شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : مجلس، دولت را پاسخگو نكرد
چهارشنبه، 16 اسفند 1396 - 11:37 کد خبر:48746
شهردارآنلاين: استفاده از واژه «تغيير» براي او اندكي بيش از دشوار است و البته بسياري نيز معتقدند او همان احمدي‌نژاد ديروز است و تنها به‌دنبال كسب محبوبيت و رسانه‌اي شدن است. اما به هر روي نامه نگاري‌هاي اخير او ابهامات بسياري در كشور ايجاد كرد تا آنجا كه برخي معتقدند نامه‌نگاري‌ها و سخنان تند و تيز او و عدم برخورد با تخلفات رئيس دولت دهم منجر به تحركات و اعتراضات دي‌ماه شده است.


 حتي معاون اول رئيس‌جمهور اسحاق جهانگيري نيز به اين امر مهم اشاره كرد و گفت «در مقطعي به من توصيه به سكوت كردند و من هم گفتم چشم، ولي الان سرتاسر حكومت را به بحث گرفته و مي‌گويند انتخابات زودهنگام و بدون مهندسي برگزار شود. وقتي نگذاشتيد جلوي اقدامات او گرفته شود، الان بايد به اين حرف‌ها جواب بدهيد». در اين راستا «آرمان» با صادق زيباكلام استاد دانشگاه گفت‌وگو كرده است كه در ادامه مي‌خوانيد.

آقاي جهانگيري در همايش استانداران اظهار كرد كه در مقطعي به من توصيه به سكوت كردند اما امروز سرتاسر حكومت را زير سوال مي‌برند و از انتخابات زودهنگام سخن مي‌گويند. آيا سكوت در برابر اشتباهات و خطاهاي برخي از افراد مانند احمدي‌نژاد به بي‌اعتمادي‌ها دامن نمي‌زند و اتفاقاتي مانند دي‌ماه را در پي ندارد؟

پاسخگويي جدي وجود ندارد. در واقع مجلس شوراي اسلامي به‌عنوان ركن و دستگاه اصلي در ساختار نظام، بايد افراد را نسبت به عملكرد و خطاهايشان ملزم به پاسخگويي كند كه متاسفانه مجلس شوراي اسلامي تاكنون آن‌طور كه بايد كسي را ملزم به پاسخگويي نكرده است. از سوي ديگر بسياري از افراد وطن‌پرست و باتجربه در امور اجرايي نمي‌توانند و يا به دلايل ديگر در انتخابات نامزد نمي‌شوند. مجلس شوراي اسلامي كه در راس امور قرار دارد و بايد از همه حساب‌كشي كند، متاسفانه از منظر اقتدار، حساب‌كشي و الزام به پاسخگو‌كردن افراد رو به افول بوده و اين مشكل بزرگي است. تا زماني كه اين مشكل حل نشود، بسياري از مشكلات بنيادين كشور حل نخواهد شد.

عدم برخورد با برخي از رفتارها منجر به اين شد تا عده‌اي به تعبير آقاي جهانگيري بخواهند حكومت را زير سوال ببرند، براي پيشگيري از بروز رفتارهاي هنجارشكنانه نظير رفتار و نامه نگاري‌هاي اخير احمدي‌نژاد چه بايد كرد؟

به دو صورت مي‌توان به اظهارات و رفتار اخير احمدي‌نژاد نگاه كرد؛ يا مي‌توان گفت كه در او تحولي به وجود آمده است و چشمان رئيس دولت دهم بر روي بسياري از واقعيت‌هاي كشور گشوده شده است، همچنان كه چشمان بسياري از چپ‌هاي دهه شصت بر روي بسياري از واقعيات گشوده شد و آن نگاه دهه‌شصتي را كنار گذاشتند، همان‌طور كه نگرش آيت‌ا... هاشمي نسبت به برخي مسائل از اواسط دهه هفتاد تغيير كرد و در اواخر دهه هشتاد به اوج رسيد.

يعني معتقديد كه نگاه احمدي‌نژاد تغيير كرده است؟

مي‌توان اين احتمال را داد كه در احمدي‌نژاد نيز تغيير به وجود آمده و او متوجه شد كه بسياري از مسائلي كه اصلاح‌طلبان و يا مرحوم آيت‌ا... هاشمي مي‌گفتند درست است. بنابراين ممكن است احمدي‌نژاد هم به تدريج متوجه نكاتي شده باشد كه بعضي از امور تا چه‌اندازه براي پيشرفت كشور اهميت دارد و اگر در اين موارد خللي وارد شود، به‌طور مثال افراد مستقل و وطن‌پرست نماينده مجلس نشوند، منجر به روي كار آمدن مجلسي فاقد كارايي و توان لازم خواهد شد. از اين رو، خوشبينانه‌ترين نگاه نسبت به اعتراضات و نامه‌نگاري‌هاي اخير احمدي‌نژاد مي‌تواند تغيير ديدگاه او باشد. درعين حال احتمال ديگري هم وجود دارد كه احمدي‌نژاد همان احمدي‌نژاد 88 يا 84 است. اكنون چون فضا تا حدي براي انتقاد باز است، او هم انتقادات و اعتراضات اخير را مطرح كرده است. به هر روي، آينده و زمان نشان خواهد داد كه آيا در احمدي‌نژاد تحولي به وجود آمده و يا اينكه او از باب فرصت طلبي و ايجاد محبوبيت، نامه‌نگاري و انتقاد مي‌كند.

معاون اول رئيس‌جمهور در بخشي از اظهاراتش گفت «اشتباه مي‌كنند كه دولت را ناكارآمد جلوه مي‌دهند»؛ با توجه به اظهارات و نامه نگاري‌هاي احمدي‌نژاد عليه عملكرد روحاني در دولت يازدهم مي‌توان گفت كه هواداران احمدي‌نژاد به‌دنبال ناكارآمد جلوه دادن دولت دوازدهم هستند؟

تنها هواداران احمدي‌نژاد نيستند كه تلاش مي‌كنند دولت روحاني را ناكارآمد نشان دهند. اساسا پس از انتخابات 29 ارديبهشت و شكست سنگين اصولگرايان و 24‌ ميليون رأيي كه روحاني كسب كرد، استراتژي اصولگرايان به‌ويژه جريانات تندرو و طرفداران احمدي‌نژاد اين شده است كه به مردم القا كنند، آنها اشتباه كرده‌اند كه در انتخابات شركت كردند و به روحاني رأي دادند. بنابراين اكنون استراتژي اصلي جريانات تندرو اين است كه به هر قيمتي نشان دهند روحاني ناكارآمد است. البته موج سواري مخالفان عليه دولت به اين دليل است كه روحاني بسياري از مسائل را با مردم در ميان نمي‌گذارد و اين نيز به سود جريانات تندرو تمام شده است. به‌طور مثال روحاني بايد به مردم بگويد كه اگر 100 تومان درآمد سالانه كشور است، چقدر از اين رقم در اختيار قوه مجريه و نيز در اختيار ساير نهادها قرار مي‌گيرد. متاسفانه رئيس‌جمهور تاكنون بيان نكرده است و اين يكي از مسائل اساسي است كه روحاني بايد به آن عمل كند. بنابراين رئيس‌جمهور بايد بگويد كه چقدر از اين ميزان در اختيار دولت است و روحاني به‌عنوان رئيس قوه مجريه روي آن تسلط و نظارت دارد و چه ميزان از اين مبلغ در اختيار او نيست. متاسفانه روحاني اين مسائل را به‌طور شفاف با مردم در ميان نمي‌گذارد به همين دليل بسياري از مشكلات به سمت رئيس‌جمهور بازمي‌گردد.

*روزنامه آرمان