شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : 47 درصد طلاق‌ها پنج سال اول
یکشنبه، 5 شهریور 1396 - 15:48 کد خبر:38686
شهردارآنلاين: رئيس سازمان بهزيستي كشور از رونمايي بسته خدمات اجتماعي و رواني ويژه كودكان كار در نيمه دوم شهريور ماه خبر داد و گفت: با رونمايي اين بسته به دنبال آن هستيم تا چهره شهرها را از اين كودكان مظلوم و معصوم كه مورد سوء استفاده برخي از افراد سودجو قرار گرفته است، پاك كنيم.


به گزارش ايسنا، انوشيروان محسني بندپي در نشست خبري امروز خود كه به مناسبت هفته دولت در محل سازمان بهزيستي كشور برگزار شد به اهم اقدامات اين سازمان در دولت يازدهم پرداخت و افزود: نهادينه كردن روش‌هاي علمي و تخصصي در وظايف محوله مهمترين اقدام بهزيستي در دولت تدبير و اميد و همچنين دولت دوازدهم است، زيرا نه آنقدر زمان داريم كه آزمون و خطا كنيم و نه آنقدر منابع مالي داريم كه براي طرح‌هاي بي نتيجه هزينه كنيم.

وي ادامه داد: به همين ترتيب توسعه پيشگيري و ارتقاء آگاهي‌هاي جامعه و اقدامات پيشگيرانه از بروز و شيوع آسيب‌هاي اجتماعي و معلوليت‌ها خط مشي بهزيستي است.

غربالگري شنوايي 85 درصد نوزادان در سال اول تولد

رئيس سازمان بهزيستي كشور در ادامه به انجام طرح‌هاي غربالگري از سوي اين سازمان اشاره كرد و گفت: بر اساس آمار 76 درصد كساني كه متولد مي‌شوند در همان سال اول توسط بهزيستي غربالگري شنوايي مي‌شوند. به اين ترتيب با احتساب نوزاداني كه در بيمارستان‌هاي خصوصي متولد شده و براي آنها نيز اين خدمات انجام مي‌شود، پيش بيني مي‌كنيم بيش از 85 درصد نوزادان در سال اول تولد خود غربالگري شنوايي شوند.

بندپي در خصوص غربالگري‌هاي بينايي نيز گفت: در زمينه غربالگري‌هاي بينايي و تنبلي چشم نيز در سال 95، سه ميليون و 200 هزار كودك را مورد غربالگري قرار داديم زيرا يكي از علل كم بينايي و نابينايي افراد در بزرگسالي همين تنبلي چشم است.

وي افزود: معتقدم بيش از هر چيز بايد خانواده‌ها را نسبت به مسائل ژنتيكي و اهميت آن آگاه كنيم، زيرا با آگاهي بخشي و مداخلات به هنگام در اين زمينه مي‌توانيم از معلول زايي‌هاي ناشي از مشكلات ژنتيكي در كشور جلوگيري كنيم.

رئيس سازمان بهزيستي كشور در ادامه به توجه و شناسايي «ژن‌هاي محيط» نيز اشاره كرد و گفت: براي مثال روستاي نقاب در شهرستان درميان خراسان جنوبي كه در مرز ايران و افغانستان قرار گرفته است. معلول زايي در آنجا بيش از 20 درصد است و به همين دليل با توجه به اين مسئله توانستيم در بيرجند يك مركز ژنتيكي را افتتاح كرده و توصيه كرديم تمام افراد آن روستا كه فاقد توان مالي هستند براي انجام خدمات ژنتيكي به صورت رايگان و تحت پوشش بهزيستي به اين مركز مراجعه كنند.

غربالگري اوتيسم با جديت پيگيري مي‌شود

به گفته بندپي غربالگري اوتيسم نيز با جديت توسط سازمان بهزيستي كشور پيگيري شده و اين پيگيري‌ها استمرار خواهد يافت.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: چنانچه فردي در اثر مسائل ژنتيكي معلول نشده باشد، بلكه حوادث و يا عوامل ديگر عامل معلوليت وي باشند بايد ارائه خدمات متناسب و مداخلات به هنگام به آنها را در دستور كار خود قرار دهيم زيرا اين حمايت‌ها منجر به توانمندسازي اين افراد خواهد شد.

رئيس سازمان بهزيستي كشور در ادامه عنوان كرد: در حال حاضر با كشورهايي همچون آلمان، سوئد و ... تفاهم‌نامه‌هايي داريم به طوريكه متخصصين توانبخشي اين كشورها در مراكز توانبخشي ما كلاس‌هايي را برگزار كرده و آموزش‌هايي را مي‌دهند. علاوه بر آن با كمك اين كشورها توانسته‌ايم بازگشت معلوليت به چرخه اشتغال را نيز در كشور ايجاد كنيم.

بندپي در ادامه به طرح بزرگ اجتماعي «نماد» (نظام مراقبت‌هاي اجتماعي دانش آموزان) اشاره كرد و گفت: در اين طرح براي نخستين بار 9 وزارتخانه و سازمان پاي كار آمدند كه تدوين محتوا، برون سپاري و نظارت اين طرح بر عهده سازمان بهزيستي كشور قرار دارد.

وي ادامه داد: به همين ترتيب براي چهار گروه مخاطب (دانش آموزان، مربيان، والدين و كارشناسان) اين طرح بسته‌هاي مددكاري تدوين و تهيه كرده‌ايم. اين در حاليست كه 32 بسته حمايت‌هاي اجتماعي و رواني نيز توسط بهزيستي براي اثربخشي هر چه بهتر اين طرح تدوين شده است.

رئيس سازمان بهزيستي كشور افزود: نبايد از طرح نماد انتظار كوتاه مدت داشته باشيم. زيرا براي اين طرح يك افق درازمدت متصور شده‌ايم به طوريكه اگر ارتقاي خدمات اجتماعي و رواني دانش آموزان و همچنين افزايش سطح اجتماع پذيري و نقدپذيري آنان را تقويت كنيم و در واقع دانش آموزان‌مان را از بمباران آموزشي فاصله داده و از غفلت انسانيت در آموزش‌هاي آنان دوري كنيم مي‌توانيم شاهد اثرات مثبتي در روند تربيتي نسل حاضر باشيم.

بندپي ادامه داد: در حال حاضر طي طرح نماد به جز آموزش‌هاي درسي رسمي، توانمندي‌هاي رفتاري، رواني و اجتماعي دانش آموزان را در دستور كار خود داريم.

47 درصد طلاق‌ها در پنج سال اول زندگي رخ مي‌دهد

وي در خصوص اهميت پيشگيري از طلاق و اجراي طرح‌هاي مرتبط با آن نيز عنوان كرد: آموزش‌هاي پيش از ازدواج را در شهر يزد پايلوت كرده و به انجام رسانديم. اين در حاليست كه در شهر مشهد نيز ثبت الكترونيكي طلاق را پايلوت و انجام داديم كه همه آنها در زمينه پيشگيري از طلاق بوده و اين طرح‌ها با جديت در بهزيستي دنبال خواهند شد و به دنبال توسعه و تعميم آنها به كل كشور هستيم.

رئيس سازمان بهزيستي كشور تصريح كرد: پس از پايلوت طرح ثبت الكترونيكي طلاق در شهر مشهد مقدس شاهد آن بوديم كه 8.1 درصد طلاق‌ها در اين شهر كاهش يافت و 30 درصد از مراجعات به دادگاه نيز در اين شهر كاهش پيدا كرد.

بندپي ادامه داد: به طور كلي 47 درصد طلاق‌ها در پنج سال اول زندگي رخ مي‌دهد كه با مداخلات علمي، تخصصي و به هنگام مي‌توانيم اين مسئله را مديريت كنيم. به همين دليل در هفته جاري «طرح ثبت الكترونيكي طلاق» در 11 استان كشور آغاز خواهد شد.

رونمايي از بسته حمايتهاي اجتماعي رواني از كودكان كار تا 15 شهريور

وي در خصوص كودكان كار و خيابان نيز اظهار كرد: تا 15 شهريور ماه سال جاري از «بسته حمايت‌هاي اجتماعي و رواني از كودكان كار» رونمايي خواهيم كرد تا پس از آن چهره شهرها نيز از اين كودكان مظلوم و معصوم كه مورد سوء استفاده برخي از افراد سودجو قرار گرفته است پاك شود.

رئيس سازمان بهزيستي كشور در اين خصوص تصريح كرد: در بسته حمايت‌هاي اجتماعي و رواني از كودكان كار كه تا 15 شهريور ماه نهايي خواهد شد با قوه قضاييه همكاري‌هايي را داشتيم و درخواست كرده‌ايم تا كودكاني كه سه بار طي طرح‌هاي ساماندهي به مراكز بهزيستي ارجاع داده و مجددا به خانواده تحويل داده مي‌شوند بعد از سه بار خانواده را خلع يد كرده (سرپرستي را از خانواده صلب كنيم) يا حداقل به طور موقت سرپرستي را از آنها بگيريم و اين كودكان را به مراكز بهزيستي وارد كنيم.

بندپي ادامه داد: اين در حاليست كه برخي از خانواده‌ها به علت فقدان مالي مجبور به آن مي‌شوند كه كودكانشان را به كار اجباري وادارند كه در حال حاضر هر دو نهاد حمايتي بهزيستي و كميته امداد آماده ارائه كمك‌هاي مالي به اين خانواده‌ها است.

وي خاطرنشان كرد: تا پيش از اين، اين حمايت‌ها وجود نداشت زيرا خانواده‌ها هم اغلب تمايلي به دريافت اين حمايت‌هاي مالي از سوي سازمان‌هاي حمايتي نداشتند. زيرا معمولا كودك يا پدر آنها توسط فرد ديگري اجير مي‌شدند اما در طي اجراي اين طرح با پيگيري خدمات مددكاري نسبت به حل اين معضل اقدام خواهيم كرد. زيرا وقتي مادر و پدر بدانند كه در صورت تكرار اين عمل خلع يد خواهند شد از ادامه كار جلوگيري خواهند كرد.

رئيس سازمان بهزيستي كشور افزود: در بسته حمايت‌هاي اجتماعي و رواني از كودكان كار، پذيرش، برگزاري كلاس‌هاي آموزشي، مددكاري، مشاوره با كودك و والدين و ... پيگيري خواهد شد.

بندپي همچنين خبر داد: از نيمه دوم شهريور ماه همزمان با رونمايي از بسته حمايت‌هاي اجتماعي و رواني از كودكان كار، ساماندهي اين كودكان نيز آغاز خواهد شد.

60 درصد كودكان كار ايراني نيستند

وي همچنين خاطرنشان كرد: نبايد فراموش كنيم كه 60 درصد اين كودكان اتباع (پاكستاني، عراقي، افغانستاني و ...) هستند. بنابراين بايد اقدام مناسب براي اين گروه حتي آنهايي كه داراي گذرنامه‌هاي قانوني هستند صورت گيرد.

به گفته بندپي، تعداد دختران كار و خيابان از تعداد پسران كمتر است.

واگذاري نوزادان متولد شده از مادران معتاد به بهزيستي

رئيس سازمان بهزيستي كشور در خصوص خريد و فروش كودكان نيز اظهار كرد: معتقدم ميزان خريد و فروش كودكان در كشور آنقدر كم است كه نمي‌توان به آن پرداخت. اين در حاليست كه چنانچه كودكي در بيمارستان و در داخل نظام سلامت به دنيا آيد بر اساس تفاهم‌نامه‌اي كه با وزارت بهداشت داشته‌ايم بلافاصله پس از تشخيص اعتياد مادر نوزاد، كودك به بهزيستي واگذار خواهد شد.

بندپي در خصوص مراكز مهدهاي كودك نيز گفت: هم اكنون 17 هزار مركز مهد كودك تحت نظارت و مراقبت سازمان بهزيستي هستند. اين در حاليست كه در استان‌هاي محروم ارائه يك وعده غذاي گرم به كودكان حاضر در اين مراكز را اجرايي كرديم.

وي ادامه داد: پيش بيني مي‌كنيم با شروع سال تحصيلي جديد بيش از 700 هزار كودك به مراكز مهدهاي كودك تحت نظارت سازمان بهزيستي وارد شوند. اين در حاليست كه در كنار مسائل آموزشي تغذيه و رشد اين كودكان نيز براي ما اهميت بسيار زيادي دارد و رشد و تكامل همه جانبه كودكان حاضر در اين مراكز را با جديت پيگيري مي‌كنيم.

شهريه مهدهاي كودك به ازاي هر ستاره 10 درصد افزايش مي‌يابد

رئيس سازمان بهزيستي كشور در خصوص شهريه مهدهاي كودك نيز گفت: شهريه مهدكودك‌ها به تناسب درجه بندي آنها از 100 تا 400 هزار تومان است. اين در حاليست كه بر اساس كيفيت، اين مراكز آنها داراي ستاره مي‌شوند كه نشانه كيفيت آنهاست و به ازاي هر ستاره 10 درصد شهريه آنها افزايش خواهد يافت.

به گفته بندپي افراد و والدين مي‌توانند انتقادات، شكايات و پيشنهادات خود را در خصوص مهدهاي كودك با سامانه 3000012333 در ميان گذاشته و به بهزيستي اطلاع دهند.

وي در ادامه عنوان كرد: بهزيستي اهتمام ويژه‌اي بر كنترل و مهار آسيب‌هاي اجتماعي كه در برنامه ششم توسعه به آن توجه ويژه شده است، دارد. به طوريكه بر اساس برنامه ششم توسعه سلامت اجتماعي در كنار سلامت جسمي براي اولين بار از حلقه مفقوده سياست‌گذاري‌هاي كشور خارج و به آن توجه شده و سازمان بهزيستي نيز بر اساس برنامه ششم توسعه متولي سلامت اجتماعي است.

رئيس سازمان بهزيستي كشور در ادامه خاطرنشان كرد: مجموعه شرايط باعث شده است تا اميدوار باشيم كه مي‌توانيم طي برنامه ششم توسعه شاهد توقف سير صعودي آسيب‌هاي اجتماعي در يك برنامه ميان مدت‌تر و شاهد كاهش سير نزولي اين آسيب‌ها در كشور باشيم.

وي در خصوص ساماندهي معتادان متجاهر نيز گفت: دو سال فكر كرديم و با صاحبنظران اين مسئله را بررسي كرديم و به اين جمع بندي رسيديم كه روش‌هاي قبلي كارساز نيست و با روش‌هايي چون تنبيه بدني و ... نمي‌توانيم شاهد كاهش اعتياد و يا كاهش تعداد معتادين متجاهر در كشور باشيم. به اين ترتيب درمان‌هاي اجتماع مدار را در پروتكل‌هاي خود قرار داده و اجراي آنها را در دستور كار خود گذاشته‌ايم.

رئيس سازمان بهزيستي كشور ادامه داد: بر اساس درمان‌هاي اجتماع مدار نگهداري معتادان در مراكز را به بيش از شش ماه رسانده‌ايم. اين در حاليست كه طي چند ماه اخير تعداد مراكز TC كشور از 19 به 30 مركز رسيده است.

به گفته بندپي، تاسيس و راه اندازي مراكز ويژه زنان معتاد و كودكان نيز توسط بهزيستي راه اندازي شده است و توسعه آنها نيز در دستور كار است.

خراسان جنوبي، محروم‌ترين منطقه ايران

وي ادامه داد: طي مدت فعاليت خود در سازمان بهزيستي سفرهاي زيادي رفته‌ام اما استان خراسان جنوبي را محروم‌ترين منطقه ايران مي‌دانم. به طوريكه آنجا دشت پهناوري است كه با مشكلات معيشتي متعدد همراه است و علاوه بر آن مشكلاتي همچون معلول زايي هم دارد.

رئيس سازمان بهزيستي كشور افزود: به همين منظور همايش مشاركت‌هاي اجتماعي سازمان بهزيستي را در اين استان برگزار خواهيم كرد و همچنين آنكه افزايش كمك‌هاي موردي، افزايش پرداخت حق مسكن و ... را نيز در اين استان و يا ساير استان‌هاي محروم كشور خواهيم داشت.

به گفته بندپي شش درصد از جمعيت تحت پوشش سازمان بهزيستي در استان خراسان جنوبي معلول هستند. اين در حاليست كه به تناسب محروميت و معلوليت اين استان يا ساير استان‌هاي محروم ديگر نتوانستيم خدمات ارائه دهيم كه در راستاي تحقق عدالت اجتماعي افزايش خدمات در اين مناطق را در دستور كار داريم.

وي ادامه داد: هم اكنون 100 هزار و 279 نفر در خراسان جنوبي تحت پوشش بهزيستي هستند. اين در حاليست كه شيوع معلوليت‌ها در اين استان 2.8 درصد است و شيوع اعتياد نيز به شش درصد مي‌رسد كه بيش از ميانگين كشوري است.

رئيس سازمان بهزيستي كشور همچنين از افزايش حضور زنان در پست‌هاي مديريتي سازمان بهزيستي كشور خبر داد و گفت: از ظرفيت‌ها فارغ از جنسيت به منظور تحرك و پويايي سازمان بهزيستي استفاده خواهيم كرد.  

بندپي در خصوص هزينه‌هاي نگهداري جمعيت تحت پوشش خود در مراكز نيز عنوان كرد: هم اكنون سازمان بهزيستي كشور 350 هزار تومان براي كودكان حاضر در مراكز شبه خانواده‌ پرداخت مي‌كند، اين در حاليست كه براي مراكز سالمندي و توانبخشي  نيز 600 هزار تومان يارانه پرداخت مي‌كنيم.

به گفته وي مددجوياني كه توان پرداخت هزينه‌هاي خود را نداشته باشند با حكم قوه قضاييه به صورت رايگان نگهداري خواهند شد.