شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : ۱۷۷ زن بي‌همسر در زلزله كرمانشاه
یکشنبه، 26 آذر 1396 - 15:24 کد خبر:45569
شهردارآنلاين: آمار آسيب‌ديدگان زلزله كرمانشاه بالاست. از كودكاني كه بي‌سرپرست شده يا تنها مانده‌اند تا زناني كه زلزله همسرشان را بُرد و آدم‌هايي كه چشم‌ و دست يا پايشان زير آوارها جا ماند، قطع‌نخاعي‌ها و بي‌خانمان‌ها را هم بايد به اين آمار اضافه كرد.


«شهروند» در ادامه نوشت: از اين آمارها در مناطق زلزله‌زده كرمانشاه زياد است، هر چند روز يك‌بار هم با عددي جديد. يك‌بار از بي‌سرپرست‌شدن ٢١ كودك سخن به ميان مي‌آيد و يك‌بار اعلام مي‌شود هيچ كودكي، بي‌سرپرست نشده است. تعداد كودكان تنها شده، يك‌بار ١١ نفر و يك‌بار ٦ نفر عنوان مي‌شود. مسئولان بهزيستي كشور تعداد زنان بدون همسر را ١٠٠ نفر برآورد كرده و بهزيستي كرمانشاه مي‌گويد تعداد اين افراد ١٧٧ نفر است. آمار قطع نخاعي‌ها و مصدوميت‌ها و معلوليت‌ها هم همين سرنوشت را داشتند. در ميان تمام آنها كه بعد از زلزله آوار شدند و آسيب‌هايشان دو برابر شد، گروهي هم هستند كه قبل از زلزله دچار فقر و معلوليت بودند و بهزيستي آنها را حمايت مي‌كرد كه به گفته مديركل بهزيستي كرمانشاه، آنها بعد از زلزله، دچار محروميت مضاعف شدند.

براساس آخرين آمارهاي گزارش‌شده از سوي بهزيستي، زلزله كرمانشاه بيش از ٣٠ نفر از مددجويان را قرباني كرد، ١١ كودك را بدون پدر و مادر، ١٤ كودك را بدون مادر و ٣٩ كودك را هم بدون پدر كرد. كودكاني كه گفته مي‌شود تمامشان شناسايي شده و از سوي خانواده‌هايشان نگهداري مي‌شوند. در ميان همه آنها، تنها يك نوزاد مانده كه از سوي بهزيستي مراقبت مي‌شود.

اميد قادري، مديركل بهزيستي كرمانشاه را در روز ملاقات مردمي مي‌شود، در دفترش پيدا كرد. اتاقي بزرگ با صندلي‌هاي زياد كه هر لحظه درش باز و بسته مي‌شود و برگه‌ها و گزارش‌هايي كه براي پيگيري بايد امضا شوند. روي ميز پُر است از ليست‌هايي كه مدام به‌روزرساني مي‌شوند؛ ليست‌هايي كه در آن آمار مددجويان و نيازشان به كانكس و پتو و هيتر و اقامت و ... ثبت شده.

قادري از شرايط مردم زلزله‌زده مي‌گويد، از مردمي كه حتي قبل از زلزله دچار فقر و محروميت بودند و زلزله آنها را آسيب‌ديده‌تر كرد. او در گفت‌وگويي تفصيلي، آخرين وضع زلزله‌زده‌ها را تشريح  مي‌كند.

بيشتر از يك‌ماه از زمين‌لرزه كرمانشاه مي‌گذرد، در اين مدت آمارهاي زياد و البته متفاوتي از تعداد افرادي كه در اين زلزله دچار آسيب شدند، يا والدينشان را از دست دادند، بي‌سرپرست يا معلول شده‌اند، اعلام شده است. در اين مدت بهزيستي چه اقداماتي براي شناسايي و حمايت از اين افراد انجام داد؟

ستاد بحران زلزله، ساعت ٨ صبح روز دوشنبه، بيست و دوم آبان، تشكيل شد. ما بازديدي از سرپل ذهاب در همان روز اول داشتيم و متوجه شديم كه عمق فاجعه خيلي زياد است، متاسفانه اداره بهزيستي در سرپل ذهاب، مانند ساير اداره‌ها تخريب شده بود و كارمندان ما هم جزو گروه بزرگ زلزله‌زده‌ها بودند، بنابراين در همان روز اول سعي كرديم با كمك استان‌هاي معين كه ايلام، كرمانشاه، خوزستان و همدان بودند، اداره بهزيستي را با چادر راه‌اندازي كنيم، اداره بهزيستي نخستين اداره‌اي بود كه در سرپل ذهاب برپا شد و از روز پنجشنبه يعني چهار روز بعد از زلزله فعاليتش را در كانكس شروع كرد. ما سعي كرديم فعاليت‌مان را در دو بخش انجام دهيم. ما در دو هفته اول، فارغ از اين‌كه افراد مددجو هستند يا نه، تلاش كرديم تا خدمات عمومي را در ميان همه زلزله‌زده‌ها توزيع كنيم، حتي در بخش‌هايي كه دسترسي وجود نداشت، با خودروهاي آفرود بسته‌هاي امدادي را به مردم رسانديم.

اين بسته‌ها شامل چه چيزهايي بود؟

ببينيد به‌طوركلي بخشي از اين بسته‌ها را بهزيستي كشور فرستاد و بخشي را خيران به ما دادند، در داخل اين بسته‌ها، اقلام مختلفي مانند چادر و وسايل گرمايشي و پتو و هيتر بود. آن‌طور كه ما برآورد كرديم، ارزش ريالي كالاهايي كه در كاميون‌ها براي ما فرستاده شد، نزديك به ٢٥‌ميليارد تومان است كه در ميان مردم توزيع شد. اينها كمك‌هاي غيرنقدي مردم بود. تا الان نزديك به ٥٢٠ كاميون از اقلام امدادي به مناطق زلزله‌زده كرمانشاه اعزام شده‌اند كه اينها را بهزيستي هدايت كرده است. بخش ديگري از كاري كه بهزيستي به عهده داشت، ارايه خدمات تخصصي به زلزله‌زده‌ها بود. يكي از آنها برپايي مهدكودك‌ها بود، چراكه خيلي از مهدكودك‌ها در زلزله تخريب شده و نياز به بازسازي دارند.

الان اين مهدكودك‌ها چه شرايطي دارند؟

ما اقدام به راه‌اندازي مهدكودك‌ها كرديم، الان تمام مهدكودك‌هاي آسيب‌ديده در مناطق زلزله‌زده در ٣٦ كانكس احيا شده‌اند و حتي خدماتي گسترده‌تر از شرايط عادي هم ارايه مي‌كنند؛ ازجمله اين‌كه شهريه از كسي گرفته نمي‌شود، يك وعده غذاي گرم به كودكان داده مي‌شود و براي آنها برنامه‌هاي متنوع و شادي در نظر گرفته شده و هدايايي به آنها داده مي‌شود.

درست است، به مهدكودك‌ها اشاره كرديد، در زلزله كرمانشاه، تعدادي از كودكان بي‌سرپرست شده‌اند، بهزيستي كشور تعداد كودكاني كه پدرشان را از دست داده‌اند، بيش از ٦٠نفر و كودكاني كه هر دو والدينشان را از دست داده‌اند ١١نفر اعلام كرد. از اين كودكان به چه صورت حمايت مي‌شود؟

ما يك گروهي از كودكان بي‌سرپرست بعد از زلزله را شناسايي كرديم. شناسايي اين كودكان براي ما خيلي مهم بود. بعد از زلزله از برخي از اين كودكان تصاويري در فضاي مجازي منتشر شد كه ما برخي از آنها را از همين طريق شناسايي كرديم و حتي از دستگاه‌هاي اطلاعاتي براي شناسايي آنها درخواست كمك كرديم. البته از ميان اسامي و تصاوير زيادي كه در فضاهاي مجازي منتشر شد، خيلي‌ها حقيقت نداشت، اما درنهايت ما به يك عدد ٦٧ رسيديم كه يكي از والدينشان را از دست داده بودند و از اين تعداد ١١ كودك هر دونفر را از دست داده بودند.

براي اينها چه برنامه‌اي داريد؟

ما تمام اين افراد را شناسايي كرديم، از خيران هم براي حمايت از آنها كمك گرفتيم، اما هيچ‌كدام از اين كودكان شرايط فرزندخواندگي را نداشتند، چراكه اقوامشان مي‌خواستند از آنها نگهداري كنند و سرپرستي‌شان را به عهده بگيرند.

همه آن ١١ كودك اين شرايط را دارند؟

بله.

اين كودكان بيشتر در چه مناطقي هستند؟

بيشتر در سرپل ذهاب و روستاهاي آن مثل كوييك‌ها و همچنين دشت ذهاب هستند. البته علاوه بر اين ١١كودك، دو كودك ديگر هم به ليست اضافه شده‌اند. يكي‌شان پسر ١٧ساله‌اي است كه اول به بهزيستي منتقل شد، اما پس از آن اقوام نزديكش مراجعه كرده و او را تحويل گرفتند. يك مورد ديگر هم نوزاد ٦، ٧ماهه‌اي است كه يك نوع معلوليت ذهني دارد، اين نوزاد به بيمارستان كودكان كرمانشاه ارجاع داده شده، الان هم در آسايشگاه معلولان و تحت مراقبت ماست. البته در ارتباط با اين كودك هنوز مطمئن نيستيم كه پدر ومادرش فوت كرده باشند.

در كنار افراد آسييب‌ديده از زلزله، زناني هم هستند كه پس از حادثه، همسرشان را از دست داده‌اند. آماري كه از اين افراد داريد، چقدر است؟

١٧٧ زن، همسرشان را در زلزله از دست دادند. از اين تعداد ٥٥نفر واجد شرايط حمايت از سوي بهزيستي هستند. مابقي افرادي هستند كه خودشان كارمند هستند يا بيمه تأمين اجتماعي دارند. اينها احتياجي به مستمري ندارند. آنهايي كه شرايط داشتند را تحت پوشش بهزيستي قرار داديم. روند حمايت از اين افراد انجام شده و قرار است مستمري آنها از ماه آينده پرداخت شود. البته كمك‌هاي مردمي هم خيلي زياد است، مثلا روز گذشته، يك خيّر به ١٥٠مددجو، كارت هديه ٦٠٠‌هزار توماني پرداخت كرد. ما تمام اين كمك‌ها را ليست كرده‌ايم تا كمك‌ها به صورت عادلانه و با برنامه انجام شود. الان هم مي‌دانيم هر زني در كجا زندگي مي‌كند و چه خدمات و كمك‌هايي گرفته است.

قبل از زلزله تعداد زناني كه همسرشان را از دست داده و تحت پوشش قرار داشتند، چند نفر بود؟

ما قبل از زلزله ٩٦٠ زن بي‌سرپرست را تحت پوشش قرار داده بوديم، يعني اينها مددجوي ما بودند. بعد از زلزله هم روي اين افراد تمركز كرديم و برايشان اسكان موقت ايجاد كرديم. به‌طوركلي حتي قبل از زلزله، ٣‌هزار و ٣١٧ خانوار تحت پوشش بهزيستي كرمانشاه بودند كه در اين هفت، هشت شهرستان زلزله‌زده پراكنده بودند. در بررسي‌هاي انجام‌شده بعد از زلزله، مشخص شد كه ٩٦٠ مورد، نياز به مداخله فوري دارند، اينها افرادي بودند كه تمام سرمايه‌شان را از دست داده بودند. ما به اين گروه، كانكس داديم تا فعلا در آن اسكان داده شوند.

تاكنون چه تعداد كانكس به اين افراد داده شده است؟

تا روز يكشنبه هفته گذشته، ١٢٦كانكس در اختيار زنان سرپرست خانواده قرار گرفت. اين كانكس‌ها را خيّران تهيه كرده بودند. براي اين افراد در ورودي شهرستان ثلاث باباجاني، اردوگاهي ايجاد كرديم و بخشي از كانكس‌ها را آن‌جا برپا كرديم.

براي زنان سرپل ذهاب اقدامي انجام نشد؟

در سرپل ذهاب، امكان راه‌اندازي اردوگاه وجود نداشت، در شهرستان ثلاث كار ما نظم بيشتري دارد، چراكه شهر كوچك است. در سرپل ذهاب، مردم مي‌خواهند در كنار خانه‌هايشان باشند. ما از خيّران خواستيم تا براي اين افراد كانكس تهيه كنند و خودمان خدمات پشتيباني را انجام داديم.

يعني براي دراختيار قراردادن كانكس‌ها، اولويت‌بندي كرده‌ايد؟

بله، ما ليستي داريم و براساس آن ليست، به افراد كانكس مي‌دهيم. اولويت با معلولان، زنان بي‌سرپرست و سرپرست خانوار و سالمندان است.

خيلي از زلزله‌زده‌ها مي‌گويند كانكس، تنها با پارتي‌بازي در اختيار افراد قرار مي‌گيرد.

نه اين‌طور نيست. براساس اولويت‌هاست. مثلا معلولي كه ضايعه نخاعي است، نمي‌تواند زير چادر بماند يا يك زن تنها با بچه، شرايط متفاوتي از بقيه دارد.

در ميان آمارها، تعداد زناني كه به‌طور كامل تنها مانده‌اند را هم داريد؟

اينها آمارهاي جزيي هستند، اما مي‌توان آمارش را درآورد. به‌طوركلي ما افراد بي‌سرپرست را تحت‌ پوشش قرار مي‌دهيم. مسأله‌اي كه وجود دارد اين است كه ما در مناطق زلزله‌زده، حتي قبل از زلزله، يكسري از خدمات را اصلا نداشتيم كه بعد از زلزله آنها را فعال كرديم، مثل اورژانس اجتماعي. ما در شهرهاي زلزله‌زده در دالاهو و روانسر و... اصلا اورژانس اجتماعي نداشتيم. بعد از زلزله، اين خدمات را به مناطق برديم. در برخي مناطق مثل ثلاث باباجاني و دالاهو هم خدمات فيزيوتراپي نداشتيم كه قرار است تا آخر هفته اين مراكز در اين مناطق، فعال شوند. همچنين قرار است در همين راستا هم در هر شهرستان ٨ روانشناس از همان منطقه استخدام شوند.

به منطقه زلزله‌زده دالاهو اشاره كرديد، در روستاهاي زرده دالاهو، تعداد زيادي جانباز شيميايي زندگي مي‌كنند كه بعد از زلزله بشدت آسيب ديده‌اند و حتي درمانشان مختل شده است.

اينها جانباز هستند و تحت پوشش بنياد شهيد. در اين ميان اما ١٨روز بعد از زلزله، ٦نفر از جانبازان ضايعه نخاعي را شناسايي كرديم و با اين‌كه تحت پوشش ما نبودند، بهشان كانكس داديم. بنياد شهيد اخيرا براي حمايت از اين افراد فعال شده است.

اطلاعي از تعداد اين افراد داريد؟

به‌طور كلي در استان كرمانشاه تعداد جانبازان خيلي زياد است. ما يك آمار ١٧‌هزار نفري از جانبازان داريم كه در مناطق زلزله‌زده به سر مي‌برند. در اين ميان همسران شهيد، زنان بي‌سرپرستي هستند كه تحت پوشش بهزيستي قرار گرفته‌اند.

افرادي كه در زلزله مصدوم شده‌اند و به بيمارستان شهرهاي ديگر منتقل شده‌اند، حالا بزرگترين معضل‌شان اين است كه وقتي برگردند، هيچ چيز ندارند، نه چادر نه پتو نه هيتر. تكليف اين افراد چيست؟

ما كميسيوني داريم كه براي مصدومان تعيين معلوليت مي‌كند، ما اين كميسيون را در سرپل ذهاب، ثلاث باباجاني و دالاهو برگزار كرديم، آن ١١٨ نفر معلول بعد از زلزله هم از دل همين كميسيون بيرون آمده است. كسي كه دچار معلوليت شده باشد را به‌طور كامل مورد حمايت قرار مي‌دهيم اما كساني كه مصدوم شده‌اند و دوره نقاهت‌شان را مي‌گذرانند، ديگر در تعهد ما نيستند. دوستان در هلال‌احمر و فرمانداري و دانشگاه علوم پزشكي بايد از آنها حمايت كنند.

الان خود بهزيستي چقدر براي حمايت از اين معلولان، بودجه در نظر گرفته است؟

ما براي خريد كانكس، بودجه‌اي از بهزيستي درنظر نگرفته‌ايم، نزديك ٢٠٠كانكسي كه تاكنون به مددجوها داده شده را خيّران تهيه كرده‌اند. ما ترجيح مي‌دهيم كه از بودجه‌هايمان براي دوا و درمان اين افراد و پرداخت مستمري هزينه كنيم.

در اين زمينه هم ورود پيدا كرده‌ايد؟

بله، قرار است تا آخر همين هفته، مستمري مددجويان به صورت دوبرابر واريز شود، اين هم تصميم رئيس سازمان بهزيستي كشور بود.

مستمري اين افراد چقدر است؟

براي نمونه ما يك خانواده يك‌نفره داريم كه ماهانه ١٥٠‌ هزار تومان برايش پرداخت مي‌كنيم و برخي خانواده‌هاي ٥ نفره، ٥٦٠‌ هزار تومان مستمري دارند.

شما از اختصاص كانكس به خانواده‌هاي آسيب‌ديده صحبت كرديد، براي برگرداندن آنها به خانه‌هايشان هم قرار است اقدامي انجام شود؟

در آن محدوده ما ٤ ‌هزار و ١٧٠ خانه تخريبي و تعميري براي مددجويان داريم. براساس آماري كه گرفتيم، يك‌هزار و ١٧٥ خانه به‌طور كامل تخريب شده و مابقي نياز به تعمير دارند، اين آمار منهاي افرادي است كه قبل از زلزله خانه نداشتند. يك گروهي از مددجويان مستأجر بودند كه براي اين افراد قرار است با همكاري سپاه و بسيج سازندگي، خانه‌هايي ساخته شود. برهمين اساس هم، تفاهمنامه‌اي با اين دو ارگان امضا كرده‌ايم. به هركدام از يك‌هزار و ١٧٥ خانواده‌اي كه قرار است برايشان خانه ساخته شود، ١٠‌ميليون تومان هم وام بلاعوض تعلق مي‌گيرد. اين منهاي آن ٣٠‌ميليون تومان وامي است كه دولت به زلزله‌زده‌ها مي‌دهد. يعني يا ما آن ١٠‌ميليون تومان را به‌طور مستقيم به مددجو مي‌دهيم يا اين‌كه خودمان برايشان خانه‌اي مي‌سازيم. بري افرادي هم كه قبلا مستأجر بودند، قرار است با همكاري پزشكان خيّر سازمان نظام‌پزشكي، خانه‌سازي شود. البته اين اقدام هنوز در مراحل اوليه‌اش قرار دارد.

بعد از زلزله از خيلي از فعاليت تيم‌هاي حمايت روان در مناطق صحبت شد. الان وضع فعاليت اين تيم‌ها به چه صورت است و در يك‌ماه گذشته، اين تيم‌ها چه ارزيابي‌هايي از آسيب‌ديدگان داشتند؟

ما دو تيم اورژانس اجتماعي و مددكاران محب را براي ارايه حمايت‌هاي روان، درنظر گرفتيم. اين دو تيم براي شناسايي به مناطق زلزله‌زده مي‌روند، تيم‌هاي اورژانس اجتماعي به‌ صورت ويژه، موظف هستند تا افراد آسيب‌ديده را پيدا كنند، مثل معلولان جديد، زناني كه همسرشان را از دست داده‌اند و سالمندان. البته فعاليت اين تيم‌ها اكنون كم شده است، اما به‌طوركلي در قالب ٤١ خودرو و ٨٢ تيم فعال بودند. گروه محب هم ١٠٠نفر در قالب ٥٠ تيم بودند. در اين ميان سازمان‌هاي مردم‌نهاد و رسانه‌ها هم كمك‌هاي زيادي براي شناسايي اين افراد به ما كردند و انتشار خبرها در فضاي مجازي منجر شد تا ما خيلي از موارد را شناسايي كنيم.

ارزيابي اين تيم‌ها چه بود؟

ببينيد از در و ديوار شهر، غم مي‌بارد. در ميان خيلي از زلزله‌زده‌ها افكار منفي وجود دارد. ما ٥٩٥ روانشناس داوطلب در منطقه داشتيم كه با بهزيستي در ارتباط بودند، به جز اين افراد، ٩٣نفر هم به صورت تخصصي و شبانه‌روز، در منطقه مستقر هستند. براي اينها در ازگله و ريجاب، كانكس و خودرو درنظر گرفتيم. اين گروه‌ها، ٦‌هزار و ٨٠٢ نفر را در مناطق زلزله‌زده در ٧ شهرستان شناسايي كردند. در سرپل هم ٣‌هزار و ٩٩نفر غربالگري شدند كه از اين تعداد ٦٥٠نفر نياز به مداخله گروه درماني دارند. ٣٠٨نفر هم نياز به مداخله انفرادي دارند. در اين ميان ٧نفر هم نياز به دارودرماني دارند. براساس اعلام تيم‌هاي ما، ١٢نفر افكار منفي داشتند كه به صورت اورژانسي مورد حمايت قرار گرفتند. به‌ هرحال هر چقدر از زمان حادثه مي‌گذرد، فرد بيشتر متوجه عمق فاجعه مي‌شود.

خودكشي هم داشته‌ايد؟

خودكشي موفق نداشته‌ايم، اما افرادي كه افكار منفي دارند، از سوي تيم اورژانس اجتماعي پيگيري مي‌شوند.

فعاليت اين تيم‌ها تا چه زماني ادامه دارد؟

قرار است تا آخر امسال در منطقه فعال باشند، بهزيستي هم وعده داده تا ٥٠٠‌ ميليون تومان براي آنها اختصاص دهد.

هنوز منطقه‌اي مانده كه آسيب‌ديدگانش، مورد حمايت قرار نگرفته باشند؟

خير. ما به همه مناطق رفتيم. البته جمعيت زلزله‌زده‌اي كه بايد تحت‌ پوشش ما قرار گيرند، خيلي زياد هستند. الان فقط در سرپل ذهاب، ٦‌هزار نفر از جمعيت ٨٦‌هزار نفري سرپل، تحت ‌پوشش هستند يا مثلا ثلاث باباجاني، ٤٠‌هزار نفر جمعيت دارد كه بايد موارد حاد، شناسايي شوند. به همين دليل است كه تيم‌هاي ما فعلا در آن منطقه فعال هستند تا افراد غربالگري شوند.

در حال ‌حاضر بيش از يك‌ماه از زلزله مي‌گذرد، خودتان در اين مدت اقدامات انجام‌شده براي افراد آسيب‌ديده را چگونه مي‌بينيد؟

كار ما قطعا ايرادهاي زيادي دارد اما به ‌هرحال شرايط سخت است. يكي از نقاط قوت ما، فعاليت «ان‌جي‌او»‌ها بودند كه خيلي به ما كمك كردند. در بخش‌هايي هم ضعف داشتيم. بحراني كه ايجاد شد، بحران عمومي بود. ما در بحران، امكانات اوليه نداريم، پس از حوادث ما بايد تازه رايزني كنيم تا دستگاه‌هاي امدادي وارد عمل شوند. اين يك ضعف است. مشكلي كه در اين منطقه وجود داشت، وسعت و پراكندگي زلزله بود. ما نمي‌توانستيم خدماتمان را در يك منطقه متمركز كنيم. برخلاف زلزله ورزقان كه در يك منطقه تمركز داشت، در كرمانشاه اين‌طور نبود و در ٧ شهرستان پراكنده شده بود. قطعا اين يك‌بار مضاعفي را به ما تحميل مي‌كرد. از سوي ديگر، قبل از زلزله هم ما تعداد زيادي مددجو در منطقه داشتيم كه مشكلات زيادي داشتند. به‌طوركلي مناطق زلزله‌زده حتي قبل از زلزله، زيرساخت مناسبي نداشتند. مثلا در برخي از مناطق مثل ثلاث باباجاني و قصرشيرين ما اصلا بيمارستاني نداريم، حتي بيمارستان‌ها در اسلام‌آباد غرب و سرپل ذهاب، بعد از زلزله دچار آسيب و تخريب شدند يا در همان مناطق مراكز تخصصي فيزيوتراپي نداشتيم. به دليل محروميت و مرزي‌بودن منطقه، محل وقوع زلزله، حتي قبل از حادثه هم در فقر زيادي به سر مي‌بردند و زلزله اهالي و منطقه را فقيرتر كرد.

قبل از زلزله چند نفر معلول در كرمانشاه تحت‌ پوشش بودند؟

ما ٨‌هزار و ٤٠٠ معلول داشتيم كه ٣‌هزار و ٣١٧ پرونده حمايت اجتماعي از اين افراد تشكيل شده بود. آن ٨‌هزار و ٤٠٠نفر، مستمري‌بگير ما بودند و بقيه هم خدمات غيرمستمر مي‌گرفتند. حالا به اين آمار، ٥٥ زن سرپرست خانوار، ١١ كودك بي‌سرپرست و ٣٢ معلول شديد هم اضافه شده است. از اين تعداد ١٦نفر ضايعه نخاعي و مابقي افرادي هستند كه يكي از اعضاي بدنشان را از دست داده‌اند.