شهردارآنلاين :: پايگاه جامع خبري مديريت شهري و شوراها:: : وضعيت بافت فرسوده محله كن
شنبه، 24 تیر 1396 - 16:18 کد خبر:35748
شهردارآنلاين: وضعيت بافت هاي فرسوده و باغات محله كن واقع در منطقه 5 شهرداري تهران در جلسه اي با حضور نماينده مردم تهران، ري و شميرانات در دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران و معاون شهرسازي و معماري وزير راه و شهرسازي و مديرعامل سازمان نوسازي مورد بررسي قرار گرفت.


عباداله فتح اللهي به همراه مصطفي كواكبيان، نماينده مردم تهران، ري و شميرانات در دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و پيروز حناچي، دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران و معاون شهرسازي و معماري وزير راه و شهرسازي از وضعيت بافت هاي فرسوده و باغات محله كن بازديد ميداني به عمل آورد.
نماينده مردم تهران، ري و شميرانات در دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي پس از بازديد ميداني از محله كن، در جلسه اي كه به منظور رسيدگي به وضعيت بافت هاي فرسوده و باغات اين محل برگزار شد، با اشاره به طرح تفصيلي تدوين شده به منظور برون رفت از مشكلات محله كن، بر ضرورت پيگيري و بررسي مسائل و مشكلات بافت هاي فرسوده در اين محله تأكيد كرد.
كواكبيان خاطرنشان كرد: در بازديدي كه از اين منطقه انجام شد، وضعيت بافت هاي فرسوده و باغات محله چه از سمت شمال بزرگراه همت و چه از سمت جنوب به دقت مورد ارزيابي قرار گرفت و درخواست ما از دبير محترم شوراي عالي شهرسازي و معماري ايراني اين است كه وضعيت نوسازي اين محله با تأكيد ويژه اي مورد پيگيري قرار گيرد.
پيروز حناچي، دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران و معاون شهرسازي و معماري وزير راه و شهرسازي نيز در اين جلسه با بيان اين كه مسائل و مشكلات كن، چند بحث عمده دارد كه بايد بتوان آن ها را رفع نمود، تصريح كرد: بخشي از اين مسائل از جمله تدقيق طرح تفصيلي محله به منظور ايجاد مسيرهاي مناسب براي تردد، شهرسازي مناسب در محدوده بافت قديمي كن كه بافتي تاريخي هم محسوب مي شود و مسائلي از اين دست، حق شماست و ما نيز وظيفه داريم آن ها را پيگيري كنيم.
وي در اين باره توضيح داد: در مورد ساير مسائل مثل بحث باغات محل، مي بايست به گونه اي عمل نمود كه علاوه بر حفظ شدن منافع مالكين، از تخريب باغات جلوگيري گردد و در عين حال بر كيفيت آن ها نيز افزوده شود. تمام تلاش ما نيز بر اين اساس است، اما اين كار ميسر نخواهد شد، مگر اين كه تمامي ذي نفعان نيز آن را باور داشته باشند و در اين خصوص همكاري نمايند.
معاون شهرسازي و معماري وزير راه و شهرسازي، خاطرنشان كرد: طرح تهيه شده از سوي سازمان نوسازي براي محله كن در حال بررسي است و بخش مربوط به بافت هاي فرسوده مسكوني موجود در اين محل در اولويت اقدام قرار گرفته است كه با حفظ همه جوانب در جهت تبديل آن به طرح تفصيلي تلاش مي كنيم تا سازمان نوسازي بتواند به كمك دفتر خدمات نوسازي مستقر در اين محله آن را پيگيري كرده و به نتيجه برساند.
حناچي در خاتمه سخنان خود ابراز اميدواري كرد تا با پيگيري مسئولان در استان تهران و دبيرخانه شوراي عالي شهرسازي و معماري و اتفاق نظر ميان شوراي مذكور با شهرداري و سازمان نوسازي و همچنين ياري مالكان، ذي نفعان و معتمدين محله كن، تصميم سازي و تصميم گيري هاي شايسته اي براي حل معضلات و مشكلات بافت هاي فرسوده اين محل صورت گيرد.
مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران نيز در اين جلسه ضمن قدرداني از عزم و اراده ي علما و ريش سفيدان محله كن براي نوسازي بافت هاي فرسوده محله، خاطرنشان كرد: وحدت و هماهنگي كه ميان دولت، مجلس، مديريت شهري و معتمدين محله كن براي حل مسائل و مشكلات محله ايجاد شده است، بزرگترين انرژي و قدرت لازمه براي رفع مشكلات اين محل است.
فتح اللهي با اشاره به اين كه تدقيق طرح تفصيلي كن با هدايت تيم فني راه و شهرسازي و شهرداري صورت گرفته كه بخش نقطه ثقل سكونت و جمعيت اين محله را تعيين تكليف مي كند، خواستار بررسي و تأييد نهايي هر چه سريعتر اين طرح از سوي دبيرخانه شوراي عالي معماري و شهرسازي شد.
بررسي و ارائه راهكار جهت رفع مشكلات ثبت اسناد قولنامه اي براي اخذ پروانه در محله كن و همچنين وام نوسازي از جمله ديگر مسائلي بود كه از سوي مديرعامل سازمان نوسازي شهر تهران در اين جلسه مطرح شد.