شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري و شوراها:: : بحران خشكسالي در مشهد نداريم
یکشنبه، 29 بهمن 1396 - 11:20 کد خبر:47985
شهردارآنلاين: فرماندار مشهد گفت: بحران خشكسالي در مشهد نداريم اما كم آبي هاي اخير نشاط را از شهر گرفته است‌.


محمدرحيم نوروزيان ظهر يكشنبه در دهمين جلسه شوراي اداري مشهد كه در فرمانداري برگزار شد، با اشاره به راهپيمايي ۲۲ بهمن اظهار كرد: مردم با حضور خودشان نشان دادند نسبت به نظام وفادار هستند و امسال بنا بر آمارها ۵۰ درصد افزايش جمعيت در راهپيمايي را داشتيم و اين نشان مي دهد هرچقدر دشمن تلاش بيشتري مي كند حساسيت مردم نيز افزايش مي بايد.

وي افزود: مسلم است كه دشمن بيكار نمي نشيند و به انواع روش ها تلاش مي كند ما را با مشكل مواجه كند. قرار نبوده با امضاي برجام دشمني با آمريكا تمام شود. مردم ايران سرافزاز از برجام بيرون آمدند و اين آمريكا بود كه با عهد شكني خصومتش را بار ديگر نشان مي داد و دست بردار هم نيست و در اين مقطع بر موجي سوار شده است.

فرماندار مشهد با اشاره به تجمع تعدادي جوان در ۲۲ بهمن در پارك ملت گفت: حدود ۱۵۰ جوان در پي ايجاد اغتشاش بودند اما همه چيز روال عادي را داشت و در طرف ديگر پارك مردم مشغول ورزش كردن بودند. نمي توان كتمان كرد كه مشكلات و نارضايتي هست اما مردم راه و روش عنوان كردن نارضايتي را مي دانند و نظ خود را در صندوق راي نشان مي دهند.

وي ادامه داد: در سيستم اجرايي ناكارآمدي وجود دارد و حتي خود ما گاهي با برخي دستگاه ها درگيري داريم و  دعواهاي سياسي را بايد با اين مسائل جدا كرد.

 نوروزيان با بيان اينكه مسئوليت داشتن در مشهد با همه جا متفاوت است گفت: در اين شهر دائما با مواردي مواجه هستيم كه نشان از حساسيت بزرگترين كلان شهر مذهبي است و هميشه بايد به گوش باشيم و خدمت رساني اسفند و فروردين و ارديبهشت ندارد. مشهد ويژگي هاي جغرافيايي سياسي خاصي دارد و هدف تروريستي بوده  اما موفق نبوده و نخواهد بود. بنده در شهرهاي مختلف خدمت كردم و برايم ثابت شده در هيچ كجا حساسيت به اندازه  اينجا نيست. از اينرو بايد در جهت خدمات بهتر و مناسبت ترو امنيت آمادگي داشته باشيم.

وي با اشاره به كاهش بارش ها تصريح كرد: به همين دليل نشاط و شادابي كم شده است. مشهد به اذعان بومي ها و غير بومي ها زيبا سازي خوبي دارد اما با تلاش شهرداري و شوراي شهر نشاط و شادابي بيشتري صورت گيرد تا جبران ناملايمتي روزگار در طبيعت شود و البته خودمان را با شرايط تطبيق دهيم.

فرماندار مشهد با بيان اينكه يكي از ويژگي هاي بحران غير منتظر بودن است و زمان در اختيارش نيست تاكيد كرد: سال هاست مي دانيم خشكسالي شروع شده پس نمي توانيم بگوييم بحران خشكسالي داريم.

وي با تاكيد بر اينكه در مناطق حاشيه شهر امنيت برقرار شده ابراز كرد: مسئولان شهري در محلات كم برخوردار و حاشيه شهر حضور پيدا كنند و رابطه مان را با مردم بيشتر كنيم و مسائلشان را بشنويم البته همه مشكلات شان را نمي توانيم حل كنيم اما بخشي از آن شدني است.

نوروزيان در خصوص واحدهاي اقامتي دستگاه هاي مختلف گفت: بايد جلوي واحدهاي اقامتي دستگاه ها را بگيريم چون سرمايه گذاري هايي هتل ها از بين رفته است.
نبايد همه اقشار جامعه به سمت مدرسه و زائرسراها بروند. شاهد اين هستيم كه هر اداره اي براي خودش يك اقامتگاه زده است و اگر يك سوم هزينه را به هتل داران بدهند نيازي به هزينه زياد واحدهاي اقامتي نيست. تلاش مي كنيم دامنه واحدهاي اقامتي جمع شود و با آنها برخورد مي كنيم نمي شود كه هر اداره براي خودش يك واحد اقامتي داشته باشد.

وي تصريح كرد: اگر دستگاه هاي اجرايي با هم اختلاف دارند بايد با ما در ميان بگذارند. اختلافات بين دستگاه ها بي جهت به دستگاه قضايي كشيده نشود. بنا به اظهارات استاندار خراسان رضوي اگر دستگاه ها از هم شكايت كنند و شكايتشان را به دستگاه قضايي ارجاع دهند و آن را پس نگيرند حتما عزلشان مي كنيم.

فرماندار مشهد با اشاره به اينكه يكي از اشكالات ما در كشور عدم شفافيت سازي است خاطرنشان كرد:  تمامي دستگاه ها موظف هستند اطلاعاتي را كه رسانه ها مي خواهند را در اختيارشان بگذارند. همچنين مشتركين خاص مانند ادارات و هتل ها و سازمان ها،  در مواجه با بدهكاري به هيچ وجه نبايد خدمات آنها قطع شود.

وي در رابطه با حاشيه شهر مشهد ادامه داد: در حاشيه شهر و داخل شهر مشكلات داريم اما گاهي افرادي را مي بينيم كه بدون اطلاعات كافي حرف مي زنند و صحبت هايي مبني بر اينكه هيچ فعاليتي در حاشيه شهر صورت نگرفته را مي شنويم. چطور هيچ كاري نشده؛ ۹۷۰ ميليارد تومان در حاشيه شهر مشهد پروژه كار كرديم. در سال ۹۶، ۵۰ پروژه حدود ۱۰۳ ميليارد تومان انجام شد، ۴۰۰ ميليارد تومان پروژه در دهه فجر امسال افتتاح شده كه بخشي از آن در حاشيه شهر بود. اينكه مي گويند توجهي به حاشيه شهر نداريم اصلا درست نيست ما ليست تمامي پروژه ها را در اختيار داريم.

نوروزيان اظهار كرد: امسال در اعتبارات ۹۶ براي بسيج  و سپاه، دو ميليارد تومان مصوبات تخصيص داده شده است. در حواشي شهر مشهد پايگاه هاي بسيج داير شد و امنيت ما در حاشيه شهر برقرار شده و كاهش جرايم داشتيم. كم كاري زياد داشتيم اما با تلاش مضاعف مشكلات پيراموني بايد حل شود و مديران با روحيه اميد، اميد و اعتماد را بين مردم ترويج دهند و چه توفيقي بهتر از اين كه در جوار بارگاه امام رضا (ع) خدمت مي كنيم.

وي با بيان اينكه فرماندهي انتظامي در مشهد كار سختي است گفت: از تلاش هاي اين ارگان تشكر مي كنم در اين راستا همه بايد كمك كنيم زيرا تامين امنيت مهمترين وظيفه محسوب مي شود.

فرماندار مشهد با تاكيد به اينكه ايجاد يك اشتغال بسياري از آسيب هاي اجتماعي را حل مي كند گفت: سهم هر دستگاه را در ميزان اشتغال سال ۹۶ بايد مشخص كنيم. از ۱۶۰ هزار شغلي كه مي خواهيم ايجاد كنيم، حدود ۸ هزار سهم مشهد است اما برخي دستگاه ها فرم هاي خود را تحويل نداده اند.