شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري : بودن يا نبودن سپاه در پروژه‌هاي تهران!
سه شنبه، 31 مرداد 1396 - 10:04 کد خبر:38122
شهردارآنلاين: اقبال شاكري، اصولگرايي كه در حوزه عمران شوراي چهارم حضور داشته است، در پاسخ به «شرق» اگرچه از روند همكاري شهرداري و سپاه دفاع مي‌كند، اما رقمي از تعداد و قراردادهاي شهرداري تهران با مجموعه قرارگاه خاتم‌الانبيا ندارد. او تأكيد دارد: به‌كارگيري سپاه و زيرمجموعه‌هاي آن در پروژه‌هاي شهري و دولتي اجتناب‌ناپذير است زيرا تأمين مالي پروژه‌ها براي پيمانكاران سخت است و كارفرمايان ترجيح مي‌دهند با پيمانكاري كار كنند كه كم‌توان نباشد و مشكل مالي نداشته باشد.

او مي‌گويد شهرداري با شركت مادر كه همان خاتم‌الانبيا است تفاهم مي‌كند و بعد به شركت‌هاي ديگر زيرمجموعه مي‌دهد و اين به دليل عدم‌ توانايي مالي و اجرائي شركت‌هاي كوچك‌تر است و اين‌گونه است كه پروژ‌ه‌هاي بزرگ مثل تونل‌ها و مترو به مجموعه سپاه داده مي‌شود. سؤال و جواب «شرق» با او در ادامه مي‌آيد:


‌مي‌توان گفت  اين ضعف شركت‌هاي ديگر به قول شما و توانايي مالي و اجرائي بالاي سپاه انحصار و فضاي عدم رقابت را در شهرداري ايجاد كرده است؟

به نظر شما چرا وزارت نفت با توتال قرارداد منعقد مي‌كند؛ علت اين است كه در اين شرايط اين شركت را در اين سطح مي‌داند. چرا پروژه‌هاي بزرگ را به مپنا مي‌دهند، علت اين است كه اين شركت‌هاي بزرگ هستند كه مي‌توانند ريسك‌هاي كار را قبول كنند.

‌اين حرفتان را قبول دارم اما مي‌توان اين‌گونه هم گفت كه اين امتياز در ضعف و عدم دسترسي ديگران اتفاق مي‌افتد! چراكه زيرمجموعه‌هاي سپاه هم با همان اعتبار جلوتر از بقيه،  پروژه‌ها را مي‌گيرند.

اين ضعف ديگر شركت‌ها نيست، اين سايز شركت‌هاست؛ شركت‌هاي بزرگ در كشور در زمينه عمراني كم داريم.

‌همه زيرمجموعه‌هاي سپاه هم از ابتدا در حوزه‌هاي عمراني و اجرائي نبوده‌اند و در اين سال‌ها رشد كرده‌اند، مي‌توان اين فرصت را به شركت‌هاي ديگر هم داد!

اين شركت‌ها از اول بزرگ بوده‌اند و در جريان دفاع مقدس و بعد از آن كارهاي بزرگي داشته‌اند. البته من قبول دارم كه بايد شركت‌هايي مثل زيرمجموعه‌هاي قرارگاه بزرگ شوند.

‌حالا مي‌شود پرسيد كه چرا درباره اين قراردادها شفافيت و اطلاعاتي نداريم و حتي اعضاي شوراي شهر هم دسترسي به اين اطلاعات ندارند؟

شما مگر حساب بانكي‌تان را به كسي نشان مي‌دهيد؛ در هر قراردادي بندي جداگانه درباره محرمانه‌بودن قرارداد وجود دارد و نبايد اطلاعات پروژه را بيرون آورد.

‌اعضاي شورا هم نمي‌توانند دسترسي داشته باشند؟

به شوراي شهر و سازمان بازرسي بايد بدهند و مانعي نيست.

‌قبول داريد كه اين روند اتفاق نيفتاده است؟

قبول ندارم چون هر وقت خواسته‌ايم اطلاعات را داده‌اند.

‌آقاي سرخو بارها اعلام كرده‌اند كه اطلاعات خط ٧ را نداده‌اند!

حتما زمان برده است. نمايندگان مي‌توانند با حفظ محرمانگي اقدام كنند و مانعي نيست اما برخي مواقع نحوه ورود به مسئله مشكل ايجاد مي‌كند.

‌در مورد پروژه پل صدر چطور؟

برخي موارد حساسيت دارد يا مشمول مرور زمان مي‌شوند و دير و زود مي‌شود.

‌شما مي‌دانيد تفاهم‌نامه ٢٠ هزارميلياردي شهرداري تهران و سپاه براي پروژه‌هاي عمراني بعد از سه سال اجرائي شد يا نه؟ و شامل چه مواردي شد؟

بله استفاده شده است، اما نمي‌توانم دقيق بگويم و بايد سؤال كنم اما مي‌دانم پروژه‌ها بر اساس همان تفاهم‌نامه واگذار مي‌شوند و يك برنامه سرمايه‌گذاري مشترك يا تفاهم‌نامه تهاتر است. يعني قرارگاه خاتم‌الانبيا امكانات خود را بياورد و پروژه را اجرا كند و شهرداري تهران هم از تهاترهاي خود آن را بپردازد. مثلا در مترو اگر اين كار را نمي‌كردند اين دو خط اجرائي نمي‌شد.

‌پس خط‌هاي ٦ و ٧ كه در دوران بي‌پولي شهرداري تهران اجرا شد، اين‌طور تأمين مالي و اجرا شد؟

همه بخش‌ها كه نه اما بخش زيادي را قرارگاه اجرا كرد. البته بعيد مي‌دانم به نصف همين سقف مالي رسيده باشد. بيشتر همين پروژه‌هاي بزرگ مثل مترو بوده است.