شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري و شوراها:: : افزايش ظرفيت مركز نگهداري معتادان متجاهر
چهارشنبه، 2 اسفند 1396 - 15:35 کد خبر:48115
شهردارآنلاين: معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار همدان با بيان اينكه ظرفيت مركز نگهداري معتادان متجاهر (ماده16) تا پايان سال افزايش مي يابد گفت: ظرفيت اين مركز هم اينك براي نگهداري 100 معتاد پيش بيني شده كه قرار است به 250 نفر ظرفيت برسد.


سيد سعيد شاهرخي روز چهارشنبه در شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان همدان اضافه كرد: اداره كل بهزيستي مكلف به تعمير و آماده سازي اين مركز است و اعتبار مورد نياز براي تجهيز اين مركز را نيز از ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور پيگيري و جذب كند.
وي ادامه داد: استانداري همدان نيز اعتباري براي افزايش ظرفيت اين مركز پيش بيني كرده است با اين وجود نبايد منتظر رسيدن اعتبار بود بلكه بايد كار را شروع كرد.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار همدان گفت: امر پيشگيري و مبارزه با پديده شوم مواد مخدر بايد اجتماعي شود تا بتوان از ظرفيت تمامي اقشار جامعه بهره گرفت.
شاهرخي افزود: اعضاي شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر مكلف به بستر سازي براي حضور و مشاركت مردم در امر مبارزه با مواد مخدر هستند.
وي تاكيد كرد: اعضاي اين شورا نبايد به انجام عمليات مبارزه و مقابله اي و انجام كار اداري اكتفا كنند بلكه بايد فعال كردن مردم در قالب سمن ها مدنظر باشد.
وي ادامه داد: مشاركت و حضور مردم در هر عرصه اي توفيق را به همراه داشته است بنابراين بايد در برنامه ريزي ها بستر بهره گيري از توان سازمان هاي مردم نهاد مورد توجه قرار گيرد.
وي طرح ساماندهي تپه پيسا را ايده خوبي دانست و افزود: ميراث فرهنگي ، راه و شهرسازي، منابع طبيعي و شهرداري نسبت به تعيين تكليف اين محدوده اقدام كنند.
وي اضافه كرد: در ساماندهي اين محل بايد به طور حتم ضوابط شهري و مسايل امنيتي و انتطامي لحاظ شود و در اين باره معاونت عمراني روند كار را تسريع كرده و تمامي موانع اداري رفع شود.
معاون استاندار همدان گفت: 10 ميليارد ريال اعتبار ملي و استاني در بين دستگاه هاي عضو شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر توزيع شده است.
وي افزود: 50 درصد اعتبارات اين حوزه تخصيص يافته و مابقي آن آماده پرداخت است و تا يك ماه آينده دستگاه ها نسبت به جذب اعتبار بايد تلاش كنند.
مركز ماده 16 سال 92 با هدف جمع آوري، ساماندهي و درمان معتادان متجاهر در استان همدان راه اندازي شد و در اين مركز معتادان متجاهر و فاقد مكان كه با حضور در سطح شهر چهره نازيبايي را به نمايش گذاشته يا با انجام اعمال ناشايست آثار ناخوشايندي در امنيت و آرامش مردم ايجاد مي كنند، نگهداري مي شوند.
مسئوليت مراكز ماده 16 ترك اعتياد از تيرماه امسال به بهزيستي واگذار شد و ستاد مبارزه با مواد مخدر تنها نقش سياستگذاري دارد.