شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : تخلفات قاليباف كتاب چند‌صد صفحه‌اي است
چهارشنبه، 27 دی 1396 - 10:51 کد خبر:46780
شهردارآنلاين: آرمان- هستي قاسمي:

محمد علي نجفي شهردار تهران با حضور در شوراي شهر با ارائه گزارشي پس از 12 سال از عملكرد شهردار سابق تهران و به طور كل آنچه كه تحويل گرفت، پرده برداشت. در اين گزارش به بخشي از تخلفات قاليباف شهردار سابق تهران اشاره شده بود تا پس از اين عملكرد شهردار اكنوني و نيز شوراي شهر تهران براي مردم روشن باشد. اگرچه بسياري از مخالفان شهردار كنوني گزارش اخير او را سياه‌نمايي خواندند اما با اين همه اين افشاگري به عنوان اقدامي مثبت در جهت شفاف‌سازي مسائل به ويژه در سازمان گسترده‌اي مانند شهرداري مي‌تواند گامي مطلوب در جهت جلب اعتماد شهروندان و كاهش تخلفات تلقي شود. به هر روي پرسشي كه اكنون مطرح است نخست اينكه تخلفات شهردار سابق چه تاثيري در آينده سياسي قاليباف دارد و سپس با وجود ابعاد گسترده تخلفات و آمارهاي نگران ‌كننده تا چه اندازه شوراي شهر تهران و مجلس شوراي اسلامي عزمشان براي تحقيق‌ و تفحص از شهرداري تهران جزم است. دراين راستا مهدي آيتي نماينده مجلس ششم و فعال سياسي اصلاح طلب با «آرمان» به گفت‌و‌گو پرداخته است كه در ادامه آن را مي‌خوانيد.

بااقدام شهردار تهران در جهت افشاگري اخير تا چه اندازه عزم جدي براي رسيدگي به تخلفات آقاي قاليباف وجود دارد؟

زماني كه آقاي قاليباف وارد شهرداري تهران شد دقيقا افشاگري امروز نجفي را عليه احمدي‌نژاد انجام داد. او به محض ورود به شهرداري عملكرد احمدي‌نژاد را مورد بررسي قرار داد و سپس طي يك گفت‌و‌گوي مطبوعاتي اعلام كرد كه سيصد ميليارد تومان پول در شهرداري تهران گم شده است و حتي يك گزارش 600 صفحه‌اي هم از تخلفات احمدي‌نژاد در شهرداري تهران تهيه كرد.

پس از آن در دوره آقاي قاليباف همان‌طور كه مشاهده شد ديگر 300 ميليارد عدد بزرگي نبود بلكه اعداد بزرگ‌تر و نجومي در شهرداري تهران به صورت غير آيين‌نامه‌اي در عملكرد گردش مالي شهردار سابق تهران اتفاق افتاد. شوراي شهر قبلي كه با آقاي قاليباف كار مي‌كرد مدام مي‌گفت كه اگر فضا آماده باشد عملكرد‌هاي مالي شهرداري تهران را به وسيله كارشناسان خبره مالي استخراج مي‌كنيم و به اطلاع عموم مردم خواهيم رساند اما در دوره‌هاي سوم و چهارم شورا كسي نتوانست تحقيق و تفحص از شهرداري را به صحن مجلس بياورد.

آيا امروز فضا براي تحقيق و تفحص از عملكرد شهردار سابق تهران در مجلس آماده است؟

اكنون نيز حتي زمزمه‌هايي از سوي نمايندگان مجلس شنيده مي‌شود مبني بر اينكه فضا براي تحقيق و تفحص از شهرداري تهران در مجلس آماده نيست. اين مساله پيام خاصي در بر دارد و آن اينكه، تحقيق درباره عملكردهاي مالي و پولي در شهرداري تهران پيچيده است. در واقع تحقيق و تفحص از شهرداري پيچيدگي و ملاحظات سياسي دارد در نتيجه گزارش عملكرد شهردار سابق در شوراي شهر چهارم هم قابل ارائه به محضر مردم نبوده است و اكنون هم بعيد به نظر مي‌رسد كه در مجلس، رسانه‌ها و فضاي عمومي قابل ارائه باشد. اما مساله مسجل اين است كه تخلفات مذكور به اين دليل به وجود آمده است كه در يك حوزه مديريتي با وجود قوانين دست و پا گير اداري، بوروكراسي، ديوان سالاري و كاغذ بازي امور پيش نمي‌رود.

بنابراين اگر آقاي قاليباف توانست اقدامات گاهي بزرگي طي 12 سال اخير در تهران انجام دهد بخش مهم اين اقدامات گاهي به دليل دورزدن مسير قانوني بوده است. شهردار سابق چندان ضوابط را رعايت نكرده است تا دستش براي انجام اقداماتي در تهران باز باشد در نتيجه از يك سو بايد گفت كه آقاي قاليباف اقدامات بزرگي در تهران در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي و عمراني انجام داده است اما از سويي نيز بايد اذعان داشت كه او تخلفاتي در حوزه عملكرد مالي و حتي اداري در حوزه منابع انساني و استخدام‌ها مرتكب شده است كه در صورت تفحص تبديل به يك كتاب مفصل و چند صد صفحه‌اي خواهد شد.

اگر حتي مجلس هم به دلايلي آماده تحقيق و تفحص از عملكرد قاليباف نباشد بنابراين تكليف تخلفات شهرداري سابق چه خواهد شد؟

به هر روي جامعه انتظار شفاف‌سازي دارد و مديران بايد با مردم صداقت لازم را داشته باشند. شايد بهترين حالت اين باشد خود آقاي قاليباف در يك مصاحبه مطبوعاتي و در حضور رسانه‌هاي ملي و عمومي صادقانه با جامعه سخن بگويد و نقاط ضعف و قوت عملكرد خود را بگويد و همچنين به مردم توضيح دهد كه به چه دليل اقدامات خلاف ضابطه انجام داد، در واقع اين شايد بهترين راه حل ممكن باشد. زيرا در اين صورت هم آقاي قاليباف از خود دفاع خواهد كرد و نيز برخي مسائل براي جامعه روشن مي‌شود. به هر روي نقاط ضعف عملكرد آقاي قاليباف در پرونده مديريتي او باقي خواهد ماند.

از سويي معتقدم كه مديران كارآمد، قوي و شجاع افرادي هستند كه خود را در بند و چهارچوب كاغذ بازي گرفتار نمي‌كنند و حتي مجبور مي‌شوند اقداماتي خلاف قانون انجام دهند؛ بنابراين از هم اكنون پيش‌بيني مي‌شود نجفي يك شهردار اجرايي براي تهران نخواهد بود بلكه او شخصي برنامه ريز و نظريه پرداز است. به عبارتي نجفي در كار برنامه ريزي، تشكيلاتي، نظري و تئوري فرد موفق و باتجربه‌اي است اما به هيچ وجه او يك مدير اجرايي موفق براي پايتخت ايران با 12 ميليون جمعيت نخواهد بود. او كارنامه قوي اي درشهرتهران از خود به جا نخواهد گذاشت؛ اگرچه ممكن است او ضابطه مند عمل كند اما مدير اجرايي پايتخت بايد يك فرد قدرتمند و با جسارت باشد كه اين مساله در وجود نجفي نيست.

با وجود افشاگري تخلفات شهردار سابق، آيا اصولگرايان در انتخابات آتي قاليباف را در ميان خود به ويژه در قامت يك كانديداي احتمالي مي‌پذيرند؟

آقاي قاليباف مخالفان بسياري در ميان دو جناح اصلاح طلب و حتي اصولگرا دارد. زيرا در انتخابات دو دوره اخير هيچ يك از اصولگرايان و اصلاح‌طلبان او را در ليست خود قرار نداده و به او رأي هم ندادند. اگرچه قاليباف مديري قوي است اما چندان مردمدار و داراي ارتباط با لايه‌هاي مختلف اجتماعي نيست و او بيشتر از يك منش فرماندهي برخوردار است. به همين دليل اين منش در بدنه جامعه يك نوع گزندگي و تو ذوق زدگي به دنبال دارد. به همين دليل هم آقاي قاليباف كمتر به حقوق مردم در شهرداري توجه جدي كرد. گرچه او در دو انتخابات اخير براي جلب اعتماد عمومي بسيار تقلا كرد اما به دليل عملكرد ژنرالي‌اش هيچ پايگاه اجتماعي در ميان اصولگرايان و نيز اصلاح طلبان ندارد.

افشاگري تخلفات قاليباف توسط شهردار كنوني تهران به عنوان گامي در جهت شفاف‌سازي مطابق با وعده انتخاباتي اخيراصلاح‌طلبان چه تاثيري در آينده جريان اصلاحات خواهد داشت؟

اصلاح طلبان امروز در يك شرايط محافظه‌كاري به سر مي‌برند. به عبارتي اصلاح طلبان سال 1396 با سال1376 از زمين تا آسمان فرق كرده‌اند. امروز اصلاح طلبان بيشتر مصلحت‌طلب شدند و اين مصلحت‌طلبي منجر به آسيب رساندن به خاستگاه اصلاح طلبي مي‌شود در نتيجه با ادامه اين رويه جريان اصلاحات پايگاه اجتماعي خود را از دست خواهد داد. زيرا در فضاي مجازي حتي در اعتراضات اخيرجامعه همان‌طور كه از اصولگرايان گلايه دارند از جريان اصلاحات نيز به دليل كم كاري اين جريان در احقاق حقوقشان گلايه‌مندند. اصلاح طلبان امروز دچار خودسانسوري و محافظه‌كاري شدند و اين خودسانسوري و محافظه‌كاري قطعا به پايگاه اجتماعي‌شان آسيب خواهد رساند.