتري نياز دارد، اما كار با نگاتيو ويژگي‌هايي داشت؛ مثل اينكه كارگردان قطعا با دكوپاژ بايد سر صحنه حاضر مي‌شد و همه‌چيز بابرنامه‌تر پيش مي‌رفت، اما انگار درحال‌حاضر همه‌چيز بداهه پيش مي‌رود.

‌خاطره‌اي از زمان ساخت «سفر به چزابه» به ياد داريد؟

اين خاطره هميشه در ذهنم از زمان ساخت فيلم در خاطرم مانده است كه در مورد پروانه ساخت اين فيلم مشكل داشت. رسول ملاقلي‌پور با فاصله كمي «سفر به چزابه» و «نجات‌يافتگان» را ساخت. با پروانه ساخت سفر به چزابه فيلم نجات‌يافتگان را ساخت و با پروانه ساخت نجات‌يافتگان كه ديرتر صادر و به‌سختي با آن موافقت شد، سفر به چزابه را ساخت. همه ما در «سفر به چزابه» حال عجيبي را تجربه كرديم و همه‌چيز خوب بود. بايد يادي كنم از پيمان سنندجي‌زاده كه در زمان ساخت اين فيلم دچار سانحه شد و تصادف كرد و متأسفانه او را از دست داديم؛ بازيگر خوبي كه مي‌شد آينده خوبي را برايش متصور بود.

‌شما در دوره‌اي در سينما و تئاتر كار در فضاي جنگ و دفاع مقدس را تجربه كرديد. شرايط امروز سينما را در اين زمينه چطور مي‌بينيد؟

معتقدم پيش از اين سينماي جنگ محتوايي داشت كه براي مخاطب جذاب بود، هرچند كه آن زمان هم مثل امروز سخت‌گيري‌ها در مورد ساخت فيلم دفاع مقدس وجود داشت، اما انگار كارگردان‌ها در زمينه ساخت چنين آثاري دردمندتر بودند و دغدغه بيشتري داشتند و آثار محتواي بهتري داشتند. اين روزها همه‌چيز تكنيكال‌تر شده است. اين به‌هيچ‌وجه بد نيست، اما قطعا مي‌توان به محتواي ساخت اين فيلم‌ها هم نگاه ويژه‌تري داشت.